همشهري آنلاين/ مراقبت از پوستي که مدتي طولاني زير اشعه خورشيد بوده بسيار مهم است؛ در غير اين صورت لطمات ناشي از آن مي‌تواند بلندمدت باشد.

 به نقل از اينديپندنت، اين کافي نيست که پس از آفتاب‌سوختگي بلافاصله براي التيام پوستتان لوسيون و کرم به اصطلاح «پس از آفتاب» خريداري و استفاده کنيد. به گفته کارشناسان، اگر به مواد به‌کاررفته در اين کرم‌ها به‌دقت توجه نکنيد، حتي ممکن است با استفاده از آن‌ها به پوستتان بيشتر لطمه بزنيد؛ به همين دليل بهتر است به جاي اين نوع کرم‌ها از ژل آلوئه‌ورا (گياه صبر حقيقي) استفاده کنيد.

ميکائِلا بولدر، يک کارشناس پوست گفت: فرمول‌ محصولات ويژه استفاده پس از آفتاب‌سوختگي بيش از حد غليظ و روغني‌اند و قشري از چربي روي پوست مي‌کشند، گرما را در لايه بالايي آن حبس و التهاب و احساس سوختگي  پوست صورت را تشديد مي‌کنند. افزون بر اين، بسياري از محصولات پس از آفتاب‌سوختگي که بدون نسخه به فروش مي‌رسند، حاوي مواد شيميايي و عطريات‌ هستند که پوست آسيب‌ديده را بيشتر تحريک مي‌کنند.

لوُرِين شريوِنِر، يک کارشناس ديگر نيز مي‌گويد آلوئه‌ورا مدت‌هاست که به دليل خاصيت التيام‌بخش آن مورد توجه است. او مي‌گويد: آلوئه‌ورا سال‌ها است که نجات‌دهنده مطمئن پوست است و با توجه به خاصيت خنک‌کنندگي‌اش، قطعا بهترين درمان براي مراقبت از پوست آفتاب‌سوخته است.


به گفته خانم شريونر، بهترين نوع آلوئه‌ورا ژله خالص و بيرنگ آن است.

پس از آفتاب‌سوختگي اين کارها را نبايد انجام داد
ژله‌ها برخلاف کرم‌هاي غليظ که براي نگاه داشتن رطوبت ساخته مي‌شوند و در نتيجه گرماي پوست را در آن نگاه مي‌دارند، به گرماي زير پوست امکان خارج شدن مي‌دهند که نتيجه آن حس خنکي است. 


اما دکتر راس پِري، يک پزشک عمومي خاطرنشان مي‌کند که از نظر فني، خواص درماني آلوئه‌ورا در پژوهش‌هاي علمي ثابت نشده است. او مي‌افزايد: آلوئه‌ورا يک درمان گياهي سنتي است که تصور مي‌شود عوارض آفتاب‌سوختگي را کاهش مي‌دهد. هيچ‌گونه شواهد علمي در تاييد استفاده از آن براي آفتاب‌سوختگي وجود ندارد اما شواهد باليني نشان مي‌دهد که آلوئه‌ورا مرهمي مطمئن و خنک‌کننده است.

سابقه گياه آلوئه‌ورا (صبر حقيقي) به شبه جزيره عربستان بازمي‌گردد. در پاپيروس ابِرز (قديمي‌ترين متن پزشکي موجود) که بيش از سه هزار و ۵۰۰ سال  پيش در قرن ۱۶ پيش از ميلاد مسيح از روي يک نسخه باستاني رونويسي شده، به خواص آلوئه‌ورا اشاره شده است. آلوئه‌ورا در متن تاريخ طبيعي پلينيوس پدر (طبيعي‌دان و نويسنده رومي که در قرن اول ميلادي در آتش‌فشان وزوو درگذشت) در نيمه قرن اول ميلادي نيز آمده است. 

به رغم آنچه نبود شواهد علمي تاثير آلوئه‌ورا در درمان آفتاب‌سوختگي خوانده شده، بسياري از کارشناسان بهداشتي همچنان آلوئه‌ورا را براي التيام پوست تحريک‌شده تجويز مي‌کنند.  

دکتر ناتالي اسپيِرينگز، يک متخصص پوست مي‌گويد: گفته مي‌شود آلوئه‌ورا بر يک رشته ناراحتي‌هاي پوستي به‌ويژه آفتاب‌سوختگي تاثيري مثبت دارد. هنوز تاثيرات واقعي کلينيکي آن ثابت نشده است اما آلوئه‌ورا هيچ عارضه جانبي ندارد و احتمالا به التيام پوست‌ سوخته از اشعه آفتاب کمک مي‌کند؛ بنابراين ارزش امتحان کردن دارد.

هرچند برخي متخصصان پوست براي درمان آفتاب‌سوختگي به‌جاي کرم‌هاي رطوبت سنگين‌تر، مصرف ژله شفاف و بي‌رنگ آلوئه‌ورا را توصيه مي‌کنند اما برخي ديگر مي‌گويند هر نوع کرمي که حاوي اين گياه باشد هم خوب است. خانم بولدر مي‌گويد: براي التيام پوست آفتاب‌سوخته بايد به فکر مرهمي خنک‌کننده باشيد. بهترين روش آن استفاده از فرمولي است که آب و آلوئه‌وراي فراوان داشته باشد؛ هرچه طبيعي‌تر بهتر. آلوئه‌ورا قدرت خنک‌کنندگي، التيام و ضدعفوني‌کنندگي بسياري دارد و به همين دليل از ساير فراورده‌ها برتر است.

استفاده ازهر نوع کرم يا لوسيون ضدآفتاب در صورت ملايم و طبيعي بودن آن مناسب است؛ اما اگر مطمئن نيستيد که کرم بعد از آفتابي که مي‌خريد بيشتر التيام‌بخش و کمتر مضر است، آلوئه‌وراي شفاف و بي‌رنگ احتمالا بي‌ضررترين گزينه است.

با توجه به گزارش نهاد پژوهش سرطان بريتانيا مبني بر اينکه همه ساله حدود ۱۶ هزار نفر در اين کشور به سرطان پوست (ملانوما) مبتلا مي‌شوند، مراقبت از پوست در ماه‌هاي گرم تابستان بسيار مهم است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar