خراسان/ اگر به اين دليل که ديگران پشت سرتان بدگويي‌هاي بدون دليل‌و‌منطق مي‌کنند، با احساسات‌و‌هيجانات منفي دست‌و‌پنجه نرم مي‌کنيد، چند توصيه به شما داريم
  در خيلي از موارد، مردم به اين دليل پشت سرتان حرف مي‌زنند که شما به چيزي رسيده‌ايد که آن‌ها نرسيده‌اند. پيشرفت‌ها و موفقيت‌هاي حسادت‌برانگيز، باعث مي‌شود مردم حرف‌هايي پشت سرتان بزنند. همه ما دوست داريم در زندگي‌مان کارهاي مفيدتر و به دردبخورتري انجام دهيم تا اين‌که بنشينيم و پشت سر ديگران بدگويي و زندگي و رفتار آن‌ها را تجزيه و تحليل کنيم. با اين حال، احتمالا براي‌تان اين سوال پيش آمده که چه بايد بکنيد وقتي مردم پشت سرتان حرف مي‌زنند؟


 گاهي سکوت، بهترين واکنش است
يکي از مهم‌ترين چيزهايي که بايد بدانيد اين است که بيشتر اوقات، لازم نيست در برابر بدگويي ديگران از خودتان کار خاصي انجام دهيد. شما شايد بتوانيد جلوي يک نفر را بگيريد که وقتي حضور نداريد پشت سرتان حرف نزند اما فکر مي‌کنيد چند نفر را مي‌توانيد متقاعد و کار بدشان را متوقف کنيد؟ مثلا استيو جابز که کسي درباره موفقيت او شکي ندارد، منتقدان زيادي داشت که شيوه‌ مديريتي و تاکتيک‌هاي بازاريابي او را به باد انتقاد مي‌گرفتند و حتي به شخصيت او حمله مي‌کردند. فرقي نمي‌کند شما چه مي‌کنيد و در کاري چقدر موفق هستيد؛ به هر حال هميشه آدم‌هايي هستند که جور ديگري فکر مي‌کنند. آن‌ها در تلاش براي پايين کشيدن شما پشت سرتان حرف خواهند زد.
باور کنيد آدم‌هاي بدگو جايگاهي در زندگي شما ندارند
آدم‌هايي که پشت سرتان حرف مي‌زنند، واقعا اهميتي در زندگي شما ندارند چون اگر واقعا مهم و باارزش بودند پشت سرتان حرف نمي‌زدند! شادي واقعي شما از تندرستي و موفقيت‌ها و البته کساني ناشي مي‌شود که دوست‌تان دارند و براي‌ آن‌ها باارزش هستيد. چيزهايي که ديگران مي‌گويند، فکر مي‌کنند يا درباره شما و زندگي‌تان احساس مي‌کنند، بر  طرز فکر شما اثري ندارد و نبايد هم داشته باشد. لطفا اين واقعيت را پيش از آن‌که دير شود، درک کنيد!
 در برابر اين آدم‌ها با اعتمادبه‌نفس لبخند بزنيد
بزرگ‌ترين ضربه به هر کسي که پشت سرتان بدگويي مي‌کند اين است که ببيند شما با لبخند و اعتماد به نفس از کنارش رد مي‌شويد و انگار مي‌گوييد: «من مي‌دانم تو از من بدگويي مي‌‌کني اما اهميتي برايم ندارد». اگر واقعا دوست داريد پشت آدم بدگو را به خاک بماليد، به گام‌هاي‌تان رنگ و بويي بدهيد و جوري راه برويد که انگار شادترين آدم روي زمين هستيد! کسي که پشت سر شما حرف مي‌زند، حتما و قطعا متوجه خواهد شد.
 نشان دهيد که او نمي‌تواند آزارتان بدهد
يکي ديگر از بهترين واکنش‌هايي که در برابر آدم بدگو مي‌توانيد نشان بدهيد، موفق و با نشاط بودن است. اين واقعيت که بدگويي و کار زشت اين آدم تاثيري روي شما ندارد و شما را آزار نمي‌دهد، مي‌تواند بدترين شکست براي او باشد.
 احساس قرباني‌شدن نکنيد
همان‌طور که تا الان متوجه شديد، وقتي کاري انجام مي‌دهيد يا به چيزي مي‌رسيد که حسادت ديگران را برانگيخته مي‌کند، ممکن است آن‌ها پشت سرتان غيبت و بدگويي کنند. آدم‌هاي بدگو از شما متنفر نيستند بلکه از موفقيت‌تان نفرت دارند. آن‌ها همين کار را با هر کس ديگري که شرايط شما را داشته باشد هم انجام خواهند داد.
 گروهي از افراد حامي براي خود تشکيل دهيد
همه‌ ما دوستان و همکاراني داريم که دوست‌مان دارند و از ما حمايت مي‌کنند. اگر هم چنين افرادي در زندگي‌تان نداريد، نگران نباشيد؛ به هر حال هر کسي بايد از جايي شروع کند. با مهرباني و خوش رفتاري با اطرافيان‌تان شروع کنيد. هر روز و در هر موقعيتي تلاش کنيد   با ادب و احترام رفتار کنيد و نشان دهيد که مشتاق دوستي‌هاي ناب و سالم هستيد. به آدم‌ها نشان دهيد که انسان خوب و ارزشمندي هستيد و مطمئن باشيد جذب‌تان خواهند شد. ايجاد گروهي از افراد حامي و پشتيبان شايد سال‌ها طول بکشد، پس صبور باشيد و هر روز را چالشي براي خود بدانيد.
 اگر بايد واکنشي نشان بدهيد، برايش برنامه‌ريزي کنيد
واکنش شديد نشان دادن يا دستپاچه و عصباني شدن در موقعيتي اين چنيني هيچ کمکي به شما نخواهد کرد و تنها نشان مي‌دهد که تحت تاثير افرادي قرار گرفته‌ايد که از شما بدگويي مي‌کنند. پس آرام و خونسرد باشيد و نشان دهيد هيچ حرف مفت و شايعه‌اي نمي‌تواند شما را به هم بريزد و پريشان و عصباني‌تان کند. اگر هم در موقعيتي قرار گرفتيد که مجبوريد واکنشي نشان دهيد يا سوء تفاهم يا شايعه‌اي را شفاف سازي کنيد،   براي آن برنامه‌ريزي کنيد و با افراد مدنظر، پشت درهاي بسته گفت و گو کنيد نه در حضور ديگران.
 لزوما نيازي به واکنش منفي نيست
هر کسي که به شهرت، ثروت يا هر نوع موفقيت ديگري دست پيدا مي‌کند، عجيب نيست که ديگران پشت سرش يا حتي مقابلش حرف‌هايي بزنند. استيو جابز که درباره‌اش گفتيم، تنها يک نمونه از بسيار افرادي است که مردم و همکارانش در ابتدا به شدت از او انتقاد و مسخره اش کرده اند اما در کارش، آدم بسيار موفقي شد. افراد شبيه او با اين‌که مورد انتقاد بوده‌اند و ميليون‌ها نفر در سراسر دنيا از آن‌ها ايراد گرفته‌اند، همگي در جايگاه خود موفق و مطرح بوده‌اند. آن‌ها روياهاي خود را دنبال کرده‌اند؛‌ چه شما و ديگران با روياهاي‌شان موافق بوده‌ايد يا نه، به هر حال آن‌ها به آن چه خواسته‌اند رسيده‌اند.
 تلاش براي موفقيت، بهترين انتقام است
شما با بحث و مشاجره با کسي که پشت سرتان بدگويي مي‌کند، نمي‌توانيد برنده باشيد. با عصبانيت و مقابله به مثل هم راه به جايي نمي‌بريد. ضمنا با نااميد شدن و خانه نشين شدن هم نتيجه‌اي نمي‌گيريد. تنها راه حل اين است که با تقويت مداوم اعتماد به نفس و توانمندي‌هاي‌تان و انجام کاري که هدف‌تان است و شاد و راضي‌تان مي‌کند، اين موقعيت را کنترل کنيد.
مترجم : هدي بانکي | منبع: pairedlife.com

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar