عصر ايران/ چند دهه است تلفن ثابت و نزديک به ۲۰ سال است که تلفن همراه در ايران همگاني شده است، اما هنوز هم برخي از ما نکات ساده‌اي را رعايت نمي‌کنيم که اسباب رنجش است. اين چند نکته را تمرين کنيم:

۱- وقتي براي اولين‌بار با کسي تماس مي‌گيريم، خوب است که اول پيام بدهيم و خودمان را معرفي کنيم و بگوئيم امکان تماس گرفتن هست؟ من به شخصه شماره‌هاي ناشناس را پاسخ نمي‌دهم.

۲- وقتي با کسي تماس مي‌گيريم و جواب نمي‌دهد، به او پيام بدهيم، خودمان را معرفي کنيم و بنويسيم در صورت امکان با ما تماس بگيرد.

۳- اين روز‌ها به دلايل مختلف امکان دارد شماره تماس ما در گوشي ديگران پاک شود، اگر زنگ مي‌زنيم و طرف مقابل ما را نمي‌شناسد نگوييم: بي‌معرفت! ديگه ما رو فراموش کردي! نارفيق! دوستاي تازه پيدا کردي و ... به جاي اين حرف‌ها عذر طرف مقابل را بپذيريم و حرف‌مان را بزنيم، چون هيچ بعيد نيست فردا شماره‌هاي گوشي خودمان پاک شود.

۴- عمر شوخي‌هايي مثل «اگه گفتي من کي هستم؟!»، «نه! کمي بيشتر فکر کن ببين صدامو نمي‌شناسي و ...» به سرآمده، مردم اعصاب و حوصله اين تست هوش‌ها را ندارند يا ممکن است در يک موقعيت نامناسب باشند. بعد از سلام و عليک خودمان را معرفي کنيم. خلاص!

۵- ما از وضعيت کاري، روحي و موقعيت طرف مقابل خبر نداريم، وقتي تماس مي‌گيريم بعد از معرفي خودمان بپرسيم «الان امکان صحبت کردن را داريد يا نه؟» اگر گفت نه!.. درک کنيم و در يک موقعيت مناسب تماس بگيريم.

چگونه پشت تلفن صحبت کنيم؟

۶- اگر رانندگي مي‌کنيم به تلفن پاسخ ندهيم. اگر متوجه شديم کسي که آن طرف خط ماست رانندگي مي‌کند يا عذرخواهي کرده و قطع کنيم يا تماس را بسيار کوتاه کنيم.

۷- وقتي کار حياتي نداريم و به کسي زنگ مي‌زنيم و جواب نمي‌دهد لازم نيست ۵۰ بار تماس بگيريم. معمولاً بعد از چهار بار زنگ خوردن اگر طرف مقابل امکان پاسخگويي داشته باشد گوشي را برمي‌دارد، اگر برنداشت قطع کنيم.

چگونه پشت تلفن صحبت کنيم؟

۸- «اين روزا وقتي به کسي زنگ مي‌زنم، خداخدا مي‌کنم گوشي رو برنداره!» اين را چند وقت پيش در توئيتر خواندم و ده‌ها نفر تاييدش کرده بودند که ما هم همينطوريم! حوصله‌ها تنگ است و ناميزان، اگر حرف عاشقانه يا دلتنگي خانوادگي نداريم، کوتاه حرف بزنيم.

۹- شب، زمان استراحت اکثر انسان‌هاست. تماس‌هاي «کاري»‌مان را در طول روز بگيريم. آن چند دقيقه را به خودمان و ديگران استراحت بدهيم.

۱۰- در تاکسي، اتوبوس، مترو يا جا‌هاي عمومي تلفني حرف نزنيم، اگر مي‌زنيم داد نزنيم، اگر داد مي‌زنيم فحش ندهيم، اگر فحش مي‌دهيم فحش ندهيم.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar