باشگاه خبرنگاران/ مشاوره ازدواج زماني صورت مي‌گيرد که طرفين تا حدود زيادي به هماهنگي و موافقت با هم رسيده باشند. اگر به فکر ازدواج و تشکيل خانواده هستيد و زندگي آينده خود را در کنار همسرتان بار‌ها و بار‌ها ترسيم کرده ايد و روابط خود را مانند ليلي و مجنون مي‌بينيد بايد بدانيد که راه رسيدن به آن زندگي ايده آل در ابتدا انتخاب صحيح و اصولي همسر براي ازدواجي موفق است.

جلسات خواستگاري به عنوان يک نردبان عمل مي‌کند يعني هر پله، مقدمه رفتن به پله بالاتر است. پس چه بهتر که با اطمينان و قدم‌هايي محکم هر پله را طي کنيم تا خطر سقوط به صفر برسد و صعودي موفق داشته باشيم. موضوعات قابل طرح در گفتگو‌هاي قبل از مراسم عقد مختلف است؛ زيرا افراد عقيده ها، آرمان ها، هدف‌ها و خواسته‌هاي گوناگون دارند. مهمترين ويژگي در انتخاب همسر، خانواده است، زيرا که مهم‌ترين بعد شخصيت فرد در محيط خانواده شکل گرفته و در آن خانواده بزرگ شده و تربيت يافته است.

ازدواج کردن مثل هر کار بزرگ و مهم ديگري، نياز به آماده شدن دارد. اگر نتوانيد از ابتدا خود را براي يک انتخاب مهم آماده کنيد و توانايي پذيرفتن مسئوليت‌ها را نداشته باشيد، هيچ وقت ازدواج موفقي را تجربه نخواهيد کرد. گاهي سخت گيري بي جا، منجر به مجرد ماندن طولاني مدت مي‌شود، اما کساني هم که مواردي مثل جذابيت، خصوصيت‌هاي فرهنگي و اجتماعي، تعهد و قابليت‌هاي طرف مقابل را در نظر نمي‌گيرند، در آينده امنيت لازم را در زندگي زناشويي شان احساس نخواهند کرد.

يکي از ويژگي‌هاي هر فرد موفق، مسئوليت پذيري او است و از آن جايي که ازدواج يک نوع مسئوليت پذيري بزرگ است غير فعال بودن و تنبلي در انجام وظايف مي‌تواند بسيار شرايط دشواري را ايجاد کند. به همين دليل مسئوليت پذيري افراد يکي از معيار‌هاي مهم ازدواج موفق مي‌باشد.

يکي ازنکات مهم ازدواج موفق، تجربه و درک بالا است. مسلما افرادي که با سختي‌هاي زندگي به شيوه‌اي معقول روبرو مي‌شوند و سازگاري بهتري با شرايط دشوار دارند، آمادگي بيشتري براي ازدواج خواهند داشت.

سوسن سالاري روانشناس و استاد دانشگاه درباره يکي از معيار‌هاي ازدواج که زيبايي است گفت: افراد براساس باور سنتي که چهره در طولاني مدت طبيعي خواهد شد، باور نکنند، زيرا همچنين اتفاقي نمي افتد. چهره طرف مقابل بايد دلنشين خود فرد باشد. خانواده‌ها بايد از لحاظ اعتقادي، فرهنگي و جهان بيني همسويي داشته باشند.

وي بيان کرد: يکي از مهم‌ترين ملاک‌ها براي ازدواج که زوجين خيلي به آن نمي‌پردازند، اين است که آيا دونفر توافق در مورد مسائل مالي و نحوه خرج کردن پول دارند؟ ازدواج يک بناي مستحکم است که با صبر و حوصله بسيار، ساخته مي‌شود و نياز به مراقبت دارد تا باشکوه ديده شود. يکي از مهم‌ترين ملاک‌هاي ازدواج اختصاص زمان براي همديگر است.

اين روانشناس ادامه داد: يکي از موضوعات مهم، ويژگي‌هاي شخصيت زوجين است. روانشناسان معتقد هستند که در مسئله ازدواج، افراد در آينده بتوانند نياز‌هاي روحي و رواني يکديگر را تامين کنند. نياز‌هاي روحي و رواني به اين معنا است اگر فردي بسيار حساس و زود رنج است و هميشه در خانواده به آن‌ها توجه و بها داده شده است، در زندگي مشترک هم توقع دارد که طرف مقابل همان انرژي که خانواده گذاشته است براي او هم انجام شود.

سالاري تصريح کرد: مشاوره قبل از ازدواج که يک فرد بدون طرف است، مي‌تواند کمک شاياني براي ويژگي‌هاي شخصيتي زوجين داشته باشد. سالاري درباره زمان مراجعه به مشاوره قبل ازدواج گفت: ممکن افراد ديدار‌هاي اوليه و يا حتي ثانويه ايي داشته باشند و احساس کنند که مي‌توانند اين مسير را ادامه دهند و يک سري اشتراکاتي با يکديگر دارند، دقيقا از همان لحظه بايد به مشاور مراجعه کنند. زيرا مشاوره قبل از ازدواج به افراد کمک مي‌کند که واقع بينانه باشند و احساسي تصميم نگيرند.

وي تصريح کرد: اولويت‌هاي افراد يکي از معيار‌هاي مهم است. ممکن است در زندگي فردي ادامه تحصيل برايش اولويت داشته باشد و ادامه تحصيل هم يک الزاماتي را در زندگي ايجاد مي‌کند، مانند اين که کار مشخصي نداشته باشد و يا يک سري مسئوليتي را نتواند انجام دهد و... گفتن اولويت، قبل از ازدواج بسيار مهم است.

سالاري ادامه داد: وعده‌هايي که قبل از ازدواج گفته مي‌شود بايد ديد که سطح واقع بيني در چه حد و ميزاني است. مکاني را که افراد براي زندگي بايد انتخاب کنند، نکته بسيار حائز اهميت است. ممکن است يک فردي بگويد که مشخص نيست که مکان زندگي من کجا باشد، ولي طرف مقابل براي خود يک جايي را مشخص کرده و نمي‌تواند از آن موقعيت خارج شود اين نکته سبب مي‌شود که در آينده به مشکل بر بخورند.

اين روز‌ها انتخاب همسر يکي از دغدغه‌هاي بزرگ و اساسي و از طرفي مهمترين تصميم دختران و پسران جوان شده است، و هنگامي که انتخاب همسر به درستي انجام شود براي صد سال آينده زندگي زناشويي با آسودگي خيال بيشتري آماده مي‌شويم. با توجه به اهميت اين انتخاب در سرنوشت فرد، آموزش مفاهيم اصلي ازدواج از سوي مراکز مشاوره قبل ازدواج در مهم‌ترين جايگاه قرار دارد. مشاوره ازدواج زماني صورت مي‌گيرد که طرفين تا حدود زيادي به هماهنگي و موافقت با هم رسيده باشند.

آمادگي براي ازدواج و آگاهي از معيار‌هاي ازدواج موفق نقش تعيين کننده‌اي در خوشبختي زوجين و داشتن رابطه‌اي پايدار ايفا مي‌کند. آمادگي براي ازدواج تنها به وضعيت مالي و اقتصادي محدود نمي‌شود و افراد بايد از لحاظ فکري و احساسي نيز براي شروع يک زندگي مشترک آماده باشند تا بتوانند ازدواج موفق را تجربه کنند.

زوجين بايد رويا‌ها و توهمات دوران کودکي خود را رها کنند و ديدي عميق و دقيق به ازدواج داشته باشند. کيفيت زندگي در ازدواج موفق بالا است و افراد براي يک ديگر وقت مي‌گذارند. همسران در عين حال که زمان‌هايي را به خود اختصاص مي‌دهند به نياز‌هاي هم نيز بايد توجه کنند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar