خراسان/ بيني بزرگي دارم که هميشه به علت آن مسخره مي شوم؛ اما خانواده ام اجازه نمي دهند عمل زيبايي انجام دهم. چطور قانعشان کنم که اين بيني بدقواره اعتماد به نفسم را نابود کرده است؟

پاسخ

باسلام دوست عزيز، بهتر بود به منظور راهنمايي مناسب تر، سن تان را اعلام مي کرديد. با توجه به اين که ظاهر، يکي از عواملي است که در ميزان اعتماد به نفس تاثيرگذار است، احساس شما قابل درک است. از سوال تان اين طور متوجه شدم، يکي از راه هايي که براي بهتر کردن حالتان انتخاب کرده ايد عمل زيبايي است؛ ولي اين انتخاب بنا به هر دليلي خوشايند خانواده نيست و طبيعي است که شرايط آن را براي شما مهيا نکنند؛ بنابراين قانع کردن آن ها با توجه به اين که به اين مسئله مثل شما فکر نمي کنند کاري احتمالا نشدني است، همان طور که شما تاکنون براي آن تلاش کرده ايد و نتيجه اي نگرفته ايد. پس بهتر است به راه هاي ديگري براي بهتر شدن حال تان و احساسي که نسبت به خود داريد فکر کنيد.

بعضي از راه حل هاي ممکن را به شما پيشنهاد مي دهم، بد نيست آن ها را امتحان کنيد

: يک فهرست از اهدافي تهيه کنيد که اگر به آن ها برسيد، احساس خوبي نسبت به خود خواهيد داشت. در مقابل اهداف، راه ها و شرايط رسيدن به آن ها را بنويسيد؛ براي مثال اهداف مي توانند تسلط به زباني ديگر، ياد گرفتن يا مهارت در يک فعاليت هنري يا ورزشي، پيدا کردن دوستاني مناسب، تسلط بر دروس تحصيلي، تسلط بر برنامه هاي رايانه اي و ... باشد.

روش هاي رسيدن به عنوان مثال به تسلط بر زباني ديگر مي تواند شامل ثبت نام در آموزشگاه، ديدن فيلم، مطالعه داستان هاي مرتبط، گوش دادن به موسيقي هاي مرتبط و ... باشد. گاهي ممکن است آن قدر به بيني تان توجه کرده ايد که باقي موارد موثر در اعتماد به نفس تان را نمي بينيد. مثلا ويژگي هاي شخصيتي و ظاهري خوب، مهارت ها و امتيازهايي که داريد را نمي بينيد يا بي اهميت مي دانيد. پيشنهاد مي کنم اگر نتوانستيد امتيازهايتان را ببينيد، آن را در قالب يک سوال از ديگران بپرسيد.

اجازه ندهيد ديگران با نوع برخوردشان مانع پيشرفت هاي شما در زندگي شوند. تمامي آدم ها در درونشان چيزي دارند که از آن ناراضي اند؛ ولي همه به يک شکل واکنش نشان نمي دهند. پس مشکل، خود مشکل نيست بلکه مهم، انتخاب شما براي حل آن است. مي توانيد تصميم بگيريد به نظر ديگران بيش از اندازه اهميت دهيد و تمام انرژي و زمانتان را براي راضي کردن کامل آن ها بگذاريد يا مي توانيد اين انرژي و زمانتان را صرف رشد و لذت بردن از زندگي کنيد، انتخاب به همراه تمامي پيامدهاي آن با شماست.

به خودتان يادآوري کنيد که شما و تمامي آدم ها، نقاط ضعف و قوت را در کنار هم داريد. اگر صرفا بخواهيد روي نقاط ضعف تان تمرکز کنيد به مرور انگيزه، علاقه، احساس هاي مثبت و رفتارهاي مفيدتان کم مي شود و اين خودش باعث ايجاد افکار و احساسات منفي تري مي شود. افکار، احساسات و رفتارهاي ما به هم وابسته اند. در رفتار و صحبت هايتان با ديگران خود را دست کم نگيريد تا ديگران هم شما را دست کم نگيرند.

اگر به وجودتان احترام مي گذاريد و براي خودتان ارزش قائل هستيد، انتظار اين برخورد را از ديگران هم داشته باشيد. خودتان را دوست داشته باشيد و کارهاي مثبت تان را تشويق کنيد. داشتن يک سري ويژگي ها يا رفتارهايي که مورد علاقه شما يا ديگران نيست به معناي بي ارزش بودن کل وجودتان نيست. شما به عنوان يک انسان، ارزشمنديد و لايق احترام و علاقه. بنابراين با گفتن جملاتي مثل «داشتن بيني بزرگ به معناي بي ارزش بودن من نيست»، «احساس ارزش و دوست داشتنم وابسته به نظر ديگران نيست»، «من ويژگي هاي خوبي دارم که بايد به آن ها افتخار کنم» و ... به خود، دوست داشتن خود را تمرين کنيد. سعي کنيد جنبه هاي مثبت تان را تقويت کنيد

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar