بيتوته/ شطرنج، يکي از محبوب ترين و حرفه اي ترين بازي هاي فکري است که طرفداران بسيار زيادي در جهان دارد. با وجود پيچيدگي هايي که در شطرنج وجود دارد، کودکان نيز مي توانند آن را از همان سنين کودکي بياموزند و با شطرنج بازي کردن، خودشان را بهتر کنند. در ادامه ي اين مطلب، به معرفي و بررسي فوايد شطرنج براي کودکان خواهيم پرداخت.
شطرنج يک بازي فکري ايده ال
تقويت حافظه از فوايد شطرنج براي کودکان است
شطرنج، يکي از بازي هاي فکري بسيار ساده و در عين حال، پيچيده است. اين بازي فکري، به عنوان يک ورزش فکري شناخته مي شود و مسابقاتي در سطوح کشوري، قاره اي و جهاني براي افرادي که در شطرنج حرفه اي هستند برگزار مي شود.
شطرنج، براي نخستين بار در هندوستان طراحي شد. در نتيجه، مي توان گفت که شطرنج، يکي از قديمي ترين بازي هاي فکري است. شايد برخي از افراد فکر کنند که شطرنج پيچيده تر از اين است که کودکان بخواهند آن را تجربه کنند. اين طرز فکر، کاملا نادرست است، زيرا شطرنج، يک بازي فکري است که هم کودکان مي توانند از آن لذت ببرند، و هم بزرگسالان مي توانند مهارت هاي خود را در آن تقويت کنند. 
شطرنج، هنگامي ساخته شد که يکي از پادشاهان هندي، از قمار و بازي هايي که به شانس متکي بودند، خسته شد. شاه، به يکي از قديس ها دستور مي دهد که يک بازي طراحي کند که بر اساس استراتژي جنگي ساخته شده باشد و هيچ شانسي در آن وجود نداشته باشد. قديس که نامش سيسا بود، به دستور شاه عمل کرد و شطرنج را اختراع کرد.


فوايد شطرنج براي کودکان
کودکان، ذهن بسيار خلاقي دارند و مي توانند از همان دوران کودکي، با انجام دادن بازي هايي مانند شطرنج، خودشان را تقويت کنند و به ويژگي هايي دست پيدا کنند که بدون شطرنج نمي توانستند به آنها برسند. به طور کلي، شطرنج يک بازي است که هم يک کودک زير 7 سال مي تواند آن را بازي کند، و هم يک قهرمان شطرنج مي تواند با استفاده از آن، بر حريفان خود غلبه کند. 
شطرنج، يکي از بازي هايي است که شايد بتوان گفت حد مشخصي ندارد و فرد، هر چه بيشتر آن را بازي کند، حرفه اي تر مي شود و توانايي تصميم گيري او تقويت مي شود. در نتيجه، اگر افراد با اين بازي فکري از دوران کودکي آشنا باشند، مي توانند در همان کودکي و يا بزرگسالي، از مزاياي آن بهره مند شوند.
فوايد شطرنج براي کودکان و عملکرد مغز آنها بسيار زياد است که در ادامه ي اين مطلب، به برخي از آنها اشاره مي کنيم.
1. تقويت حافظه در کودکان
يکي از مهم ترين فوايد شطرنج بازي کردن براي کودکان، تقويت حافظه آنها است. کودکان، هنگامي که شطرنج بازي مي کنند، ياد مي گيرند که حرکات خود و حريفشان را به خاطر بسپارند و بر اساس اقداماتي که از پيش صورت گرفته است، حرکت خود را انجام دهند. 
کودکان، روش هايي را مي آموزند که با استفاده از آنها، مي توانند حرکات انجام شده را در ذهن خود بسپارند. اين روش ها، در آينده نيز مي تواند براي کودکان کاربردي باشد.
2. افزايش مهارت يادگيري در کودکان
مغز انسان، مانند يک ماهيچه است و هر چه که بيشتر به آن تمرين بدهيد، توانايي هايش در يادگيري افزايش خواهد يافت. تحقيقات نشان داده اند کودکاني که شطرنج بازي مي کنند، نسبت به کودکاني که به اين بازي فکري علاقه اي نشان نمي دهند، مهارت بيشتري در يادگيري مسائل و درک آنها دارند.
هنگامي که مغز انسان درگير حل مسائل و فکر کردن براي حرکت هاي بعدي در شطرنج مي شود، شروع به تقويت شدن مي کند و نورون هاي مغزي، به تدريج فعاليت بيشتري خواهند داشت.
3. افزايش تمرکز در کودکان
يکي ديگر از فوايد شطرنج براي کودکان، افزايش سطح تمرکز آنها است. تمرکز، به اين معني است که مغز يک فرد تنها به يک هدف مشخص فکر کند و براي به اتمام رساندن اين هدف فعاليت کند. در برخي از مواقع، ممکن است در حال انجام کاري باشيد، اما فکرتان جاي ديگري باشد. در اين شرايط، گفته مي شود که شما تمرکز کافي براي انجام کار را نداريد.
کودکان در هنگامي که شطرنج بازي مي کنند، براي اينکه پيروز شوند تلاش مي کنند که کل تمرکز خود را به روي مهره ها بگذارند و مرتکب اشتباه نشوند. در اين حالت، قابليت تمرکز مغز کودکان بهبود مي يابد، و کودکان حتي مي توانند تمرکز بالا تري را در مسائل زندگي داشته باشند. در نتيجه، شطرنج يکي از بهترين ورزش هاي فکري است که مي تواند تمرکز را در کودکان افزايش دهد.
4. پيشگيري از آلزايمر در بزرگسالي
آلزايمر، هنگامي ايجاد مي شود که مغز انسان به تدريج تحليل رود و حافظه دچار اشکال شود. افرادي که آلزايمر دارند، هر چيزي را که مي بينند يا مي شنوند را به سرعت فراموش مي کنند. احتمال ابتلا به آلزايمر، به طور چشمگيري در سنين کهنسالي افزايش پيدا مي کند. البته اين بيماري ممکن است در هر سني ايجاد شود. 
بازي هاي فکري، مانند شطرنج، مي توانند از بروز آلزايمر اکتسابي در آينده جلوگيري کنند. کودکاني که شطرنج بازي مي کنند، مغز خود را تمرين مي دهند و از تحليل رفتن آن جلوگيري مي کنند. در نتيجه، کودکان از همان ابتدا، احتمال بروز آلزايمر را کاهش مي دهند.
5. تقويت توانايي تصميم گيري در کودکان
 شطرنج بازي کردن کودکان مي تواند به قدرت تصميم گيري آن ها کمک کند
همانطور که پيش تر به آن اشاره کرديم، شطرنج يک بازي فکري است که تقريبا مي توان گفت که به شانس مربوط نمي شود و هر چه افراد توانايي بيشتري در آن داشته باشند، مي توانند حريف هاي خود را شکست دهند. توانايي تصميم گيري در حرکت دادن مهره هاي شطرنج، يکي از مهم ترين توانايي هايي است که هر شطرنج باز حرفه اي آن را دارد. 
افرادي که از دوران کودکي شطرنج بازي کرده اند، مي توانند تصميم گيري هاي بهتر و منطقي تري داشته باشند. هنگامي که کودکان مي خواهند يکي از مهره هاي شطرنج را حرکت دهند، ابتدا به مهره هاي خودشان و مهره هاي حريف نگاه مي کنند، و تصميم مي گيرند که بهتر است کدام مهره را به حرکت در بياورند. با تمرين و تکرار، کودکان مي آموزند که در حرکت دادن مهره هاي شطرنج، و همچنين در انتخاب هاي زندگي، بهترين تصميم را بگيرند.

6. تقويت توانايي حل مسئله در کودکان 
هنگامي که کودکان در حال شطرنج بازي کردن هستند، ممکن است که در حال کيش و مات شدن باشند. در اين شرايط، آنها به فکر چاره مي افتند که بتوانند از کيش و مات خارج شوند. همين احساس خطر کردن و سپس چاره جويي براي آن، مي تواند به کودکان بياموزد که در آينده چگونه براي مشکلات و مسائل زندگي، راه حل پيدا کنند.
شطرنج، در برخي مواقع، بازيکن را تا حدي تحت فشار قرار مي دهد که تصميم گيري براي حرکت مهره ها بسيار سخت و تقريبا غير ممکن مي شود. هنگامي که کودکان به طور مداوم چنين شرايطي را تجربه کنند، مغز آنها ياد مي گيرد که در مسائل و مشکلات، بهترين گزينه ها را بيابد.

سخن پاياني
شطرنج، يکي از محبوب ترين بازي هاي فکري است که امروزه به عنوان يک ورزش فکري در غالب مسابقات کشوري، جهاني و... برگزار مي شود. کودکان مي توانند از همان ابتداي زندگي خودشان، علاوه بر اينکه شطرنج را ياد مي گيرند و در آن پيشرفت مي کنند، توانايي هاي مغز خود را افزايش دهند و نسبت به همسالان خودشان برتري پيدا کنند. اميد است که والدين به انجام چنين بازي هاي فکري توسط فرزندانشان، اهميت بيشتري بدهند.

 

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar