بيتوته/ براي داشتن کودکي مستقل و قدرتمند در آينده بايد از همين امروز دست به کار شويد زيرا نحوه برخورد والدين با کودکان ارتباط مستقيمي با تربيت آنان دارد.

اگر شخصيت وابسته اي داريد و به خاطر تاييد شدن و نگراني از حرف مردم به تنها کسي که فکر نمي کنيد خود و کودکتان است، بايد بگوييم که کودک شما نيز در آينده همانند شما رفتار خواهد نمود و قرباني ديگران خواهد شد. توصيه مي کنيم اين بخش را بخوانيد تا بياموزيد که چه زماني حق نداري کودک خود را قرباني ديگران کني.

اسباب بازي کودکتان ر به زور نگيريد
حس مالکيت در کودک بسيار قوي است و او اسباب بازي هاي خود را دوست دارد و به آساني حاضر نمي شود آنها را با کودک ديگري تقسيم کند بنابراين پدر و مادر نبايد کودک را تحت فشار بگذارند يا او را به خاطر سخاوت نداشتن سرزنش کنند. وقتي کودک هنوز معني سخاوت را نمي داند و براي آن آمادگي ندارد، سرزنش والدين تنها سبب تحقير کودک و درهم شکستن اعتماد به نفس او مي شود.

برخي والدين زماني که کودکشان اسباب بازي خود را به دوستش نمي دهد، وارد عمل شده و واکنش بدي نشان داده و کودک را نه تنها سرزنش مي کنند بلکه اسباب بازي را با زور از کودک خود گرفته و به ديگري مي دهند.

اين رفتار بسيار مخرب است و به کودک ياد مي دهد که تو بايد هميشه به خاطر ديگران از حق خود بگذري. در اين هنگام والدين بايد رفتار درستي نشان داده و دو کودک را سرگرم بازي ديگري نمايند تا ذهنشان از اسباب بازي دور شود.

اجازه ندهيد کودکتان را تحقير کنند
متاسفانه بسياري از اقوام و دوستان به هر دليلي به خود اجازه مي دهند که کودک را در مقابل چشم پدر و مادر خود تحقير کنند. برخي از والدين محترمانه در مقابل تحقير کودک خود مي ايستند و اجازه نمي دهند ديگران کودکشان را تحقير کنند اما برخي ديگر به دليل جلوگيري از دعوا و قطع رابطه و يا مراعات و احترام، در مقابل تحقير فرزند خود کوتاه مي آيند و به جاي اينکه از کودک دفاع کنند، بغض کرده و گريه مي کنند. اين رفتار اشتباه سبب مي شود کودک ياد بگيرد که نبايد در مقابل تحقير ديگران حرفي بزند و هميشه بايد سکوت کند.

والدين نبايد اجازه دهند کسي فرزندشان را تحقير کند ، آنها بايد به کودک خود احترام بگذارند و توانايي او را باور داشته باشند. تحقير شدن در کودکي باعث بروز پيامدهاي ناگواري در بزرگسالي مي شود.

براي کودکتان شخصيت جداگانه قائل شويد
بسياري از والدين متاسفانه اجازه هيچ انتخابي به فرزند خود نمي دهند. آنها براي فرزندشان هويت مستقلي قائل نيستند مثلا زماني که بعد از مدت ها به رستوران مي روند، اجازه نمي دهند که فرزندشان غذا سفارش دهد و يا نمي گذارند لباسي را که دوست دارد انتخاب نمايد.

اگر والدين هيچ وقت به فرزند خود حق انتخاب ندهند، به او ياد خواهند داد که تو يک شخص جدا نيستي و هويتي نداري. دادن حق انتخاب به فرزند سبب افزايش اعتماد به نفس و عزت نفس در او خواهد شد.

کودکتان را بيش از حد مطيع بار نياوريد
امر و نهي کردن والدين به فرزندان در تربيت نقش مؤثري دارد، ولي بايد توجه داشت که زياده روي در اين امر، باعث بروز اختلال در رفتار فرزندان مي گردد. برخي والدين فقط دستور مي دهند و کودک چاره اي جز اطاعت کردن ندارد.

اين نوع والدين براي کودک خود اهميتي قائل نيستند و در جايي که کودکشان در حال بازي و تفريح است، به او کاري محول مي کنند مثلا زماني که همگي به مهماني رفته اند و کودک در حال تفريح است و يا بر سر سفره نشسته او را به بيرون از منزل براي خريد مي فرستند و مي گويند پاشو برو از سر کوچه فلان چيز رو بخر، والدين با اينگونه رفتار مخرب به کودک مي گويند که تو حق تفريح و استراحت نداري و بايد اطاعت کني.

سخني با والدين
در رابطه با رفتار خود تجديد نظر کنيد و الگويي براي کودک خود باشيد، قاطعانه موضع خود را براي ديگران مشخص کنيد، هيچ گاه از بيان احساسات و خواسته هاي خود نترسيد، هنگامي که قدرتمند عمل کنيد و بتوانيد بر ترس هاي خود غلبه کنيد، ديگران نيز احترام بيشتري براي شما و فرزندتان قائل خواهند بود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar