مجله دلگرم/ اگر مقداري از واکس کفش روي پارچه لباس افتاد، از يک کارد کند براي برداشتن آن از روي پارچه استفاده کنيد. هرگز روي اين مواد را دستمال نکشيد يا با دست آن را نسابيد، چون اين کار فقط باعث نفوذ کردن ذرات لکه واکس به عمق بيشتري از الياف لباس خواهد شد.
  شايد خيلي پيش آمده باشد که در حال واکس زدن کفش خود باشيد. اما ناگهان مقداري واکس باعث لکه شدن فرش يا لباس شما شود. اگر مراحلي که در اين مطلب گفته‌ايم را انجام دهيد به طور قطع مي‌توانيد هر لکه‌اي را از روي لباس يا فرش خود پاک کنيد. در اين آموزش قصد داريم که به شما بياموزيم چطور بدون دردسر فرش خود از لکه واکس رها کنيد.

1. يخ زدن واکس
ابتدا مقداري يخ را روي لکه قرار دهيد. اينکار باعث مي‌شود که واکس سفت شده و بتوانيد به راحتي آن را از روي فرش جدا کنيد.لکه را تا ميتوانيد سرد کنيد. استفاده از يخ يا کيسه يخ يا حتي گوشت يخ زده مي‌توانند براي اينکار گزينه مناسبي باشند. اجازه دهيد يخ حداقل براي جند دقيق روي لکه بماند تا يخ به طور کامل سفت شود. اگر لکه با سخ سفت نميشود ميتوانيد از مقداري آب روي لکه اسپري کرده و دوباره روي ان يخ بگذاريد يک کارد کره خوري برداريد. با استفاده از لبه کند چاقو مي‌توانيد بدون اينکه آسيبي به فرش بزنيد لکه سفت شده واکس را جدا کنيد. هر چقدر واکس بيشتري را بتوانيد با اينکار از فرش جدا کنيد.
در مراحل بعدي موفق‌تر خواهيد بود. اگر نتوانيد واکس زيادي را از فرش جدا کنيد. اشکالي ندارد به متد ديگري هم مي‌تواند استفاده کرد. اينکه واکس را در معرض اتوي داغ قرار دهيد تا کاملا ذوب شده و از بين برود. محل را با استفاده مايع شوينده تميز کنيد. استفاده از يک شامپو فرش يا حتي آب خالص نيز مي‌تواند در نوع خود بسيار عالي باشد. اگر هنوز مقداري لکه روي فرش باقي مانده باشد. مي‌توانيد از مقداري الکل براي تميز کردن محل لکه استفاده کنيد. جارو کردن کردن محل اکنون بهتر است که فرش خود را با استفاده از جاروبرقي جارو کنيد. اينکار هرچيزي که در تار و پود فرش گير کرده است را خارج مي‌کند.

2. داغ کردن واکس
يک تکه کاغذ کاهي روي فرش قرار دهيد. کيسه‌هاي کاغذي که در فروشگاه‌ها استفاده مي‌شود مي‌تواند گزينه بسيار مناسبي باشد. سعي کنيد با قرار دادن يک کاغذ کلفت از اينکه حرارت اتو به فرش آسيبي وارد کند جلوگيري کنيد. شما همچينين ميتوانيد يک حوله را در محلهايي که لکه وجود ندارد زير کاغذ قرار دهيد. اين حوله ها باعث مي‌شوند که اگر کاغذ آغشته به واکس را حرکت دهيد. بقيه قسمتهاي فرش کثيف نشود.درجه اتو را روي گرم قرار دهيد نه داغ. ما نميخواهيم که فرش را بسوزانيم فقط مي‌خواهيم به آرامي و بدون دردسر آن را ذوب کرده تا جذب کاغذ شود.هرگز اتو را بيش از حد داغ نکنيد.حرارت اتو بايد به اندازه‌اي باشد که فقط واکس را ذوب کند. بيشتر از اين نيازي نيست.از درجه کم شروع کنيد و ب مرور تا درجه‌اي که واکس ذوب شود ادامه دهيد.

اتو را روي کاغذ قرار دهيد. واکس توسط کاغذ جذب خواهد شد و از فرش جدا مي‌شود. وقتي قسمتي از کاغذ به اندازه کافي واکس را به خود گرفت مي‌توانيد از تکه کاغذ ديگري استفاده کنيد. يا اينکه اگر کاغذ به اندازه کافي بزرگ است مي‌توانيد نقاط خالي کاغذ را روي لکه قرار دهيد و اتو کنيد. مراقب باشيد. وقتي که لکه توسط کاغذ جذب مي‌شود اين لکه ميتواند به نقاط ديگر انتقال يابد. پس از تماس قسمت لکه شده کاغذ به نقاط ديگر فرش خود داري کني. به مرحله ۱ مراجعه کنيد. هرگز اتو را در محل براي مدت طولاني قرار ندهيد بسيار خطرناک است. شما با اينکار ممکن است باعث آتش سوزي شويد. واکس باقي مانده را با الکل پاک کنيد. اگر هنوز اثري از لکه واکس روي فرش باقي مانده مي‌توانيد مقدار باقي مانده را با استفاده از الکل سفيد پاک کنيد. محل را با مقداري شامپو فرش تميز کنيد و نهايت از جارو برقي استفاده کنيد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar