بيتوته/ آيا دوست داريد کفشي زيبا به پا کنيد که پاهايتان را نزند؟ به ياد داشته باشيد که عشق پوشيدن کفش‌هاي زيبا، ممکن است پا‌هاي شما را آسيب زده و دچار درد‌هاي شديد و حتي بيماري‌هاي مختلف بسازد. در اين مقاله به شما خواهيم آموخت که چطور کفشي انتخاب کنيد که راحتي را براي شما فراهم سازد و البته شيک به نظر بيايد.

کفش‏ها بيش از ساير لباس‏ها و پوشش‏ها در راحتي، شادابي و سلامت شما موثرند؛ بنابراين ارزش دارد که کمي‏ بيشتر وقت صرف کنيد و اين کار را جدي بگيريد.

نحوه خريد کفشي که پايتان را نزند

کفش مناسب

مناسب‌ترين کفش براي آقايان که بيشتر ساعات روز کفش به پا دارند، کفش چرم با منافذي براي پيشگيري از تعريق پا و کفي نرم و قابل انعطاف با پاشنه‌اي کمتر از ۳ سانتيمتر براي راحتي بيشتر است. خانم‏‌ها هم بهتر است از کفش‏‌هايي که پاشنه آن کمتر از ۳ سانتي‌متر است، استفاده کنند. پوشيدن کفش‏هاي نوک تيز و پاشنه بلند براي مهماني، هر چند وقت يک بار و به مدت کم اشکالي ندارد، اما به طور کلي توصيه مي‏شود پاشنه کفش بيشتر از ۵ سانتي‌متر نباشد. هنگام خريد کفش براي بچه ‏ها، علاوه بر موارد فوق و سليقه خود بچه، دقت کنيد بتوانند به راحتي خودشان کفش شان را بپوشند و از پايشان در بياورند. اين موضوع در ايجاد حس استقلال و اعتماد به نفس شان خيلي مهم است.

خطر کفش ‏هاي پاشنه بلند

گاهي وقت‏ها با پوشيدن يک کفش پاشنه بلند آن قدر از بلند قد شدن کاذب و موقت مان احساس رضايت مي ‏کنيم که يادمان مي‏ رود پوشيدن اين کفش ممکن است به سلامتي مان آسيب برساند.

ضمن اينکه پوشيدن کفش نامناسب، تنگ و پاشنه بلند فقط به پا‌ها آسيب نمي‏ رساند، بلکه به زانو، کمر، استخوان‏هاي ستون فقرات و لگن هم آسيب وارد مي‏ کند.

وقتي شما کفش پاشنه بلند مي‏ پوشيد، کمر براي جبران فشار وارد شده به پاها، قوس زيادي به خود مي‏ گيرد و از حالت طبيعي خارج مي ‏شود. در اين حالت فشار زيادي به ديسک‏هاي بين مهره‏اي ستون فقرات و مفصل زانو وارد مي‏شود.

مقدار اين فشار به ارتفاع پاشنه‌ي کفش بستگي دارد و هر چه پاشنه کفش بلندتر باشد، فشار بيشتري به عضلات، استخوان‏ها و مفاصل وارد مي‏ شود.

در مقايسه با کفش‏هاي پاشنه کوتاه، کفشي با پاشنه‏اي حدود ۲/۵ سانتي‌متر ۲۲ درصد، کفشي با پاشنه ۵ سانتي‌متر ۵۷ درصد و کفشي که پاشنه ۸ سانتي‌متري دارد ۷۶ درصد به ديسک‏هاي بين مهره‏اي و زانو بيشتر فشار وارد مي‏ کند.

به علاوه کفش‏هاي پاشنه بلند، عضلات پشت ساق پا‌ها را فشرده و منقبض مي‏ کنند و عمليات خون‌رساني در اين عضلات را مختل مي‏ کنند. همچنين کفش‏‌هاي تنگ و پاشنه بلند پوست پا را از حالت طبيعي خارج کرده و پس از مدتي آن را ضخيم کرده و پينه ايجاد مي‏ کنند. پينه‏‌هاي پا، اغلب دردناک بوده و پا را بد شکل مي‏ کنند.

نحوه خريد کفشي که پايتان را نزند

هنگام خريد کفش به پنجه کفش دقت کنيد، پنجه کفش نبايد باريک و تيز باشد.

نکات زير را هنگام خريد کفش در نظر بگيريد:

- اول کفش را بپوشيد، بعد بخريد. ممکن اندازه پا‌ها تغيير کند. براي خريد کفش حتما خودتان برويد و آن را در مغازه بپوشيد و امتحان کنيد و صرفا به خاطر اينکه کفشي اندازه کفش قبلي تان است، آن را نخريد.

- دقت کنيد که کفشي که مي‌خريد اندازه پايتان باشد. قبل از هر خريد، از شماره پاي خود مطمئن شويد. بسياري، کفشي براي کودک خود مي‌خرند که در واقع با آن بتواند تا سه سال راه برود و برايش کوچک نشود.

- به پنجه کفش دقت کنيد. پنجه کفش نبايد باريک و تيز باشد. انگشت‏‌ها بايد راحت بوده و روي هم قرار نگيرند. دقت کنيد انگشت شست به اندازه کافي جا داشته باشد و راحت بتواند حرکت کند. کفش نبايد آن قدر گشاد باشد که هنگام راه رفتن پاشنه پا از کفش بيرون بيايد.

- براي پاي بزرگ‌تر کفش بخريد. در بعضي افراد اندازه هر دو پا کاملا يکي نيست و ممکن است يکي از پا‌ها بزرگ‌تر از ديگري باشد. براي پاي بزرگتر کفش بخريد و اگر لازم بود براي پاي کوچک‌تر از کفي استفاده کنيد.

- پهناي کفش را در نظر داشته باشيد. پهناي کفش در زيبايي آن در پا‌هاي شما بسيار نقش دارد. اگر پا‌هاي شما خود پهن هستند، بايد کفشي متناسب با آن بخريد تا به پاهايتان بيايد. (کشور‌هاي سازنده کفش معمولا اين مورد را با W روي جعبه کفش نشان مي‌دهند.)

- جوراب‌هاي مختلفي را با خود داشته باشيد و کفش را با آن‌ها امتحان کنيد. جوراب در نماي کفشي که مي‌پوشيد بسيار تاثير دارد. براي مثال کفش اسپرت خود را با جوراب‌هاي اسپرت بپوشيد.

- راحتي را فداي زيبايي نکنيد. مي‌توانيد کفش‌هايي بسيار زيبا و در عين حال راحت انتخاب کنيد.

پاشنه کفش بسيار مهم است. پاشنه بسيار بلند باعث مي‌شود که به نقاط خاصي از پا فشار بيشتري وارد شود و به مرور مشکلات زيادي را براي شما ايجاد مي‌کند. پاشنه بلند را فقط براي مهماني‌هاي خاص خود نگه داريد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar