روزياتو/ گياهان مي‌توانند هواي خانه را در روز‌هاي گرم خنک کنند. آن‌ها از طريق منافذي به نام استوماتا (Stomata) که در سطح برگ هايشان وجود دارد، کربن دي اکسيد فضا را جذب و از آن براي فوتوسنتز استفاده مي‌کنند. سپس از طريق همان منافذ، رطوبت پس مي‌دهند. اين فرآيند که به آن تبخير- تعرق (Evapotranspiration) گفته مي‌شود، گياه را خنک مي‌کند، همانطور که بدن انسان از طريق تعريق خنک مي‌شود. اين فرآيند به کاهش دماي محيط هم کمک مي‌کند.

۱- کائوچو / Rubber tree

 کائوچو / Rubber tree

اين گياه از طريق ريشه‌هاي خود آب جذب مي‌کند و سپس از طريق منافذ پشت برگ هايش رطوبت پس مي‌دهد. برگ‌هاي اين گياه هر چه بيشتر و بزرگ‌تر باشد، رطوبت بيشتري از آن منتشر خواهد شد.

اين گياه را بهتر است در نزديکي سايه قرار دهيد. کائوچو به نور زيادي نياز داشته و تحمل چند ساعتي در روز تابش مستقيم نور خورشيد را دارد، به شرط آنکه نور شديد نباشد. در آب دادن به آن هم زياده روي نکنيد. وقتي به آن آب دهيد که خاکش تقريباً خشک شده باشد.

۲- سرخس بوستون / Boston fern

 سرخس بوستون / Boston fern

سرخس بوستون گياه آپارتماني پرطرفداري است و اغلب در گلدان‌هاي سقفي يا موارد مشابه نگهداري مي‌شود. اين گياه مي‌تواند فرمالدهيد، زايلين و تولوئن را از هوا جذب مي‌کند. گرچه سرخس در فضاي باز سايه‌ي کامل يا نيمه کامل را ترجيح مي‌دهد، اما در فضاي بسته در سايه رشد نمي‌کند و بهترين پاسخ را به نور زياد فيلتر شده دارد. اين گياه به آب زياد، خاک باکيفيت و فضاي زياد براي رشد نياز دارد.

۳- زبان مادر شوهر / Sansevieria trifasciata

زبان مادر شوهر / Sansevieria trifasciata

گياه سانسوريا تريفاسکياتا که به زبان مادر شوهر هم معروف است از توانايي تصفيه هوا برخوردار است و دماي محيط را تنظيم مي‌کند، به خصوص شب‌ها که منافذ بسيار ريز برگ هايش براي پس دادن رطوبت باز مي‌شوند.

اين گياه در برابر شرايط نامساعد محيطي، مثل هواي خشک و گرم، کمبود آب و نور کم، بسيار مقاوم است. توصيه مي‌شود به اين گياه تنها زماني آب دهيد که خاک آن خشک شده باشد.

۴- پوتوس / Pothos

پوتوس / Pothos

اين گياه از توانايي تنظيم دما و همينطور حذف آلاينده‌هاي درون هواي فضا‌هاي بسته مانند فرمالدهيد، زايلين و بنزن برخوردار است.

طول پوتوس با مراقبت مناسب مي‌تواند به چندين متر برسد. با فراهم کردن نور غير مستقيم و متوسط به بهترين نتيجه دست خواهيد يافت. اين گياه نور شديد را تحمل مي‌کند، اما تابش مستقيم نور خورشيد به مدت طولاني باعث سوختن برگ‌هاي آن مي‌شود. به طور کلي پوتوس وقتي به آب نياز دارد که خاک آن با لمس دست خشک به نظر آيد.

۵- گياه گندمي / Ribbon plant

 گياه گندمي / Ribbon plant

گياه گندمي يا عنکبوتي مي‌تواند کيفيت هوا را بهبود ببخشد و با جذب فوري گرما دماي محيط را متعادل کند.

بهترين شرايط براي اين گياه حضور در فضايي بسته با نور مناسب است، اما نور خورشيد نبايد به صورت مستقيم به آن بتابد. ميزان رطوبت گياه بايد ثابت باشد: در ماه‌هاي گرم سال دو بار در هفته آن را آب دهيد. در ماه‌هاي سرد سال هم يک بار در هفته يا هر ده روز يک بار کافي است.

۶- فيکوس بنجامين / Weeping fig

فيکوس بنجامين / Weeping fig

فيکوس بنجامين يا انجير برگ ريز يکي از معدود درختاني است که در فضاي بسته رشد مي‌کند. اين گياه به حفظ رطوبت و تازگي هوا کمک مي‌کند و هواي خانه را از سموم رايج در آن پاک مي‌کند. اين درخت در محيط آفتابي و پرنور رشد خوبي دارد. فيکوس بنجامين تابستان‌ها به مقدار متوسطي آب نياز دارد و در زمستان همين که نگذاريد خشک شود کافي است.

۷- آلوئه ورا / Aloe vera

 آلوئه ورا / Aloe vera

آلوئه ورا که با کاربرد‌هاي زيبايي و پزشکي اش شناخته مي‌شود، بهترين گزينه براي تازه کردن هواي محيط است، چون مي‌تواند دماي هوا را تنظيم کند.

نگهداري از گياه آلوئه ورا بسيار ساده است، چون به مراقبت کمي نياز دارد. شما مي‌توانيد تنها وقت‌هايي که خاک آن خشک يا اندکي ترک خورده به نظر مي‌رسد، به اين گياه آب دهيد. در زمستان بيشتر از يک بار در ماه به آن آب ندهيد. اين گياه به نور زيادي نياز دارد بنابراين بايد آن را جايي مثل نزديک پنجره نگه داريد که بيشترين نور آفتاب به آن برسد.

۸- اسپاتي فيلوم / Peace lily

 اسپاتي فيلوم / Peace lily

اسپاتي فيلوم يا گياه صلح مي‌تواند رطوبت اضافه‌ي هوا را جذب و به اين ترتيب دماي هوا را متعادل کند. براي گرفتن بهترين نتيجه آن را در يک مکان گرم، به دور از نور مستقيم خورشيد قرار دهيد. اين گياه را با آب مقطر يا آب باران آبياري کنيد تا خاک آن مرطوب باقي بماند. مي‌توانيد يک اسپري آبپاش را پر کنيد و با آن هر روز به گياه خود آب دهيد.

۹- نخل اريکا / Areca palm

نخل اريکا / Areca palm

نخل اريکا يکي از توانمندترين گياهان در تصفيه هوا است، چون سطح فرمالدهيد و بنزن درون هواي محيط را به ميزان چشمگيري کاهش مي‌دهد. اين گياه براي زندگي در شرايط مناسب به سايه‌ي کامل يا نيمه کامل نياز دارد و اگر نور کافي به آن نرسد ضعيف مي‌شود.

يک نخل اريکاي دو متري در عرض ۲۴ ساعت يک ليتر آب از طريق برگ هايش رطوبت پس مي‌دهد، بنابراين به توجه زيادي نياز دارد. توپ ريشه‌اي گياه (خاک دور ريشه ها) هميشه بايد مرطوب باشد، اما نه بيش از اندازه.

۱۰- آگلونما / Aglaonema

 آگلونما / Aglaonema

مراقبت از آگلونما يا نخشيد کار ساده‌اي است و اين گياه به نور متوسط نياز دارد. ارتفاع اين گياه به طور کلي به کمتر از نيم متر مي‌رسد. آگلونما به پاک شدن هواي خانه از سموم مضر کمک مي‌کند و در عين حال به هواي داخل رطوبت مي‌بخشد و دماي هوا را کاهش مي‌دهد. انواع زيادي از اين گياه با برگ‌هاي گوناگون وجود دارد. اگر هدف تان خنک کردن محيط است، نوعي را انتخاب کنيد که برگ‌هاي زيادي داشته باشد. به خاطر داشته باشيد که برگ‌هاي اين گياه حاوي ماده‌ي محرکي است که مي‌تواند براي حيوانات خانگي سمي باشد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar