بيتوته/ همان‌طور که مي‌دانيد پوشاک چرمي مانند کاپشن چرم طبيعي مردانه قيمت‌هاي قابل‌توجهي دارند. بنابراين مهم است که هنگام خريد کاپشن چرم دقت کنيد و انتخاب خود را از جنبه‌هاي مختلف مورد بررسي و ارزيابي قرار دهيد.
حال اين سؤال پيش مي‌آيد که موقع خريد چه مواردي را بايد در مورد کاپشن چرم بررسي کرد؟ در ادامه اين نکات را مرور مي‌کنيم:

1. نوع و کيفيت چرم
مهم‌ترين ويژگي که بايد در مورد کاپشن چرم طبيعي مردانه بررسي کنيد، چرم به‌کاررفته در آن است. تشخيص چرم مرغوب از نامرغوب براي فرد عادي که اطلاعات چنداني در اين زمينه ندارد کار سختي است. بهتر است قبل از خريد اطلاعاتي در اين زمينه کسب کنيد يا با فردي که مي‌تواند چرم مرغوب را تشخيص دهد به خريد کاپشن چرم برويد. راه‌حل ديگر اين است که از برندها و فروشگاه‌هاي معتبر خريد کنيد.

نوع پوست
اولين چيزي که در مورد چرم کاپشن چرم زنانه يا مردانه خود بايد در نظر بگيريد، نوع پوست آن است؛ مي‌خواهيد کاپشن چرمي شما از پوست چه حيواني ساخته‌شده باشد؟ چرم پوست حيوانات مختلف، ويژگي‌ها و ظاهرهاي مختلفي دارد و انتخاب آن کاملاً به سليقه شخصي شما و البته به ميزان هزينه‌اي که براي خريد کاپشن چرم در نظر گرفته‌ايد بستگي دارد.
حيوانات زيادي هستند که از پوست آن‌ها چرم به دست مي‌آيد. اما معمولاً چرم گاو، گوسفند و بز در صنعت پوشاک پرکاربردتر هستند. انواع کمياب و خاص چرم مانند چرم پوست تمساح، گوزن، کانگورو و ...نيز وجود دارد که خوب قيمت‌هاي بالاتري دارند.
در بين همه آن‌ها پوست گاو به دليل استحکام، مقاومت و دوام فوق‌العاده‌اي که دارد، سهم بيشتري در توليد محصولات چرمي به خود اختصاص داده است (مخصوصاً محصولاتي مثل کفش که دوام بالا در آن‌ها بسيار مهم است). کت چرم طبيعي مردانه نيز بيشتر از چرم گاو ساخته مي‌شود. از طرف ديگر، چرم پوست بره بسيار نرم و انعطاف‌پذير اما بسيار گران است و اغلب براي محصولات درجه‌يک استفاده مي‌شود (چرم پوست بره هر دو ويژگي مهم دوام و نرمي را با هم دارد).
البته بد نيست بدانيد که چرم پوست گوساله جوان از چرم گوسفند نيز گران‌تر است.

درجه‌بندي يا نوع چرم
دومين چيزي که بايد در مورد چرم کاپشن خود بررسي کنيد درجه‌بندي يا نوع چرم است: فول گرين، تاپ گرين، چرم اصل يا اصلاح‌شده.
چرم فول گرين مرغوب‌ترين چرم براي کاپشن چرم طبيعي مردانه است. اين چرم از لايه بالايي پوست حيوان که زير پشم و مو قرار مي‌گيرد و بيشترين استحکام را دارد، ساخته مي‌شود. خط و خش‌ها و الگوهاي طبيعي پوست بر روي سطح اين چرم به‌راحتي قابل‌تشخيص است. به دليل کيفيت بالا، قيمت اين چرم نيز از بقيه انواع چرم گاوي بالاتر است.
چرم تاپ گرين نيز مانند فول گرين از لايه رويي پوست ساخته مي‌شود و دوام بالايي دارد. اين نوع چرم نازک‌تر و انعطاف‌پذيرتر از فول گرين است. به دليل سمباده شدن لايه رويي در تاپ گرين، اين چرم ظاهري يکدست‌تر دارد.
درنهايت نيز چرم‌هاي پردازش‌شده را داريم که با استفاده از مواد شيميايي تقويت مي‌شوند، طوري که شبيه به چرم‌هاي باکيفيت به نظر برسند. اين نوع چرم ارزان‌ترين قيمت را دارد.

2. قسمت‌هاي تشکيل‌دهنده و اتصالات دوخت
به‌عنوان قاعده‌اي کلي هنگام خريد کاپشن چرم، کاپشن‌هايي که در دوخت آن‌ها اجزا و اتصالات کمتري به کار رفته است، گران‌تر از کاپشن‌هايي هستند که از قسمت‌هاي مختلف و اتصالات زيادي تشکيل‌شده‌اند.
هرچند استثنائاتي نيز وجود دارد؛ مثلاً زماني که از گلدوزي يا تزئينات خاصي بر روي قسمت‌هاي مختلف کت چرمي و اطراف اتصالات آن استفاده مي‌شود. اين عوامل بر هزينه توليد کاپشن تأثير مي‌گذارند که در قيمت کت نيز نمايان مي‌شود.
توليدکنندگان اغلب براي کاهش هزينه تمام‌شده و قيمت محصول، کاپشن را با استفاده از چرم اضافي يا باقي‌مانده و ضايعات ديگر پوست‌ها مي‌سازند. اگرچه کاپشن‌هاي ساخته‌شده از تکه‌هاي بزرگ‌تر به دليل انتخاب قسمت‌هاي خوب چرم گران‌تر هستند، اما اين موضوع لزوماً بر کيفيت محصول نهايي تأثير نمي‌گذارد.

3. آستر داخلي
آستر داخلي يک لايه پارچه اضافي است که وزن بيشتري به کاپشن مي‌افزايد. اين لايه به شما کمک مي‌کند تا کاپشن را راحت‌تر به تن کنيد. اين لايه همچنين باعث حفظ گرماي بدن مي‌شود در برخي موارد عرق را جذب مي‌کند.
نوع پارچه‌اي که براي آستر داخلي استفاده مي‌شود و کيفيت آن نيز بر قيمت کاپشن چرم طبيعي مردانه تأثيرگذار خواهد بود. پارچه آستري بمبرگ به‌عنوان يکي از بهترين گزينه‌ها براي آستر داخلي در نظر گرفته مي‌شود؛ قابل‌تنفس، سبک و به نرمي ابريشم.

4. دوخت
يکي از مهم‌ترين مواردي که بايد هنگام خريد کت چرم مردانه بررسي کنيد کيفيت دوخت آن است. دوخت تميز و مرتب کاپشن چرم زنانه يا مردانه خبر از اين مي‌دهد که آن کاپشن از بالاترين کيفيت برخوردار است و دقت شايسته‌اي در توليد آن به کار رفته. يک کت چرم خوب بايد با نخ محکم پلي‌استر دوخته شود و درزها بايد تميز و يکدست باشند.
علاوه بر اين، دوخت طرح‌هاي تزئيني بر روي قسمت‌هايي مثل جيب يا کنار درزها باعث جذابيت بيشتر کاپشن چرمي مي‌شوند. کاپشن‌هاي طرح دار علاقه‌مندان زيادي دارند. البته اين را هم در نظر داشته باشيد که دوخت تزئيني و جزئيات بيشتر در کاپشن چرم نياز به تلاش و مواد اوليه بيشتري دارد که منجر به افزايش قيمت مي‌شود.

5. يراق‌آلات و اکسسوري‌ها
هنگام خريد کت چرم مردانه، بررسي يراق‌آلات و لوازم جانبي استفاده‌شده در کاپشن چرم طبيعي مردانه مي‌تواند راهي عالي و آسان براي قضاوت در مورد کيفيت آن کاپشن و حتي برند سازنده آن باشد. قبل از خريد کت چرم مردانه خاص بايد مطمئن شويد که داراي لوازم جانبي و يراق‌آلات باکيفيت باشد.
اکسسوري‌ها، که به آن تزئينات نيز گفته مي‌شود، شامل تکه‌هاي آويز، نقش‌هاي مختلف، سگک يا هر نوع عنصر تزئيني اضافي است که براي بهبود ظاهر کت چرمي استفاده مي‌شود. به همين ترتيب يراق‌آلات به زيپ‌ها، انواع دکمه‌ها يا عناصر فلزي اطلاق مي‌شود که جنبه کاربردي مانند بستن کاپشن دارند.

6. استايل‌هاي کاپشن چرم طبيعي مردانه
همان‌طور که در ابتداي مقاله نيز گفتيم وقتي براي خريد کت چرم به بازار مي‌رويد با انواع مختلفي از سبک‌ها و مدل‌ها مواجه خواهيد شد. کاپشن چرم طبيعي مردانه بيشتر براي ساختن استايل‌هاي شيک کژوال به کار مي‌رود. اين کاپشن‌ها مدل‌هاي مختلفي دارند و با توجه به نوع لباس‌هايي که با آن‌ها مي‌پوشيد، مي‌توانيد در استايل هاي اسپرت و رسمي نيز از کت چرمي استفاده کنيد. مدل Double Riders معروف به ژاکت‌هاي موتورسواري کلاسيک، Cafe Racers، کاپشن‌هاي خلباني و Bombers محبوب‌ترين مدل‌ها هستند.
انتخاب اکثر آقايان، مدل مشکي و ساده کاپشن چرم است که مي‌توان به آن به‌عنوان انتخابي شيک و ساده نگاه کرد. البته در مدل‌هاي جديدتر کاپشن چرم از رنگ‌هاي شاد و زنده‌تر نيز استفاده‌شده که مي‌توانيد طبق سليقه‌تان از آن‌ها نيز استفاده کنيد.

7. اندازه کاپشن چرمي
يکي از نکات بسيار مهم که قبل از خريد کاپشن چرم بايد به خاطر داشته باشيد، اندازه و تناسب کاپشن است. صرف‌نظر اين که کاپشن خود را از چه برندي تهيه مي‌کنيد، اندازه و تناسب کاپشن چرم طبيعي مردانه عامل مهمي است که باعث مي‌شود کاپشن بر تن شما زيبا جلوه کند و برعکس.
در مورد تناسب کت بايد يادآوري کنيم که تنها با پوشيدن و امتحان کردن کت چرمي مي‌توانيد به درستي بفهميد که آيا اندازه آن مناسب هست يا نه. حواستان باشد که درزهاي کاپشن چرم در ناحيه شانه شما به‌خوبي در جاي خود قرارگرفته باشند.
در مرحله بعد، بايد حفره‌هاي ورودي آستين را بررسي کنيد، درست مانند شانه‌ها، بازوها بايد تا حد امکان راحت باشند. هرچه حلقه آستين بالاتر و به شانه‌ها نزديک‌تر باشد، تناسب آن بهتر است. در مقابل هرچه حلقه آستين پايين‌تر از شانه باشد، کاپشن حالت افتادگي پيدا مي‌کند و زيبايي خود را از دست مي‌دهد.
آستين‌هاي کاپشن شما بايد در انتهاي مچ دست، درست قبل از کف دست يا روي شست قرار داشته باشد. عرض آستين‌ها نبايد خيلي تنگ باشد اما خيلي گشاد هم نباشد. در مجموع بايد بتوانيد دست‌هاي خود را به راحتي بالا و پايين ببريد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar