فرارو/  اگر مرتباً در خانه برنج خيس مي‌کنيد و مي‌پزيد، پس از اتمام کار، باقي مانده "آب برنج" را دور مي‌ريزيد. در واقع آب برنج، مايع شيري باقي مانده هنگام خيساندن برنج پس از چندين ساعت، فوايد زيادي براي سلامت پوست و مو دارد.
آب برنج نه تنها ممکن است باعث رشد مو و مانع کم پشت شدن مو شود، بلکه به نظر مي‌رسد مزايايي را براي افرادي که پوست حساس و پير دارند، داشته باشد. با توجه به اينکه مي‌توان آن را با دو ماده ارزان قيمت و در دسترس تهيه کرد.

نحوه استفاده از آب برنج براي مو
اول و مهم‌ترين اهميت آب برنج چيست و چرا مفيد است؟ آب برنج (که کانجي نيز ناميده مي‌شود) مايعي است که با خيساندن برنج پس از چند ساعت ايجاد مي‌شود.
برنج (Oryza sativa) دانه‌اي است که حاوي تعدادي مواد مغذي است. وقتي برنج در آب خيس مي‌شود، برخي از اين مواد مغذي در مايع آزاد مي‌شوند و سپس مي‌توانند روي مو‌ها يا پوست شما قرار بگيرند.
مشخص شده است که آب برنج حاوي:
• آنتي اکسيدان‌ها، مانند ترکيبات فنلي و فلاونوئيدي
• ويتامين B۶
• ويتامين E
• نشاسته، پلي ساکاريد و ساير کربوهيدرات‌ها
• اسيد‌هاي آمينه (عناصر سازنده پروتئين، که همچنين به فرم و ترميم مو کمک مي‌کنند)
• اسيد‌هاي آلي
در برخي تحقيقات نشان داده شده است که آب برنج تخمير شده حاوي ترکيبي به نام اينوزيتول، نوعي مولکول قند با قابليت مقابله با راديکال‌هاي آزاد را دارد که مي‌تواند به محافظت از آسيب و شکستگي مو کمک کند. علاوه بر اين، اين ماده حاوي ترکيبي به نام pitera، يک فرايند تخميري که موجب ترميم سلول‌ها مي‌شود.
يک مطالعه منتشر شده در مجله بين المللي علوم و تحقيقات به اين نتيجه رسيد که "فرايند تخمير به حفظ ماندگاري محصول با خواص ضد ميکروبي کمک مي‌کند و همچنين باعث افزايش تراکم مواد مغذي مي‌شود و مواد طبيعي محصول را قدرتمند‌تر مي‌کند. "
به طور کلي، هنوز تعداد زيادي تحقيق در مورد چگونگي عملکرد آب برنج براي مو انجام نشده است. با اين حال، چندين مطالعه موجود شواهدي را پيدا کرده است که نشان مي‌دهد اين ماده مي‌تواند براي حفظ سلامت مو (و همچنين پوستي با ظاهر جوان) نيز مفيد باشد.


مزاياي استفاده از آب برنج براي رشد و ظاهر مو ممکن است شامل موارد زير باشد:
• کمک به حمايت از رشد مو
• مو‌هاي درخشان‌تر و "براق تر"
• شستشوي ناخالصي‌هاي مو بدون اينکه آن را از بين ببرد و خشک کند
• نرم و لطيف شدن مو‌ها
• تقويت تار‌هاي مو و دفاع از آن‌ها در برابر آسيب و شکستگي مو‌ها

ساير مزايا / موارد استفاده
جدا از استفاده آب برنج براي مو، مي‌توانيد از آن براي کمک به سلامت پوست نيز استفاده کنيد. در حقيقت، کانجي مدتهاست که در طب آيورودا، يک سيستم سنتي پزشکي که از قرن‌ها پيش در هند باستان و همچنين در ژاپن و کره ريشه دارد، مورد استفاده قرار مي‌گرفت.
مزاياي بالقوه استفاده از برنج براي پوست صورت چيست؟ موارد استفاده از آب برنج براي سلامت پوست عبارتند از:
• کمک به مرطوب سازي پوست و کاهش علائم اگزما و خشکي پوست
• کاهش علائم درماتيت و التهاب پوست‌هاي حساس
• پاکسازي پوست
• نرم و لطيف کردن پوست و بهبود بافت و چهره عمومي، از جمله "روشن کردن" و سفت شدن پوست و کاهش منافذ پوست
• دفاع در برابر علائم پيري به دليل اثرات آنتي اکسيداني آن، از جمله خطوط ريز و لکه‌هاي تيره
• افزايش گردش خون در پوست
مطالعه‌اي که در سال ۲۰۱۸ در مجله Cosmetics منتشر شد، شواهدي را نشان داد که آب برنج داراي اثرات ضد پيري، ضد التهابي و آنتي اکسيداني بالقوه بر روي پوست است.
در اين مطالعه خاص، ۱۲ بزرگسال از هيدروژل حاوي آب برنج به مدت ۲۸ روز بر روي پوست خود استفاده کردند. مشخص شد که آب برنج داراي فعاليت آنتي اکسيداني و اثرات بازدارندگي الاستاز است، به اين معني که ممکن است باعث کندي سرعت رشد چين و چروک شود.
به گفته محققان، اين امر آن را به يک ماده آرايشي مناسب و "ماده ضد پيري تبديل مي‌کند تا به عنوان ماده اوليه براي استفاده در مراقبت از پوست استفاده شود. "
 
تهيه آب برنج 
در اينجا يک دستورالعمل اساسي آب برنج آورده شده است که مي‌تواند براي مو و پوست صورت استفاده شود:

عناصر:
• ۱ فنجان برنج (در صورت ايده آل بودن برنج ارگانيک، چه سفيد يا غلات کامل / برنج قهوه اي)
• ۱ فنجان آب (در حالت ايده آل از آب فيلتر شده استفاده کنيد تا محصول نهايي بدون آلودگي باشد)

دستور العمل:
• ابتدا حدود يک دقيقه برنج را خوب زير آب روان بشوييد. آن را صاف کنيد تا آب آن خارج شود.
• برنج و آب را به يک کاسه اضافه کنيد و بگذاريد چند ساعت يا بيشتر بماند.
• سپس برنج را صاف کرده و آب باقيمانده را در کاسه نگه داريد.
• آب برنج را در يک ليوان ريخته و روي آن را بپوشانيد و اجازه دهيد ۱۲ تا ۲۴ ساعت در دماي اتاق بماند. اين کار موجب مي‌شود تا فرآيند تخمير اتفاق بيفتد، که در آن ميکروب‌هاي مفيد در آب ايجاد مي‌شوند.
• پس از تخمير، شيشه را در يخچال قرار دهيد. حدود يک هفته از اين محصول استفاده کنيد.
‌مي‌توانيد از آب برنج به طور مستقيم روي مو يا صورت خود استفاده کنيد يا آن را در محصولات ديگر مانند شامپو يا ماسک مو استفاده کنيد. همچنين مي‌توانيد به دنبال کالا‌هاي تجاري که با آب برنج تهيه مي‌شوند مانند محصولات مراقبت از پوست و مو که در کشور‌هايي مانند کره و هند توليد مي‌شوند، باشيد.
 
چه مدت مي‌توانيد آب برنج را روي مو‌هاي خود قرار دهيد؟
يک روش محبوب براي استفاده از آب برنج براي مو پاک کردن مو‌ها است. قبل از شامپو کردن مو‌ها، مقدار زيادي آب برنج را سخاوتمندانه به مو‌هاي خود اعمال کنيد، سپس ماساژ دهيد و اجازه دهيد حدود سه تا پنج دقيقه بماند.
همچنين مي‌توانيد قبل از اينکه مو‌هاي خود را خوب بشوييد، به مدت ۲۰ دقيقه يا بيشتر روي مو‌هاي تميز اعمال کنيد، مي‌توانيد بيشتر از آن به عنوان ماسک مو استفاده کنيد.

چندين بار بايد از آب برنج استفاده کنيد؟
مانند ساير روش‌هاي درماني مو، استفاده از آب برنج براي مو يک يا چند بار در هفته ممکن است بهترين نتيجه را به شما بدهد. استفاده از آن اغلب هيچ ضرري ندارد، بنابراين اين واقعا به خود شما بستگي دارد.
هنگامي که از آب برنج روي پوست صورت خود استفاده مي‌کنيد، سعي کنيد آن را روي پوست تميز پخش کنيد، اگر قبلا از پاک کننده ملايم استفاده کرده ايد، بهتر است قبل از استفاده از مرطوب کننده استفاده کنيد. اين به مهر و موم شدن رطوبت و لطافت پوست کمک مي‌کند.
بسته به ساير محصولات مراقبت از پوست که استفاده مي‌کنيد مي‌توانيد اين کار را يک بار در روز يا چند بار در هفته انجام دهيد.
همچنين مي‌توانيد مقداري را در ماسک صورت، اسکراب صورت يا در حمام استفاده کنيد. بسته به نحوه استفاده از آن، افزودن ساير مواد مانند روغن نارگيل، روغن بادام يا روغن گل گاوزبان براي تقويت رطوبت، روغن اسطوخودوس براي تسکين پوست ملتهب شده يا آلوئه ورا براي کاهش خارش و بهبودي در نظر بگيريد.
 
چه مدت طول مي‌کشد تا آب برنج بر رشد مو تاثير بگذارد؟
به احتمال زياد استفاده از اين ماده روي مو‌هاي شما تفاوت فوري و قابل توجهي در طول نخواهد داشت - با اين حال، طي چند هفته ممکن است متوجه شويد که مو‌هايي زيباتر، ضخيم و حجيم‌تر داريد.
با جلوگيري از شکستگي به رشد مو‌هاي سالم کمک مي‌کند. به اين ترتيب مي‌توانيد بدون نياز به کوتاه کردن مو‌ها، اجازه دهيد براي مدت طولاني رشد کند.

خطرات و عوارض جانبي
عوارض جانبي احتمالي آب برنج بر روي مو چيست؟ به طور کلي استفاده از آن براي بسياري از افراد بسيار ايمن به نظر مي‌رسد، با توجه به اينکه با مواد ساده‌اي مانند برنج و آب تهيه شده است.
به طور کلي غير سمي و تحريک کننده نيست و حتي براي کساني که پوست سر و پوست حساس دارند نيز مناسب است. با اين حال، مي‌تواند باعث تحريک در افراد مبتلا به آلرژي شود.
براي جلوگيري از واکنش آلرژيک، اگر آلرژي به برنج شناخته شده داريد از محصولات حاوي اين ماده استفاده نکنيد.
در ابتدا مانند ساير محصولات زيبايي از مقدار کمي روي پوست دست خود استفاده کنيد تا واکنش خود را آزمايش کنيد. بسته به نتايج به تدريج ميزان استفاده خود را افزايش دهيد.
در صورت مشاهده عوارض جانبي مانند خارش، قرمزي، تشديد تحريک يا افزايش خشکي، استفاده از اين ماده را متوقف کنيد. اين‌ها ممکن است نشانه‌هايي باشد که به دليل مسائلي مانند رشد مخمر يا آلرژي پاسخ خوبي نداده ايد.
 
نتيجه گيري
آب برنج مايعي شيري است که با خيساندن برنج تهيه مي‌شود و حاوي مواد مغذي از جمله ويتامين‌هاي گروه B، آنتي اکسيدان‌ها، کربوهيدرات‌ها و اسيد‌هاي آمينه است. مدت هاست که در بين زنان آسيايي براي حمايت از سلامت مو و پوست استفاده مي‌شود، اما به طور کلي فقدان شواهد علمي نشان مي‌دهد که چقدر موثر است.
آب برنج براي چه چيزي مفيد است؟ يک استفاده محبوب از آب برنج براي رشد مو است، اما همچنين مي‌تواند به دليل اثرات آنتي اکسيداني و ضد التهابي روي پوست صورت نيز استفاده شود.
از مزاياي آن مي‌توان به و تقويت مو، جلوگيري از شکستگي، کنترل علائم اگزما و خشکي پوست و کاهش چين و چروک اشاره کرد.
منبع: draxe

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar