بيتوته/ تابش نور خورشيد به خصوص در تابستان به قدري شديد است که ميتواند باعث آسيب به پوست و مو شود ، براي کاهش تاثير نور خورشيد بر مو بهتر است زماني که نور خورشيد شديد و مستقيم است از کلاه آفتابي و کلاه حصيري براي محافظت فيزيکي از مو و پوست خودتان استفاده کنيد. 
تابش نور آفتاب به خصوص در تابستان به قدري شديد است که مي تواند باعث ايجاد آسيب به پوست و مو باشد ، در صورتي که تمايل به بهره گرفتن از نور آفتاب داريد بايد يک سري نکات را براي مراقبت از پوست و موي خود رعايت کنيد تا آسيب تاثير نور خورشيد بر مو و پوست را به حداقل برسانيد. 
نور خورشيد با اين که مي تواند سبب افزايش توليد و جذب ويتامين دي در بدن شود ولي با اين حال تابش اشعه ماورا بنفش خورشيد ميتواند باعث آسيب رساندن به پوت و مو و تسريع روند پيري شود. تابش مستقيم و طولاني مدت نور خورشيد بر مو مي تواند باعث ايجاد آسيب هايي بر پوست سر و ساقه مو شود که در ادامه آن ها را با هم مرور مي کنيم.
اشعه ماورا بنفش خورشيد ميتواند به لايه زيرين سطح پوست سر نفوذ کرده و باعث ايجاد جهش در سلول هاي پوست سر شده و آسيب ايجاد شده بر اثر استرس اکسيداتيو منجر به تغيير پروتئين هاي ساقه مو مي شود و رنگدانه ملانينن را تجريه مي کند. 

فوايد نور خورشيد بر مو
همه ما مي دانيم که تابش نور خورشيد بر پوست منبع اصلي توليد و جذب ويتامين دي در بدن است. وجود ويتامين دي براي حفظ چرخه کامل رشد مو و پيشگيري از ريزش موها ضروري ست. ويتامين دي رشد فوليکول هاي مو را تحريک مي کند و يکي از علايم اوليه کمبود ويتامين دي ، ريزش موها است با اين وجود قرار گرفتن طولاني مدت در معرض نور خورشيد با وجود نازک شدن لايه ازن و افزايش مقدار اشعه ماورا بنفشي که به ما مي رسد ميتواند براي سلامت پوست و مو خطر ساز باشد و بهتر است ويتامين دي مورد نياز بدن را با استفاده از مکمل هاي ويتامين دي تامين کنيد. 
بر اساس مطالعات انجام شده هواي آزاد و نور آفتاب خطر بروز افسردگي و مشکلات پوستي و ريزش مو در زنان جوان را کاهش مي دهد. 
آفتاب باعث افزايش گردش خون در مويرگهاي سطحي پست شده و باعث رشد و تغذيه بهتر فوليکول هاي مو مي شود ولي قرار گرفتن نادرست و بيش از حد در مقابل اشعه ماوراي بنفش خورشيد ميتواند مشکل ساز شود. 
آفتاب صبح گاهي کلاژن سازي در پوست را تحريک کرده و پوست را سفت مي کند و ريشه مو را تقويت مي نمايد. 

براي بهره بردن از فوايد تابش نور خورشيد بر موها ميتوانيد نکات زير را رعايت کنيد : 
ساعت هايي از خانه خارج شويد که تابش نور خورشيد شديد نباشد مثلا ساعت هاي ابتدايي و انتهايي روز. 
در فصل تابستان بين ساعت 10 – 16 درمعرض نور مستقيم آفتاب قرار نگيريد و در صورتي که مجبور به ترک خانه بوديد حتما از کلاه هاي لبه دار يا روسري براي محافظت از موها و پوست سرتان استفاده کنيد. 

تاثير نور خورشيد بر رشد مو
به گفته کلوددين پيرارد فرانچيمونت، عضو گروه پوست و موي بيمارستان دانشگاه ليژ ، نور خورشيد باعث مي شود هورمون هايي که در نزديک پوست سر و فوليکول هاي مو آزاد شود که ميتواند منجر به اختلال پوستي شود. 
اشعه ماورا بنفش خورشيد باعث مي شود فاز ريزش در چرخه مو سريعتر اتفاق بيوفتد و در چرخه رشد مو تاخير ايجاد کرده و در نتيجه  قرار گرفتن بيش از حد در مقابل نور خورشيد باعث مي شود شما با مشکلي به نام تلوژن افلوويوم روبرو شويد يعني موهايتان نازک شده و ريزش پيدا ميکند.
از سوي ديگر محققان ريزش موي فصلي که نوع الفوويوم تلوژن است را با قرار گرفتن مستمر در معرض نور فرابنفش مرتبط مي دانند. 
به عقيده فرانچيمونت آلوپسي آندروژنيک  با قرار گرفتن در معرض اشعه ماورا بنفش خورشيد شدت پيدا مي کند.
از سوي ديگر در افراد طاس تشکيل سلول هاي سرطاني در اثر جهش سلول هايي که در معرض اشعه ماورا بنفش قرار گرفته اند افزايش پيدا کرده و قرار گرفتن مسمتر در طول سال ها در معرض نور خورشيد مي توند منجر به دومين سرطان شايع پوستي يعني کارسينوم سلول سنگفرشي در پوست سر شود. 

تاثير نور خورشيد بر رنگ مو
رنگدانه ملانين به خصوص در موهاي تيره نوعي محافظت آنتي اکسيداني از ساقه مو در برابر نور خورشيد ايجاد مي کند و مانع از تغيير رنگ موها مي شود ولي به تدريج با افزايش سن اين رنگدانه ها از بين رفته و موها به خاکستري و سفيد متمايل مي شوند و مقدار ملانين براي محافظت از ساقه مو کاهش پيدا ميکند.
تاثير نور خورشيد بر رنگ مو باعث روشن تر شدن رنگدانه هاي مو و در نتيجه روشن و شکننده شدن آن ها شده و موها به مرور زمان نازک شده و مي شکنند. 

مواردي که آسيب پذيري موها در برابر نور خورشيد را بيشتر مي کند
برخي وسايل که براي ارايش مو استفاده ميکنيم و برخي عادت هاي روزانه ميتواند باعث آسيب پذيرتر شدن ساقه موها در برابر نور خورشيد شوند و به کراتين مو آسيب برساند و باعث شود که نورخورشيد و گرما راحت تر به ساقه مو نفود کرده باعث شکنندگي بيشتر موها شوند . از جمله :
- اتوي مو
- آب کلر دار استخرها
- دکلره موها
به گفته ويلما برفلد ، متخصص پوست : اگر موهايتان را دکلره يا هايلايت کرده ايد يعني به کراتين موهايتان آسيب رسانده ايد که با شناکردندر استخرکلردار يا قرار گرفتن طولانيمدت در معرض آفتاب اين آسيب را تشديد مي کنيد و در نتيجه احتمال اينکه با موهاي نازک و شکننده روبرو شويد بسيار بيشتر مي شود. 
در صورت شنا در استخر سعي کنيد حتما از کلاه محافظ استفاده کرده و سپس دوش بگيريد تا آب استخر از موهايتان شسته شود. 

 

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar