بيتوته/ تا هنگامي که بچه هاي مـا بـه سن قانوني برسند وظيفه داريم آنها را براي زندگي دراين کمک کنيم. وقتي به نقش پدر بودن برسيم به احتمال زياد هرروز اين پرسش را از خود مي کنيم کـه: آيا پدر خوبي هستم؟ در ادامه ويژگي هاي يک پدر خوب را براي شـما ميگوييم. با ما همراه باشيد.
ويژگي هاي يک پدر خوب 

به فرزندتان گوش دهيد
منظور از گوش دادن اين نيست که هنگامي بچه ها يتان با شما صحبت مي کنند، تنها سر تکان دهيد و لبخند بزنيد. يک پدر خيلي خوب، زماني که فرزندش در حال تعريف داستاني بي سر و ته و شاخ و بال دادن به خيال پردازي هايش درباره کارتوني عجيب است با به وجود آوردن گفتگويي همراه با خلاقيت و با هدف در مورد مسئله مورد نظر فرزندش به رشد خلاقيت او کمک مي کند.
اين پدر در وقتهاي دشوار و هنگامي که فرزندش به شانه اي براي گريه کردن احتياج دارد، در کنارش هست و آماده است تا با پندهاي کاربردي پدرانه اش به رشد او کمک کند.

مهربان باشيد
با فرزندتان مهربان باشيد به خصوص وقتي که او بزرگتر مي‌شود، بچه ها به محبت نياز دارند، آنها عشق زباني را در هيچ صورت نمي‌فهمند براي بچه هاي که محبتي از پدرش نمي‌بيند گفتن بابا دوست دارد کاملاً بي معني است.
بدانيد که فرزندان کمترين تماس محبت آميز، در بغل گرفتن و بوسيدن آنها را به خوبي درک مي‌کنند، اين راه اصلي محبت به بچه هايتان است، ولي برخي از پدرها حس مي‌کنند بروز احساسات زشت است و آن را انجام نمي دهند يک بچه در همه مدت احتياج دارد که عشق را حس کند بچه اي که عشق را شناخته باشد شاد است و زماني که شما را مي‌بيند مي‌دود و به سمت بازوان شما مي‌پرد.


رابطه خود با فرزندتان را تقويت کنيد
حضور شما در کنار فرزندتان خيلي اهميت، ولي زماني که در کنار او هستيد، توانايي شما در برقراري ارتباط هم بسيار مهم است. براي اينکه کودکتان از بودن در کنار شما لذت ببرد، نياز نيست حتما کار پر هيجاني انجام دهيد. تنها کافيست بر شيوه برقراري رابطه با او تمرکز کرده و نگراني ها و مشکلاتش را درک کنيد.
حتما هر روز با فرزندتان ارتباط برقرار کنيد تا در از مشکلات، برنامه هفتگي و افکار او آگاه شويد.
طبق عادت نپرسيد “امروز چه خبر؟”، بلکه حقيقتا پاسخ هاي او برايتان مهم باشد.
چنانچه فرزندتان در سنين نوجواني مي باشد، امکان دارد نخواهد را برنامه هايش با شما مطرح کند. در اين صورت، بعضي وقتها اوضاع و احوالش را بپرسيد تا بداند به فکرش بوده و نمي خواهيد در کارهاي او دخالت کنيد.
با کودکتان بازي‌هاي مشترک انجام دهيد
براي گذراندن وقت مثبت مي‌توانيد بازي‌هاي مشترکي با بچه ها انجام دهيد که هردو شما دوست داشته باشيد. براي اين کار مي‌توانيد فهرستي از بازي‌هاي مورد علاقه کودکانتان را تهيه کنيد و يا از منابع گوناگون بازي‌هاي جديد ياد بگيريد. دقت کنيد که کودکان مهم‌ترين اسرارشان و نگراني هايشان را با شما هنگام بازي و ارتباط مثبت شکل مي‌دهند.
مسافرت، گردش و تفريح
مي‌توانيد برنامه‌هاي مشترکي براي سفر و گردش داشته باشيد. سفرهاي چند روزه براي  چالش‌هاي گوناگون موقعيت مناسبي براي ياد دادن مهارت‌هاي مورد احتياج کودکان را همراه با لذت و تفريح به وجود مي آورد. همينطور گردش‌هاي کوتاه در پارک يا طبيعت را با کودکانتان برنامه‌ريزي کنيد.
به قول خودعمل کنيد
خيلي موقع ها هست بچه ها را به علت اينکه به قولي که داده بوديد عمل نکرديد، ناراحت کرديد. بسياري از برنامه ها و نمايشي هايي را که گفته بوديد در آنها شرکت مي کنيد، اين کار را انجام نداده ايد. اگر قولي ندهيدخيلي بهتر است تا اينکه قول بدهيد و نتوانيد به آن عمل کنيد. اعتماد چيز ارزشمند است و بسيار آسان از بين مي رود. تلاش کنيد با عمل کردن به قول هايتان آن را به هر صورتي که شده حفظ کنيد.
الگويي براي کودک باشيد
پدر ها الگوي اصلي براي فرزندان خود هستند چه آنها آن را درک کنند و چه نکنند. دختري که زمان خود را با يک پدر دوست داشتني طي ميکند لياقت احترام يک پسر را دارد و با چگونگي برخورد با شريک زندگي خود آشنا مي شود. پدران با نشان دادن صداقت، فروتني و مسئوليت پذيري به بچه هاي خود درس زندگي ياد مي دهند.
احتياجات زندگي بچه هايتان را تأمين کنيد
پدر به‌عنوان سرپرست خانواده وظيفه دارد براي بچه هاي خود زندگي مناسب و عقلاني ايجاد کند، چه از نظر خانه و غذا و چه از نظر عشق، امنيت و توجه.
آينده نگر باشيد
بچه ها را براي تشکيل زندگي مهيا کنيد. يکي از وظايف مهم يک پدر خوب، اين است که براي بچه هاي خود شرايط را براي ترک خانه به منظور ازدواج و تشکيل خانواده فراهم کند.
مسئوليت‌پذيري
مسئوليت‌پذيري را به بچه هاي خود ياد بدهيد. بچه هايي که سعي مي‌کنند از زير بار مسئوليت در بروند، دير يا زود شکست مي‌خورند. يک پدر خوب بايد اطمينان پيدا کند که فرزندش مي‌داند چطور با اشتباهاتش رفتار کند، آن‌ها را درست کرده و به سمت جلو حرکت کند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar