نمناک/ استفاده از پياز کاربردهاي غير آشپزي بسيار عالي را به همراه دارد، البته که چگونگي استفاده از پياز براي دستيابي به کاربردهاي آن نيز بسيار حائز اهميت است.


کاربردهايي که بايد زودتر درباره پياز ميدانستيم
شايد استفاده از پياز باعث شود که اشکتان در بيايد اما همين پياز مي تواند کارهاي بسيار زيادي براي شما انجام دهد، کارهايي فراتر از آشپزي البته به شرطي که ياد بگيريد چگونه و در چه شرايطي از آن استفاده کنيد. با ما در اين بخش همراه شويد تا با اين کاربردهاي جذاب پياز آشنا شويد.

 
جلوگيري از قهوه اي شدن آووکادو
اگر پياز را به صورت بريده شده داخل ظرفي قرار دهيد که در کنارش آووکادوي خرد شده وجود دارد، باعث مي شويد که آووکادو ها سبز باقي بمانند و قهوه اي نشوند. سولفور دي اکسيد ترکيبي است که براي تازه نگهداشتن ميوه از آن استفاده مي شود. سولفور يکي از اجزاي تشکيل دهنده پياز است و به همين دليل همين تاثير را روي آووکادو ايجاد مي کند.


از بين بردن بوي رنگ
اگر به تازگي اتاق خواب خود را رنگ کرده ايد اما بوي آن شب تا صبح شما را آزار مي دهد، مي توانيد نصف يک عدد پياز را در دو طرف اتاق قرار دهيد. با انجام اين کار در عرض چند ساعت بوي رنگ به پياز جذب مي شود.

تسکين جاي نيش زنبور
اگر زنبور شما را نيش زده است، مي توانيد يک اسلايس پياز را ناحيه مورد نظر قرار دهيد تا دردتان آرام بگيرد. البته اين روش جاي نيش حشره را درمان نمي کند اما درد را از بين مي برد بنابراين اگر به زنبورها يا نيش حشره آلرژي داريد، بايد به پزشک مراجعه کنيد اما اگر فقط مشکل تان سوزش و درد است، مي توانيد از اين روش استفاده کنيد.


درمان آکنه
پياز، جو دوسر و عسل را داخل مخلوط کن بريزيد. خمير به دست آمده را روي آکنه و زخم هاي آکنه قرار دهيد. 10 دقيقه قبل از شستن صورت صبر کنيد و همچنين مي توانيد از زرده تخم مرغ، يک قاشق غذاخوري روغن زيتون، دو قاشق غذاخوري آب پرتقال و دو قاشق غذاخوري آب خيار هم استفاده کنيد و به صورت تان اعمال کنيد.

از بين بردن برفک يا يخ از روي شيشه
پياز مي تواند باعث آب شدن برفک هاي روي شيشه ماشين شود و آب هاي موجود در آن؛ که در فصل زمستان يخ زده اند را از بين ببرد. فقط کافي است مقداري پياز را شب قبل به برف پاک کن بزنيد.

قند موجود در آب پياز يک مانع بين شيشه و آب يخ زده ايجاد مي کند که باعث مي شود يخ به آن نچسبد. همچنين مولکول هاي يخ را در هم مي شکند که به شدت کمک کننده است.

از بين بردن کثيفي چاقو
آيا مواد شيميايي سفت و سخت روي استيل چاقوهاي شما جا خشک کرده است؟ فقط کافي است يک پياز بزرگ را سه الي چهار بار به چاقو بزنيد تا تمام آلودگي ها و چسبندگي ها برطرف شود.

حشره کش طبيعي در خانه
استفاده از پياز راهي موثر براي سرکوب کردن حشرات از لابلاي گل ها و سبزيجات داخل باغچه و گياهان خانگي است. فقط کافي است 4 عدد پياز و دو حبه سير را داخل مخلوط کن بريزيد. مقدار کمي فلفل کاين و يک ليتر آب به آن اضافه کنيد و سپس اين ترکيب را کنار بگذاريد. آن را به خوبي هم بزنيد و روي گياهان خود اسپري کنيد.

تميز کردن باربيکيو
با استفاده از چنگال، يک تکه پياز را به قسمت هاي کثيف باربيکيو بکشيد که باعث جدا شدن راحت تر ذرات غذايي و آلودگي مي شود. البته پيشنهاد ما اين است که از قبل باربيکيو را گرم کنيد تا اجزاي بزرگ غذايي سوخته شوند و بعد از پياز استفاده کنيد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar