خراسان/ پسری دارم ۴ ساله. پدربزرگش یعنی پدر همسرم، قبلا با او بازی‌های خشنی می‌کرد مثلا شمشیر بازی، بوکس، کشتی و ... . بعد از این‌که شوهرم به پدرش گفت که بچه ما کمی پرخاشگر شده، نوع بازی‌ها را تغییر داد ولی پرخاشگری پسرم بیشتر شده، مثلا روزی ۱۰ بار از روی دسته مبل می‌پرد، به دیوار و کابینت‌ها مشت می‌زند و ... . چه کنم؟ می‌ترسم عصبی‌تر شود.

پاسخ
مخاطب گرامی، لطفا در نظر داشته باشید که بچه ۴ ساله در سن یادگیری مشاهده‌ای قرار دارد و هر آن چه را در اطراف خود ببیند بلافاصله یاد می‌گیرد و تقلید می‌کند. بنابراین مهم است که شما والدین براین موضوع نظارت لازم را داشته باشید و بازی‌ها و فیلم‌هایی را که موجب خشم و پرخاشگری می‌شود، از محیط فرزندتان دور کنید.
 از پدربزرگ بخواهید بازی‌های تعاملی انجام دهد
فرزندتان از پدربزرگ الگو گرفته و الان برای اصلاح آن مسئله نیاز به الگوی مناسب و جایگزینی بازی‌های متناسب‌تری دارد. پس می‌توانید از پدربزرگ بخواهید که بازی‌های غیر خشن و تعاملی‌تر با فرزندتان انجام دهد. فرزندتان به پدربزرگ علاقه زیادی دارد و باید از ایشان برای اصلاح رفتار پسرتان کمک بگیرید.

خودتان با فرزندتان بازی می‌کنید؟
نکته مهم تر نوع ارتباط شما و فرزندتان است. آیا با فرزند خود بازی می‌کنید؟ آیا برایش وقت می‌گذارید؟ آیا با او صحبت می‌کنید؟ آیا احساساتش را درک می‌کنید؟ آیا با او همدلی می‌کنید؟ این نکات در رابطه والد-فرزندی، بسیار مهم هستند. اگر شما به رفتارهای مثبت فرزند خود توجه مثبت کنید و با دادن پیام‌های مثبت مثلا گفتن: «آفرین که غذات رو کامل خوردی»، «خوشحال می‌شم وقتی اتاقت رو مرتب می‌بینم» و ... ، به او توجه مثبت بدهید و به رفتارهای منفی به طور مرتب با نکن، بشین، ساکت‌باش، چقدر شلوغ می‌کنی و ... واکنش نشان ندهید، آرام آرام از میزان رفتارهای منفی اش کاسته می‌شود.
 رفتارهای اشتباه فرزندتان را تقویت نکنید
به نظر می‌رسد که شما خیلی به رفتارهایی مثل مشت‌زدن و پریدن از روی دسته مبل و ... توجه منفی نشان داده و مدام به پسرتان گفته اید که نکن و نکن، شاید به همین دلیل این رفتارهای اشتباه تقویت شده‌اند. بنابراین از این به بعد به رفتارهای مثبت فرزندتان هم توجه کنید تا آن‌ها هم تقویت شوند. توصیه آخر هم این‌که لازم است حتما برای پسرتان بیشتر وقت بگذارید، با او بازی کنید، به پارک و طبیعت با رعایت پروتکل‌های بهداشتی بروید تا بتواند بازی کند و فعالیت مناسب داشته باشد. در صورت نیاز از یک مشاور کودک حتما کمک بگیرید.
نویسنده : رمیسا ایزدپناه | کارشناس‌ارشد روان شناسی

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar