خراسان/ پسری 9 ساله دارم. مشکل من و مادرش این است که دهان این بچه، چفت‌و‌بست ندارد. هر اتفاقی در خانه‌مان می‌افتد یا هر موضوعی که من و مادرش در خانه درباره آن صحبت می‌کنیم را به دیگران در دورهمی یا مهمانی و ... می‌گوید. اصلا نمی‌فهمد که رازدار بودن یعنی‌چه. چطور با او رفتار کنیم تا بیشتر آبروی‌مان را نبرده است؟

پدر گرامی، توجه داشته باشید که محتوای گفت‌ و گوهای شما از چه مدلی است؟

به طور مثال، صحبت از روزمرگی طبیعی و معمولی است و جای نگرانی نیست که بخواهد جایی فاش شود و موجب آبروریزی شود. با این حال و در ادامه چند توصیه به شما داریم.
   هر صحبتی را جلوی بچه انجام ندهید
 نکته مهم این‌که باید بین صحبت‌های روزمره و حرف‌های زن‌و‌شوهری تفاوت قائل شوید و وقتی بچه‌ها حضور دارند، گفت‌وگویی در این زمینه انجام نشود که موجب نگرانی و تشویش شما شود. مسئله مهم دیگر، این‌که آیا به نیازهای اساسی پسر خود توجه می‌کنید و پاسخ مناسب می‌دهید؟ نیازهایی مانند توجه، احترام، گوش کردن به حرف‌هایش، نظر خواستن و کمک گرفتن در بعضی موارد از پسرتان که لازم است در محیط خانواده به همه این نیازها پاسخ مناسب و به اندازه کافی از سوی والدین داده شود. لطفا بررسی کنید و ببینید آیا در همه موارد و زمینه‌ها نیاز پسرتان پاسخ می‌گیرد یا نه ، یک جاهایی شما حوصله یا مهارت کافی ندارید و برخورد مناسبی انجام نمی دهید.
   شاید پسرتان دنبال جلب‌توجه است
به میزانی که نیازهای اساسی و مهم فرزندان تان پاسخ داده نشود،آن ها متوسل به راه‌های نادرست و نامناسب می‌شوند مثلا برای جلب توجه و دریافت محبت از سوی دیگران سعی می‌کنند با زدن حرف‌های خاص توجه بقیه را به خود جلب کنند، در غیر این‌صورت نیازی نیست که این کار را انجام دهند. سعی کنید با فرزند خود صحبت کنید و به حرف‌هایش گوش دهید چون در این سن تعدادی از بچه‌ها پرحرف می‌شوند و نیاز دارند که با یک نفر حرف بزنند، بنابراین در باره مسائل مدرسه، احساساتش و ... با او گفت‌وگو کنید.
   آیا خودتان رازدار هستید؟
این‌که گفتید پسرتان رازدار نیست، آیا در این زمینه خودتان این ویژگی را دارید و رعایت می‌کنید و آموزش‌های لازم را به او داده‌اید؟ چون فرزندان آینه رفتار پدر و مادر هستند. با رعایت موارد بالا تا حد زیادی مشکل تان برطرف خواهد شد، در صورت ادامه‌دار بودن موضوع و حل‌نشدن آن می‌توانید از یک مشاور متخصص کمک بگیرید.

نویسنده : رمیسا ایزدپناه | کارشناس ارشد روان شناسی

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar