خراسان/ مردی 33 ساله‌ام. شغلی دارم که استرس آن خیلی زیاد است و اگر کوچک‌ترین اشتباهی در آن رخ بدهد، نه تنها اخراج می‌شوم که برایم دردسر خواهد شد. از کودکی هم ناخن‌هایم را می‌جویدم و به تازگی مشکلم بیشتر شده است. چه کنم؟

مخاطب گرامی، این‌که درکودکی ناخن می جویدید، می‌تواند به احتمال زیاد مشخصه وجود اختلالات اضطرابی در شما بوده باشد که متاسفانه درمان نشده و به بزرگ سالی رسیده است. بنابراین هرچه سریع تر بابت آن باید به متخصص مراجعه کنید  و تحت درمان دارویی و در صورت نیاز روان درمانی قرار بگیرید، اما درباره استرس شغلی شما، چند نکته را باید بگویم.شاید دچار فرسودگی شغلی شدید
یا واقعا شغل شما پر استرس است یا به واسطه پیش‌زمینه اضطرابی شما تحلیل و برداشت شما از شغلتان پراسترس بودن است. گاهی تناسب نداشتن خصوصیات شخصیتی فرد با حرفه‌ای که سال‌ها بدان مشغول است، می‌تواند موجب نارضایتی و فرسودگی شغلی در وی شود. برای مثال شاغل بودن فردی درونگرا در شغلی به شدت برونگرایانه یا برعکس. در این خصوص بی‌شک برای راستی‌آزمایی وجود یا نبود چنین متغیری باید به روان شناسی شغلی مراجعه کنید. در صورت وجود این متغیر یعنی تناسب نداشتن خصوصیات شخصیتی با کارتان باید تلاش کنید نسبت به تغییر شغل متناسب اقدام کنید. اگرچه قابل درک است تغییر شغل، کار زمان بر و گاه بسیار دشواری است اما گاهی در همان سازمان یا شرکتی که هستید، می‌توان با کمک توصیه‌نامه روان شناس و درخواست تغییر جایگاه شغلی از سوی خودتان، حال بهتری هم برای خود و هم بهره‌وری بیشتر برای سازمان به همراه بیاورید.
این 2 متغیر را هم جدی بگیرید
1- نداشتن مهارت کافی در رفتار شغلی که لازمه آن تلاش برای به دست آوردن مهارت کافی و به تبع آن کاهش استرس شغلی است. برای مثال تحویل‌دار بانک نیاز جدی به تمرکز و دقت کافی برای محاسبه و چک‌کردن مدارک مشتریان دارد و کوچک ترین خطا گاهی می تواند عواقب جبران‌ناپذیری به دنبال داشته باشد بنابراین به دست آوردن مهارت کافی در این شغل به آموزش و صرف وقت کافی نیاز  دارد و در نهایت اگر بعد از چند سال هنوز این شغل استرس‌زاست با روشی که عرض شد باید به تغییر سمت در بانک اقدام کنید.
2- ماهیت شغل. برخی مشاغل ذاتا پر استرس هستند و معمولا افرادی به سمت این مشاغل می‌روند که مشتاق چالش و هیجان هستند برای مثال، آتش‌نشانان، نظامیان، جراحان، روان‌پزشکان، معدن‌چیان
 یا ... . بنابراین اگر شما فردی هستید که از این مشاغل پرهیز می‌کنید به  احتمال زیاد در انتخاب شغل اشتباه کردید. حال یا به جبر انتخاب کردید یا به سهو. در مجموع حال که به ماهیت شغل خود پی بردید باید یا با ساختار پر استرس آن کنار بیایید یا آن‌را به نحو مقتضی تغییر دهید.
نکته پایانی| در مجموع نیاز هست با واکاوی علل استرس شغلی شما که می‌تواند در چند حوزه یاد شده باشد با اتخاذ راهبرد درمانی و گاه تغییر شغل راجع به کاهش یا حذف استرس شغلی شما اقدام شود.

نویسنده : رضا زیبایی| روان‌شناس عمومی

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar