خراسان/ قرص لووتیروکسین (Levothyroxine) یا لووکسین جزو داروهای هورمونی است که برای کاهش علایم کم‌کاری غده تیروئید، درمان گواتر و انواع خاصی از سرطان تیروئید به کار می‌رود و به‌نام قرص تیروئید هم شناخته می‌شود و مصرف آن در بین خانم‌ها شایع تر است.
  مصرف در دوره بارداری
معمولا مصرف لووتیروکسین در دوران بارداری بی‌خطر است و حتی لازم است که در دوران بارداری مصرف لووتیروکسین را ادامه دهید. مصرف دوز کمتر یا بیشتر هورمون تیروئید در دوران بارداری می‌تواند برای شما یا کودک تان مشکلاتی ایجاد کند. همچنین لازم است در دوران بارداری به‌طور منظم آزمایش خون بدهید تا دوز مناسب لووتیروکسین را دریافت کنید. معمولا بیشتر خانم‌ها در دوران بارداری به دوز بیشتر لووتیروکسین نیاز دارند.
  مصرف در دوره شیردهی
مصرف لووتیروکسین در دوران شیردهی معمولا بی‌خطر است. مقدار بسیار کمی از هورمون تیروئید وارد شیر می‌شود و این میزان بسیار کمتر از آن چیزی است که روی کودک اثر بگذارد. اگر به کودک تان شیر مادر می‌دهید، لازم است که مصرف لووتیروکسین را ادامه دهید.
  لووتیروکسین و کاهش وزن
یکی از علایم کم‌کاری غده تیروئید افزایش وزن است بنابراین زمانی‌که مصرف لووتیروکسین را شروع می‌کنید، همان طور که هورمون‌های شما متعادل می‌شود، ممکن است وزن‌تان هم کاهش یابد. از طرفی، کاهش وزن ممکن است یکی از علایمی باشد که نشان دهد دوز مصرفی شما زیاد است. زمانی‌که هورمون تیروئید شما به حالت طبیعی برگشت، تمایل شما به افزایش یا کاهش وزن، مشابه فردی است که مشکل تیروئید ندارد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar