خراسان/  درس بزرگی که بازی پرسپولیس و الهلال برای زندگی شغلی، خانوادگی و تحصیلی ما دارد معجزه عشق و غیرت همیشگی نیست

سال قبل که پرسپولیس با عبور از تیم‌های بزرگی مثل السد و النصر به فینال رفت عباس قانع فریاد می‌کشید: «عشق کار خودش رو کرد... عشق کار خودش رو کرد» اما شنبه شب، تقریباً همان کادر فنی و بازیکنان با همان عشق و انگیزه مقابل الهلال شکست سنگینی خوردند. پرسپولیس تیم بزرگی است، قهرمان پنج دوره فوتبال ایران و فینالیست دو دوره از سه دوره  اخیر لیگ قهرمانان آسیا، اما واقعیت این است که مشکلات جدی مدیریتی و زیرساختی این تیم، مدت‌هاست که زیرسایه نتایج خوبش قرار گرفته و نادیده  گرفته  شده است. تیمی که بازیکنان و کادر فنی‌اش با مشکلات همزمان با تیم‌های رقیب می‌جنگند و به عشق هوادار پیش می‌روند اما واقعیت فوتبال این است که معجزه عشق و غیرت همیشگی نیست. اگر قرار باشد پرسپولیس همیشه با روحیه جنگندگی و به‌ خاطر هوادار تیم‌های متمول آسیایی را شکست دهد دیگر اسم تکرار این اتفاق را معجزه نمی‌توان گذاشت چون ویژگی معجزه خاص بودن و نادر بودن آن است. در دنیایی که بر معجزه بنا شده برنامه‌ریزی، توجه به مزیت‌های نسبی خودی و نقاط ضعف رقبا بی‌معنی می‌شود.

اگر قرار باشد تیمی با داشتن تدارکات و ساختار درست تیمی، مدیریت صحیح  و آنالیز حریف، همیشه مقابل عشق و انگیزه رقیب  بازنده باشد دیگر فوتبال روز دنیا در این نقطه نبود و همه‌چیز مثل 100 سال قبل اداره می‌شد. ما هم در زندگی شخصی و خانوادگی و شغلی فکر می‌کنیم با امید و انگیزه می‌توان همه موانع را از پیش رو برداشت اما این‌طور نیست. پرسپولیس فقط به‌خاطر نداشتن پول مقابل الهلال شکست نخورد، مدیریت و ساختار و آنالیز ضعیف‌تر را هم واگذار کرد.

آنالیزور پرسپولیس تا چند روز قبل در کنار اسکوچیچ رقبای تیم‌ ملی را آنالیز می‌کرد و با همان روحیه رفاقتی با کریم باقری از اردوی تیم‌ ملی به اردوی پرسپولیس آمدند تا دوباره تلاش بتواند مقابل امکانات و برنامه‌ریزی پیروز باشد که نشد. خلاصه این‌که تفاوت دو تیم را فقط انگیزه‌ها و توانمندی ساق پای بازیکنان تعیین نمی‌کند و نباید از باخت پرسپولیس مقابل الهلال شوکه شد همان‌طور که نباید در زندگی وقتی روند درستی را تعریف نکردیم از نرسیدن به هدف متعجب شویم. این روندها هستند که تعیین کننده نتایج هستند نه رویاها و امیدها.

نویسنده : سید سورنا ساداتی | روزنامه نگار موفقیت

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar