خراسان/ این روزها اگر به  تعامل بچه‌ها دقت کنید، متوجه می شوید که بیشتر آن‌ها قدردان داشته‌های خود نیستند و با مفهوم شکرگزاری آشنایی ندارند . برای همین است که تربیت فرزندی که با مفهوم شکرگزاری آشنا باشد، بسیار سخت است. در ادامه به شما چند پیشنهاد برای آموزش قدردانی به کودکان خواهیم داد.

  آموزش سخت‌کوشی
جای تعجب نیست که بچه‌های ما امروز سخت‌کوش نباشند چون به‌دست آوردن همه‌چیز برای آن‌ها آسان شده است و هرچه را بخواهند بدون تلاش به‌دست می‌آورند. بهتر است از ابتدا کودکان برای هر چیزی که می‌خواهند تلاش کنند. برای آن‌ها تعیین کنید که برای رسیدن به خواسته‌شان باید یک کار مشخص را انجام دهند. برای مثال اگر اسباب بازی خاصی می‌خواهند باید هر روز برای چیدن میز ناهار کمک کنند. نکته مهم این جاست که سخت کوشی به طور طبیعی باعث قدردانی می شود.
   همکاری در خانه
داشتن نقش در کارهای خانه به کودکان سختی کار پدر و مادر را نشان می‌دهد و می‌آموزد که قدردان باشند. می‌توانید به فرزندان خردسال خود نشان دهید که چگونه به گلدان‌ها آب دهند و در کارهای خانه نقش داشته باشند. همچنین اگر چند کودک پشت سرهم دارید می‌توانید از آن‌ها بخواهید در مراقبت و حمایت  از خواهر یا برادر کوچک خود کمک کنند.
   الگو باشید
ما به عنوان والدین همیشه تأثیر زیادی بر فرزندان خود داریم. کودکان از ما الگوبرداری می‌کنند برای همین ما باید قدردانی را در رفتار خود منعکس کنیم. برای مثال از همسر خود برای خرید‌های خانه تشکر کنید. همچنین  دیدن فرهنگ شکرگزاری دینی هنگام عبادت یا خواندن نماز می‌تواند تاثیر خوبی روی کودک شما داشته‌باشد.
  خریدن هدیه را کاهش دهید
همه ما عاشق هدیه دادن به فرزندانمان هستیم. دیدن چهره آن‌ها در انتظار گرفتن هدیه  بسیار هیجان انگیز است. درست است که هدیه دادن به فرزندانمان کار خوبی است، اما آموزش قدردانی به آن ها  به معنی دادن هدیه های کمتر در قبال مسئولیت‌پذیری بیشتر  است. بنابراین پیشنهاد می‌کنم از دادن هدیه های زیاد و بی‌دلیل دوری کنید.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar