خراسان/ من بدشانسم، نمی‌توانم از پسش بربیایم، تلاش‌کردن فایده ندارد و... جزو افکار منفی هستند که باید از خودمان دور کنیم
همه ما در طول شبانه‌روز افکار زیادی را در ذهن‌مان نشخوار می‌کنیم. این افکار می‌توانند مثبت یا منفی باشند. با توجه به نوع افکاری  که ما در طول  روز در سرمان داریم، کیفیت زندگی مان در حال تغییر است پس باید تا می‌توانیم از افکار و رفتار منفی دوری کنیم. در ادامه به هفت تصور رایج اما به شدت آسیب‌زا که باید هرچه زودتر برای حذف آن‌ها از زندگی‌تان برنامه‌ریزی کنید، اشاره خواهد شد.

من بدشانسم
قطعا تا به حال پیش آمده که  بعد از یک ناکامی یا شکست، از زمین و زمان ناراحت باشید و تقصیر را گردن بدشانسی خود بیندازید. درست است که قرار گرفتن در زمان و موقعیت مناسب می‌تواند شما را در زندگی جلو بیندازد اما شانس آن‌قدر که شما فکر می‌کنید در موفقیت‌هایتان دخیل نیست. موفقیت‌ها بر اثر پیگیری‌های مداوم شما حاصل می شوند و تصور این که من بدشانسم، فقط مسیر موفقیت‌تان را صعب العبورتر می‌کند.  
نمی‌توانم از پسش بربیایم
اغلب ما در موقعیت‌های سخت جا می‌زنیم، چون نمی‌خواهیم درد و رنج مسیر را تحمل کنیم. برای همین است که به دنبال بهانه می‌گردیم و می‌گوییم نمی‌توانم از پس این کار بربیایم، در صورتی‌که می‌توانیم اما نمی‌خواهیم سختی مسیر را تحمل کنیم. این تصور که من نمی‌توانم، اجازه تلاش را از ما می‌گیرد.
 پیامم را نمی‌بیند، من را دوست ندارد
حتما برایتان پیش آمده که به دوست یا رفیق خود پیامی دهید ولی او جواب شما را دیر بدهد. حتی شاید آنلاین باشد اما جواب شما را ندهد. این جاست که ذهن بدبین شما خواهد گفت: «او تو را دوست ندارد یا برایش اهمیت نداری که جوابت را نمی‌دهد» اما شما باید با این واقعیت رو به رو شوید که همیشه افراد در دسترس نیستند و گاهی کار و مشغله فراوان باعث می‌شود در لحظه پاسخ‌گوی شما نباشند. به طور کلی، قضاوت زودهنگام هم یکی از تصورات اشتباه است.
کسی عاشق من نمی‌شود
معمولا این تفکر را کسانی دارند که از یک رابطه عاطفی شکست خورده تازه بیرون آمده‌اند اما شما باید بپذیرید که دنیا به آخر نرسیده است. با این تفکرات فقط اعتماد به نفس خود را پایین می‎‌آورید. هیچ فردی با گریه کردن، سوگواری برای عشقی که نابود شده و... نمی‌تواند آرامش داشته باشید و شریک زندگی مورد علاقه خود را پیدا کند.
تلاش کردن فایده ندارد
هر انسان موفقی تا به حال چند بار در زندگی شکست خورده است. حتما شما هم بارها این جمله معروف را شنیده‌اید که پیروزی بدون شکست به‌وجود نمی‌آید. پس اگر در کار و هدف خود زمین خورده‌اید، ناامید نشوید و به تلاش کردن ادامه دهید. این تصور که تلاش کردن فایده ندارد، شما را وسوسه خواهد کرد تا پشتکارتان به کمترین میزان ممکن برسد.
 چرا باید این اتفاق همیشه برای من بیفتد؟
یکی از پرتکرارترین سوال‌هایی که با انسان همراه است، چرایی اتفاق‌هاست! همیشه به دنبال این سوال نباشید که چرا شما در این موقعیت قرار گرفته‌اید یا چرا اتفاق ناخوشایندی برای شما افتاده است. واقعیت را بپذیرید و برای درست کردن موقعیت تلاش کنید.
 از بدنم و ظاهرم متنفرم
شاید اگر این میزان تنفر بعضی از ما از ظاهر، صورت، بدن و اندام‌مان نبود، خیلی از مراکز زیبایی ورشکسته  می‌شدند و این‌همه عمل‌های جراحی صورت نمی‌گرفت. بهتر است به جای انجام این‌گونه تغییرات، از بدن خود مراقبت کنید بالطبع بدن‌تان هم از شما مراقبت خواهد کرد. به جای داشتن حس بد از خودتان، ورزش کنید، غذای سالم بخورید، از استرس دوری کنید و... .
نویسنده : ملیکا مرادیان | روزنامه نگار

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar