همشهری آنلاین/ افراد ایرادگیر انرژی زیادی از ما می‌گیرند و دعوا با آن‌ها به نتیجه نمی‌رسد؛ بنابراین مهم است بدانیم که بهترین برخورد با این افراد چیست.
بسیاری از مشکلاتی که بین زوج‌ها به وجود می‌آید نتیجه‌ عدم توانایی در برقراری ارتباط درست با یکدیگر است. منظور از ارتباط صحیح برقرار کردن، مهارت‌های ارتباطی و یا مهارت شنیداری نیست، منظور سطح عمیقی از درک طرف مقابل است که برای یک ارتباط موفق، زوجین به آن نیاز دارند.
برای استفاده از مهارت گوش دادن حرفی بزنید یا کاری بکنید که همسرتان را برانگیزد تا به صورت خودجوش هر چه می‌خواهد بگوید. افراد ایرادگیر انرژی زیادی را از طرف مقابل می‌گیرد. مهم است که ویژگی‌های شریک زندگی مشترک را دانست.
ایراد گرفتن هر کسی دلایل خاص خودش را دارد ممکن است مثلا همسر شما در کودکی همیشه مورد انتقاد و سرزنش والدینش قرار گرفته باشد و یا پدر مادر او مدام همدیگر را نقد می‌کردند. گاهی دلیل به خشمی از جانب همسرتان برمی‌گردد.
محمد مهدی بدیعی روانپزشک درباره اینکه غر زدن طبیعی است یا خیر گفت: یک زمانی شاید می‌توان گفت که غر زدن طبیعی بوده است. زیرا واکنش‌های افراد، همیشه در یک موقعیتی شکل گرفتند که در آن لحظه و موقعیت نیاز به غر زدن داشتند. غر زدن نمادی از بروز خشم به شکل منفعلانه است.

راهکارهایی برای حل و فصل اختلافات زناشویی
وی بیان کرد: افراد، در غر زدن خشمگین هستند و راحت نیستند که ابراز مستقیم کنند و به شکل نجوا و غر زدن آن خشم را بروز می‌دهند. زمانی که کودک بودیم شاید از ترس و یا رعایت کردن برای گرفتن تایید و یا نفعی در کنار بروز ندادن خشم، خودمان را خالی نکردیم و با غر زدن رفتارمان را نشان دادیم؛ و این رفتار، سبب یادگیری در شخصیت افراد می‌شد.

این روانپزشک تصریح کرد: یکی از دلایل غر زدن شاید می‌توان به ابراز خشم منفعلانه باشد. دلیل این اتفاق این است که فرد حرف، احساسات، نظرها و انتقاداتش را نتوانسته به بیان کلامی درست و صریح برساند. دو نکته بسیار مهم است. کسانی که رو به روی فرد هستند و طرف مقابل اجازه چنین بروزی را به شکل درست نداده است یا این که خود فرد روش صحیح ارتباطی را بلد نیست. زیرا، ما برای این که نظرات و احساسات را بیان کنیم احتیاج به برقراری روش صحیح ارتباطی داریم.

بدیعی مطرح کرد: یکی از دلایل غر زدن، توقع نسبت به دنیای اطراف با استانداردهایی که برای خودشان تعریف کرده‌اند و با کمال‌گرایی که در خودشان وجود دارد، خوانش ندارد. دنیای واقعی، دنیای معمولی است و استانداردها در حد متوسط قرار دارد. افراد، انتظار اینکه بتوانند دنیا را به بهترین شکل مورد انتظار خودشان قرار دهند انتظاری سخت و غیرقابل دسترس است.

بهتر است در مقابل همسر غرغرو و ایرادگیر بحث را عوض کنید. در موضوع پافشاری نکنید. سعی کنید بحث را به جایی پیش ببرید که برای او خوشایند باشد. این کار باعث می‌شود که افراد از غر زدن دست بردارند. با همدلی کردن و فهم صحبت‌های همسرتان به آرامش و امنیت خاطر می‌دهید.

مقرراتی برای زن و شوهرها که بهتر است بدانند
وی ادامه داد: انتقاد با غر زدن فرق دارد. انتقاد، احتیاج به دلایل مستدلی دارد که با صراحت بیان شود و با غر زدن نمی‌توان این انتظار را داشت که دیگران را تغییر داد.

زندگی کردن با همسری که ظاهرا همیشه چیزی برای ایراد گرفتن پیدا می‌کند خیلی سخت و دردناک است. زوجین باید بخاطر سلامت روحی و هیجانشان، راه‌هایی برای غلبه بر چنین شرایطی پیدا کنند.

زنانی که در رابطه با مردان ایرادگیر و بهانه‌جو هستند، به مرور زمان اعتماد به نفس و روحیه‌ی انسانی خود را از دست می‌دهند و از جایی که همواره از دست همسران خود عصبانی و خشمگین هستند و آن احساسات را به دلیل برخی ملاحظات بروز نمی‌دهند و یا کمتر ابراز می‌کنند.

معمول‌ترین واکنش نسبت به انتقاد و بهانه‌جویی بین همسران، جنگ و دعوا و جر و بحث است. جر و بحث کردن باعث می‌شود شرایط ناخوشایند ایرادگیری‌ها تداوم پیدا کند و وارد حاشیه‌های بیخود هم شود. به هر حال چنین واکنش‌هایی فقط باعث تشدید تنش و ادامه پیدا کردن آن بین زوجین خواهد شد.

بهتر است که زوجین، حال و روز همسرشان را درک کنند و مراقب او و شرایطی که قرار دارد باشند. بهانه‌جویی‌های همسرتان علتی دارد، بی‌تردید او دچار مشکلی شده است. در چنین موقعی باید امنیت و آرامش برای همسرتان ایجاد کنید و به او امنیت دهید. با ایجاد محیطی آرام و سکوت‌های نشان از رضایت، فضایی را برای تفکر و کنار آمدن همسرتان با خودش را فراهم کنید.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar