logo

علایم و درمان فوبیا در سالمندان

منبع
خراسان
بروزرسانی
علایم و درمان فوبیا در سالمندان

خراسان/ فوبیا یک ترس غیرواقعی است که می‌تواند نسبت به هر چیزی مانند حیوان، اشیا، انسان، رفتار و...  باشد. به طور کلی شخصی که فوبیا دارد معمولا از چیزی که موجب هراس آن می‌شود دوری می‌کند. پیری‌هراسی و خواب‌هراسی از فوبیاهای رایج در بین افراد سالمند است. پیری‌هراسی ترسی غیرطبیعی ناشی از مرگ و نیستی است و در خواب‌هراسی سالمندان فکر می‌کنند که اتفاق غیرقابل پیش‌بینی قرار است در زمان خوابیدن برای آن‌ها بیفتد.
 

علایم فوبیا در سالمندان
حالت تهوع، سرگیجه و سبکی سر، لرزش دست و پا، توانایی نداشتن  در ایستادن، خشکی دهان، فشار خون بالا، مشکل گوارشی، تعریق زیاد، احساس خفگی، گرفتگی قفسه سینه، توانایی  نداشتن در تکلم و افزایش ضربان قلب.


   درمان فوبیا در سالمندان
تکنیک خودیاری| این تکنیک شامل تغییر سبک زندگی، حضور در یک گروه خودیاری، یک دوره درمان شناختی رفتاری و غلبه بر ترس خود است.
تکنیک گفت‌وگو| یکی از رایج‌ترین راه‌ها برای درمان فوبیا گفت‌وگو و مشاوره است. البته این موضوع بیشتر در مواردی که هنوز شدت زیادی پیدا نکرده است مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 تکنیک رفتار درمانی |  در این روش معمولا فرد درمان کننده ممکن است از شما بخواهد نام چیزی را که از آن هراس دارید بر زبان بیاورید یا تصویر آن را ببینید. با این کار شما را با نحوه مدیریت ترس خود در زمان مقابله با عامل هراس و ترستان بیشتر آشنا می‌کند.
دارو| زمانی که فوبیا شدت زیادی پیدا کند به طوری که مشاور هم نتواند آن را درمان کند، باید زیر نظر پزشک از دارو استفاده کرد.
برگرفته از زیمد
 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره
اخبار بیشتر درباره