logo
  1. جذاب ترین ها
دخترونه زنونه

بدترین جای آشپزخانه برای نگهداری ادویه

منبع
باشگاه خبرنگاران
بروزرسانی
بدترین جای آشپزخانه برای نگهداری ادویه

باشگاه خبرنگاران/ قطعاً فلفل و نمک جزء ضروری‌ترین طعم دهنده‌هایی است که می‌توانید آن‌ها را در آشپزخانه پیدا کنید و برای غذا‌های خود استفاده کنید. ادویه‌های معروف دیگر مثل پودر سیر، پاپریکا و طیف وسیعی از تمام این طعم دهنده‌ها را باید به گونه‌ای در آشپزخانه نگهدارید که آسیبی به آن‌ها وارد نشود و بتواند در طولانی مدت از آن‌ها استفاده کرد. اما به نظر شما چه مکان‌هایی برای نگهداری ادویه‌ها مناسب نیست؟ در ادامه  در این باره توضیح خواهیم داد:

نزدیک گاز برای نگهداری ادویه اصلاً جای مناسبی نیست

قرار دادن ادویه در نزدیکی گاز شاید کار شما را راحت‌تر کند و آن‌ها را در دسترس نگه دارد تا هنگام آشپزی از آن‌ها استفاده کنید، اما طبق نظر متخصصان، قرار دادن ادویه در نزدیک گاز و دیگر وسایل آشپزخانه، اصلاً کار مناسبی نیست.

ادویه‌ها را هرگز نباید کنار گاز نگهدارید، زیرا دمای زیاد باعث خراب شدن ادویه و کاهش طعم آن‌ها می‌شود. گرما مواد شیمیایی مختلف را آزاد می‌کند و روغن‌های طبیعی داخل ادویه‌ای که باعث طعم و بوی خوبی از آن‌ها می‌شود را از بین می‌برد. طعم ادویه با دمای بالا، قدرت خود را از دست می‌دهد و اجزای درون آن شروع به شکستن می‌کند. بسیاری از ادویه‌ها از دانه‌های زمینی درست می‌شود چربی موجود در آن‌ها بر اثر قرار گرفتن در معرض دما از بین می‌رود.

کنار دیگر وسایل حرارت دهنده هم فضای مناسبی نیستند

قطعاً پر حرارت‌ترین و داغ‌ترین فضای آشپزخانه نزدیک گاز است، اما متخصصان فضا‌های دیگری را هم می‌شناسند که حرارت و دمای زیادش برای نگه داشتن ادویه جای مناسبی نیست. به عنوان مثال هرگز نباید ادویه را نزدیک به پنجره آشپزخانه که نور مستقیم آن می‌تابد، قرار دهید، زیرا نور زیاد آفتاب باعث ایجاد گرما می‌شود. همچنین کنار ماشین ظرفشویی هم فضای مناسبی برای قرار دادن ادویه نیست.

دور انداختن ادویه در صورت حرارت دیدن

البته از قبل باید به این توجه کنید که ادویه‌ها را داخل چه ظرفی قرار داده اید، اما گاهی اوقات گرمای زیاد ادویه را خراب می‌کند و مجبور می‌شوید که آن‌ها را دور بیندازید. قرار دادن ادویه در محفظه پلاستیکی و قرار گرفتن در معرض گرما باعث ایجاد سموم در آن‌ها می‌شود که قطعاً قارچ و باکتری هم تولید می‌کند و سریعاً باید آن‌ها را دور بیندازید، اما اگر آن‌ها را داخل ظرف شیشه‌ای یا فلزی قرار دهید و مدت زمان کوتاهی هم کنار گاز قرار بگیرد، باز هم قابل استفاده است، اما ممکن است کمی طعمش کاهش پیدا کند؛ بنابراین باید ادویه‌ها را کجا نگهداری کنیم؟

از نظر متخصصان بهترین مکان برای نگه داشتن ادویه‌ها یک محل خنک، خشک و تاریک یا کم نور است. به عنوان مثال کابینتی که خیلی دور از گاز قرار گرفته است، مناسب‌ترین گزینه است.

اگر در مکانی زندگی می‌کنید که هوایش گرم و مرطوب است، بهتر است ادویه‌ها را داخل یخچال بگذارید. اما مهم‌تر از گرما یا سرما، این است که دمای پایدار را برای نگه داشتن ادویه‌ها لحاظ کنید، زیرا نوسانات و تغییرات دما باعث ایجاد قارچ و باکتری می‌شود.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره
اخبار بیشتر درباره