خراسان/ دختری 13 ساله هستم. مادرم بعضی اوقات قضاوت های نادرستی درباره من می کند و من خیلی عصبی می شوم و داد و بیداد می کنم. خودم هم خسته شدم. چه کنم؟

پاسخ

قبل از هر نکته ای باید بدانید با توجه به این که شما در دوره بلوغ قرار دارید، تغییراتی هم به لحاظ جسمانی و هم به لحاظ روان شناختی در شما اتفاق افتاده که باعث می شود نسبت به گذشته متفاوت فکر و رفتار کنید. شما در حال رشد و بالغ شدن هستید و قدرت تجزیه و تحلیل مسائل اطرافتان را پیدا می کنید و این توانمندی رشدی باعث شده که هر چیزی را به راحتی نپذیرید و درباره آن بحث کنید. همین موضوع، رفتار شما با مادرتان را هم به چالش می کشد زیرا شما دلایل خود را برای رد یا قبول کردن موضوع دارید و مادرتان هم دلایل خودش را دارد و اگر شما ندانید چطور گفت و گو را پیش ببرید گفت و گو به جر و بحث تبدیل می شود.

راهکارهای جایگزین داد و بیداد

درباره احساسی که دارید و این که نمی خواهید بر سر مسئله ای که پیش می آید داد و بیداد کنید با مادرتان حرف بزنید. خوب است که عقیده خود را بدون بی احترامی به عقیده ایشان مطرح کنید. بدون اضطراب، احساساتتان را صادقانه و با خیالی راحت ابراز کنید و حقی از طرف مقابل ضایع نکنید. البته پرخاشگری را با ابراز وجود اشتباه نگیرید، پرخاشگری عملی علیه دیگران است؛ اما ابراز وجود ایستادگی برای حق خودتان بدون آسیب زدن به دیگران است. وقتی می خواهید حرفی بزنید بهتر است به این صورت مطرح کنید:

1-موقعیت را توصیف کنید؛ یعنی فقط اتفاق را توضیح دهید و قضاوت نکنید. این کار را با آرامش و قاطعیت انجام دهید. اجازه ندهید که فکرها و باورهایتان وارد حرف هایتان شوند. فقط چیزی که رخ داده را توضیح دهید؛ برای مثال بگویید: من خیلی ناراحتم که قضاوت می شوم.

2-احساس‌تان را بیان کنید و طرف مقابل را مقصر ندانید. به این صورت او می فهمد که رفتارش ناراحت تان کرده است و نه خودش، مثلا بگویید: قضاوت نادرست شما من را می رنجاند چون فکر می کنم درک نمی شوم.

3-بگویید که دوست دارید چه چیزی تغییر کند و آن را اعلام کنید.

4-احساس تان را بعد از این تغییر بیان کنید. «اگر قضاوت نادرست نشوم، کمتر ناراحت می شوم.» دقت کنید که همه جا از کلمه «من» استفاده کنید. در واقع تمرین می کنید چگونه با صحبت کردن مشکل تان را حل کنید به جای رفتارهایی مثل داد و بیداد کردن. 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar