خراسان/  خانمی هستم 28 ساله، 7 سال است که ازدواج کرده ام و به تازگی احساس می کنم ؛به غیر از من فرد دیگری در زندگی شوهرم حضور دارد. این روزها شوهرم نسبت به من بی تفاوت شده و بی حوصله است. ذهن من درگیر این مسئله است. لطفا من را راهنمایی کنید.

پاسخ مشاور

 خواهر گرامی، بی وفایی زناشویی پدیده ای است که اغلب به خاطر برطرف نشدن نیازهای عاطفی یکی از زوجین و ورود او به روابط خارج از حیطه زناشویی به وقوع می پیوندد. اشکالات موجود در زندگی زناشویی، عامل اصلی انحراف بسیاری از مردان است و مهم ترین اشکال، نحوه برخورد زوجین با یکدیگر و وجود شکافی عمیق در اعتماد بین آن هاست.

از وجود زنی دیگر مطمئن شوید
روابط بین زن و شوهرها رابطه ای دوجانبه است و هریک از زوجین نقش مهمی در کیفیت این رابطه دارند. اشاره کردید که مدتی است متوجه تغییر رفتارهای همسرتان شده اید و احساس می کنید که همسرتان بی حوصله است.

ممکن است این موضوع دلایل دیگری هم داشته باشد، بنابراین قبل از هرگونه واکنش و تصمیم گیری، ابتدا علت این بی حوصلگی را جست و جو کنید و مطمئن شوید که مسئله به دلیل رابطه با فرد دیگری است و موضوع دیگری دلیل بی حوصله بودن شوهرتان نیست. لازم است تاکید کنم که اجازه ندهید فکرهای نادرست درباره شوهرتان به ذهنتان هجوم بیاورد و قبل از هر چیز با او درباره دلایل بی حوصلگی اش صحبت کنید.

زندگی تان را از یکنواختی دربیاورید خانواده در زمره مهم ترین سیستم های اجتماعی است که بر اساس ازدواج شکل می گیرد. حفظ و تداوم خانواده از اهمیت زیادی برخوردار است؛ خانواده به عنوان واحدی اجتماعی کانون رشد، تکامل، التیام، تغییر و تحول است که هم می تواند بستر شکوفایی و هم بستر فروپاشی روابط میان اعضایش باشد.

ممکن است شما هم مانند بعضی از زوج ها باشید که زندگی مشترک شان را با عشق شروع می کنند، ولی بعد از گذشت مدت زمانی مشاهده می کنند که صمیمیت اولیه بین آن ها به تدریج رنگ می بازد. بهتر است بدانید که در مواردی زندگی چنین زوج هایی با گذشت زمان به جدایی می کشد اما بیشتر این زوج ها به زندگی مشترک شان با آهنگی یکنواخت و ملال آور ادامه می دهند و برای تحمل این زندگی به پرخوری، رفتارهای پرخاشگرانه و حتی در برخی موارد به استفاده از مواد مخدر یا ارتباطات نامشروع روی می آورند.

بنابراین اگر احساس می کنید زندگی مشترک تان برای شما و همسرتان یکنواخت شده است، باید با روش هایی خلاقانه زندگی تان را از حالت یکنواختی خارج کنید. حواس تان بیشتر به نیازهای شوهرتان باشد مهم ترین انگیزه مردان متاهلی که به سوی رابطه با زنی دیگر کشیده می شود، تجربه مجدد صمیمیت و پاسخ به نیازهای طبیعی و عاطفی شان است، چیزی که دیگر آن را در زندگی مشترک خودشان نمی یابند.

بنابراین بهتر است سعی کنید تا این روزها بیشتر به نیازهای شوهرتان توجه کنید. از ابراز علاقه به شوهرتان و اعلام رضایت از زندگی مشترک با او سخن بگویید و از شوهرتان بخواهید تا دلایل بی حوصلگی اش را برای شما توضیح دهد. شما باید کمی آهنگ زندگی تان را تغییر دهید. اصلا شاید زندگی تان به تازه شدن نیاز دارد پس زندگی را از یکنواختی و کسالت درآورید تا روح تازه ای در آن دمیده شود.
اعظم متین نژاد، کارشناس ارشد روان شناسی

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar