خراسان/ بسیاری از مادرها از تنبلی فرزندان‌شان، همکاری نکردن در کارهای خانه و این‌که گاهی اوقات حتی به وظایف مدرسه خود عمل نمی‌کنند، شکایت دارند. این نوع رفتارها کمی نگران‌کننده هستند زیرا دوران کودکی مرحله‌ای از آمادگی برای زندگی بزرگ سالی است. اگر فرزند شما الان مسئولیت‌پذیر نیست، ممکن است کمی نگران کننده باشد. در ادامه به راه‌هایی برای مسئولیت‌پذیر شدن کودکان‌تان خواهیم پرداخت.
  آن چه را که از آن‌ها انتظار دارید به وضوح بگویید| کودکان باید دقیقا بدانند که از آ‌ن‌ها چه انتظاری دارید . عباراتی مانند «تو هرگز کاری انجام نمی‌دهی» یا «باید شروع به کمک کنی» دستورالعمل‌های مبهمی هستند. در عوض فهرستی از مسائل را برای هر یک  از بچه‌ها تنظیم کنید که به صورت واضح باشد. مثلا مسئولیت تمیز کردن اتاق خواب یا چیدن میز ناهار با کودکان است.
 آن‌ها را در تصمیم‌گیری مشارکت دهید| همه انسان‌ها اگر در تصمیم‌گیری‌ها مشارکت داشته باشند تمایل بیشتری به همکاری دارند. پس به جای این که به فرزندان خود دستور دهید و به آن‌ها مسئولیت‌ها را یک طرفه محول کنید، می‌توانید درباره این که چه کسی انجام هر کار را بر عهده خواهد داشت، توافق کنید. با مشارکت در تصمیم‌گیری‌های خانه، کوچولوهای شما کمتر در برابر انجام مسئولیت‌های خود مقاومت می‌کنند.
 مسئولیت را تبدیل به عادت کنید| ایجاد عادات در خانه به آن‌ها می‌آموزد تا کارهایی که باید انجام شود، انجام دهند و با این روند بدون این‌که مجبور باشید به دنبال فرزندان‌تان بروید تا وظایفشان را به آن‌ها یادآوری کنید، طی خواهد شد. اگر کودکان  عادت کنند که سه‌شنبه‌ها باید زباله‌ها را بیرون ببرند و ظروف را در شب بشویند، یا بعد از خوردن یک میان‌وعده باید تکالیف خود را انجام دهند، این فعالیت‌ها را به‌عنوان بخشی از روال  زندگی خود در نظر می‌گیرند. این بسیار کارآمدتر از انتظار برای انجام همکاری‌ها به صورت خودجوش و بدون نظم خواهد بود.
  به آن‌ها اجازه دهید عواقب اعمال خود را تجربه کنند| مسئولیت‌پذیری ارزشی نیست که والدین بخواهند به کودکان تحمیل کنند. این یک بخش اساسی از زندگی است. پس از انجام کارهایی که به صورت مسئولیت به آن‌ها سپردید، خودداری کنید و بگذارید با عواقب انجام ندادن مسئولیت خود روبه‌رو شوند. اگر اتاق‌شان را مرتب یا تمیز نکنند، در محیطی آشفته و ناخوشایند زندگی خواهند کرد. اگر تکالیف خود را انجام ندهند، نمرات ضعیفی خواهند گرفت و در کلاس پاسخ گو خواهند بود.

نویسنده : مهسا کسنوی| روزنامه‌نگار

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar