خراسان/ خانمی 26 ساله‌ام. در یک شرکت خصوصی کار می‌کنم. مشکل من و تمام همکارانم با رئیس‌مان است. او فردی کاربلد است اما اخلاق ندارد، به اخلاقش به زور باید نمره صفر را داد! البته یک روز خوب است و شاد، فردایش عصبی و بی‌حوصله، یک روز با همه گرم می‌گیرد، یک روز همه را از دم تیغ می‌گذراند و جریمه می‌کند. یکی از همکارانم می‌گوید که او به اختلال شخصیت دوقطبی مبتلاست. با چنین رئیسی باید چطور برخورد کرد؟ لطفا راهنمایی کنید.
مخاطب گرامی، به احتمال زیاد همه ما با چنین افرادی در محیط ‌های کاری، دوستانه، بین آشنایان و ... برخورد داشته‌ایم یا برخورد خواهیم داشت. پس با توجه به سوال شما، به چند نکته خواهیم پرداخت تا بتوانیم در مقابل این‌ گونه افراد بهتر عمل کنیم و خصوصیت آن‌ها باعث اتمام یک دوستی، همکاری یا رابطه فامیلی نشود.
    طبیعی است که احساس امنیت خاطر نداشته باشید
اولین نکته‌ای که از صحبت ‌های شما هم مشخص است، این بود که کار کردن و زمان گذراندن با این افراد بسیار سخت است زیرا دارای نوسان خلق هستند. گاهی بسیار خلق بالایی دارند و گاهی بسیار پایین. در واقع به احتمال زیاد این گونه افراد با یک خبر ساده ممکن است بسیار هیجان‌زده و خوشحال شوند و برعکس. همین ویژگی نوسان خلق باعث می‌شود افراد اطراف‌شان احساس امنیت خاطر نداشته باشند و مدام گوش به زنگ باشند که الان قرار است از طرف آن فرد مورد توبیخ قرار گیرند یا مورد ستایش!
   3 ویژگی رئیس‌تان را بشناسید تا...
لازم است به چند نکته مهم از ویژگی‌های این افراد اشاره کنم تا شاید برای شما کمک‌کننده باشد تا در رفتارهایتان ملاحظات بیشتری در مقابل واکنش‌های چنین افرادی داشته باشید و بتوانید شرایط کاری بهتری برای خودتان فراهم کنید.
ناتوان در مقابل ناکامی| اگر افرادی اطراف‌تان هستند که گاه هیجانات شان در بالاترین حالت است و گاه در پایین‌ترین حالت یعنی حد وسطی وجود ندارد، باید بدانید که چنین افرادی اصلا توانایی روبه‌رو شدن با ناکامی را ندارند. تحمل نه شنیدن ندارند و این به شدت باعث عصبانیت‌ شان خواهد شد. بنابراین اگر تصمیم به جواب منفی درباره یک مسئله کاری دارید، باید با ملاحظات بیشتری رفتار کنید.
ناتوان در مقابل انتقاد| به احتمال زیاد این افراد اصلا نقدپذیر نیستند و دربرابر افرادی هم که آن‌ها را نقد می‌کنند به شدت سوگیری دارند اما برعکس به شدت در مقابل تعریف و تمجید حس خوب می‌گیرند و سوگیری مثبت به فرد پیدا می‌کنند. بنابراین برای انتقاد از آن‌ها، باید نکات زیادی را مدنظر قرار دهید تا برای‌تان دردسرساز نشود.
بزرگ سالانِ کودک| دنیای این افراد دنیای مبادله کالا به کالاست و خارج از آن چیزی وجود ندارد. مانند یک کودک در مقابل عصبانیت‌ ها واکنش نشان می‌دهند اما حُسن این افراد این است که مانند یک کودک بی‌پرده و خالصانه رفتار می‌کنند و هیچ نقشه قبلی ندارند. خیلی واضح درخواست می‌کنند، انتظار برآورده شدن دارند و در صورت نه شنیدن عصبانیت ‌شان را ابراز خواهند کرد.
نکته آخر هم این ‌که اگر نتوانستید از این راهکارها بهره ببرید یا با شرایط کنار بیایید، از یک مشاور کمک بگیرید.

نویسنده : اسما صابری | روان شناس و نوروتراپیست

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar