خراسان/ سوال از مشاور: دختری ۱۶ ساله و بسیار پر سر و زبان هستم و زود با همه دوست می شوم. بعد از مدت کوتاهی با دوستانم درددل می کنم که مادرم از این مسئله بسیار ناراحت است و با من جر و بحث می کند. چه کنم؟

پاسخ مشاور

مخاطب گرامی، شما در این پیامک به 3 نکته مهم و قابل تامل از شخصیت تان اشاره کرده اید که نکات مثبت و منفی آن همانند یک تیغ دو لبه عمل می کند، بنابراین توضیحاتی در رابطه با هر یک از این موارد مطرح می شود که باید به آن ها توجه کنید.

داشتن بیان خوب مثبت است اما...

داشتن بیان خوب و نافذ یکی از موهبت هایی است که خداوند در اختیار شما قرار داده است و شما می توانید با بهره مندی بجا و شایسته از این ویژگی، نه تنها موفقیت های زیادی را در عرصه های مختلف فردی و اجتماعی برای خود رقم بزنید بلکه قادر خواهید بود به سایر اعضای خانواده برای داشتن ارتباط موثرتر با دیگران نیز کمک کنید. بدون تردید ناراحتی مادرتان نیز به خاطر داشتن این ویژگی شما نیست. با این حال باید مراقب باشید که در صحبت های جدی و شوخی تان به دیگران توهین نکنید تا آن ها از شما ناراحت شوند.

روابط عمومی بالا خوب است اما...

این که خیلی زود با دیگران دوست می شوید، نشان از سطح بالای روابط عمومی شماست و این مسئله نه تنها بد نیست بلکه اگر در مسیر درست ارتباطی قرار گیرد، می تواند موتور پیشرفت و تکامل شما در محیط زندگی و شغلی تان باشد. با این حال، توجه داشته باشید که همین ویژگی مثبت اگر به درستی مدیریت نشود می تواند مایه دردسر و گرفتاری شما و خانواده تان شود. درخور ذکر است که برقراری دوستی اگر بر اساس معیارهای مشخص و پذیرفته شده، شرع و عرف باشد و مسائلی همچون اعتقادات مذهبی، دانایی و خردمندی، وفاداری و تعهد، راز داری و ... مورد توجه قرار گرفته باشد یکی از مهم ترین عوامل اثر گذار در احساس شادکامی فرد و رضایت او در زندگی خواهد بود.

دقت در انتخاب دوست

شما باید توجه داشته باشید همان گونه که دوست مناسب موجب رشد و کمال فرد می شود، دوست ناشایست نیز او را به بیراهه می برد و ممکن است آینده شما را خراب کند. بنابراین باید در انتخاب دوست دقت بسیاری داشته باشید و ممکن است یکی از دلایل ناراحتی مادرتان از شما، درباره انتخاب دوست هایتان باشد.

درددل با دیگران خوب است اما...

در رابطه با درد دل کردن، توجه داشته باشید که حتی اگر یک فرد معیارهای لازم برای دوستی با شما را داشته باشد، نباید مخاطب همه حرف ها و رازهای زندگی تان باشد؛ زیرا همه افراد ظرفیت کافی برای شنیدن اسرار افراد و تخصص لازم به منظور کمک به آن ها را ندارند و ممکن است با یک راهنمایی نابخردانه یا غیر کارشناسی، مسیر زندگی شما را دچار دگرگونی کنند.

به مادرتان حق بدهید

بنابراین دقت داشته باشید که نگرانی مادرتان در این باره کاملا بجاست و شما باید بیاموزید و تمرین کنید که هر حرفی را به هر فردی نگویید و ضمن کمک گرفتن از یک مشاور مجرب، از راهنمایی های مادرتان نیز استفاده کنید.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar