خراسان/  سوال: پسری 5ساله‌ای دارم که بدون اجازه ازجیب پدرخود پول برداشته، چکار کنم تا ازاین کارش دست بردارد؟

پاسخ مشاوره

 در بخش اول گفتیم که به نکات ذیل توجه کنید: مسئله را بیشتر بررسی کنید. فعالیت‌های اتفاقی و کنجکاوی ‌ها را نادیده بگیرید. بازهای کودکان را فراموش نکنید. بردباری به خرج دهید. برای رفتارهایی که چندین بار اتفاق می افتد برنامه ریزی کنید.

در این شماره به ادامه نکات می پردازیم:

نیازهای کودکان را به موقع برطرف کنید

 برخی از نیازها ی کودکان از دید والدین دور می ماند، آرزوها و نیاز های کودکان به خوبی در گفته ها و بازی آن ها قابل تشخیص است، برخی از آن ها، نیاز واقعی کودک است. هر کودکی نیاز دارد که در حد وسع خانواده یا متناسب با حد متوسط کودکان اطراف خود اسباب‌بازی داشته باشد و یا در هفته از تنقلات و موادغذایی غیر از خوراکی های منزل استفاده نماید و والدین باید در زندگی روزمره به این نیازها توجه و به اندازه متعادل برآورده نمایند تا از ایجاد کمبود در این زمینه پیشگیری شود؛ البته باید مراقب افراط‌‌‌‌‌ گری ها نیز بود.

از برخورد نامناسب بپرهیزید

 برخی والدین خیلی زود تسلط خود را از دست می دهند و نگرانی بیش از حد آن ها باعث می شود کودک را تنبیه کنند و یا نصیحت های طولانی و اغراق آمیز را به کار گیرند، گاهی والدین برای این که این رفتار نامناسب را کنترل کنند و برای ترساندن کودکان از گفته های مشکل آفرین استفاده می‌کنند واطلاعات نادرست و نامناسبی به آن‌ها می دهند، مثل این که والدین می گویند خداوند، کسی را که پول برمی دارد، کور می کند،و یا او را فلج می‌کنند و دست اورا از کار می اندازد و یا می گویند خداوند اورا به جهنم می برد. این برخورد ناشایست اثرات زیانبار تربیتی را به همراه دارد. نه تنها کودک را نسبت به واقعیت کار خود آگاه نمی نماید، بلکه ذهن او را با باورهای غلط وترس های مضاعف درگیر می‌سازد و در نهایت او را از مسائل معنوی می ترساند.

درک وفهم کودک را افزایش دهید

 گاهی رفتارهای ابتدایی کودکان به خاطر کمبود دانش و درک نامناسب مسئله است. در چنین مواردی آن ها در رفتارهای اولیه خود برنامه و قصد خاصی ندارند. برای مثال کودکان نسبت به پیامدهای برداشتن پول از کیف یا جیب والدین اطلاعی ندارند. حتی گاهی وسایل و پول هایی را برمی‌دارند که ارزش واقعی آن را نمی‌دانند چنانچه والدین در قالب داستان برای کودکان مشخص نمایند که پول والدین چگونه به دست می آید و در چه راهی مصرف می شود و اگر کودک پول بخواهد راه صحیح درخواست آن چگونه است و برداشتن پول موجب چه مشکلاتی برای خود ودیگران می شود، به این صورت شناخت کودک نسبت به این مسئله افزایش پیدا می کند و احتمال انجام آن در دفعات بعد کاهش پیدا می کند.

کودکان خود را پول پرست‌بار نیاورید

برخی والدین برای تشویق کوچک ترین کارهای کودکان به آن ها پول می دهند وتشویق های مادی می کنند .این گونه تشویق های مادی، بدون حساب وکتاب وافراطی باعث می شود کودکان نسبت به داشتن پول حساس شوند گاهی کودکانی که پول برمی دارند به خاطر این نوع تشویق های مادی عادت های نامناسب پیدا می کنند. استفاده کردن از پول برای تشویق مستقیم معمولا آثار تربیتی نامطلوبی خواهد داشت که یکی از آن ها حریص شدن کودک به داشتن پول وگاه وسوسه شدن به برداشتن پول از جیب یا کیف والدین است.

نویسنده: سید محسن اصغری نکاح - عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar