خراسان/  امروزه انواع سیستم‌ های صوتی و تصویری از لوازم معمول و ضروری هر منزلی هستند که بسته به نوع استفاده در مکانی خاص از خانه قرار می ‌گیرند. نوع چیدمان این مجموعه (تلویزیون و میز آن، ضبط صوت و یا سیستم‌های جدید نمایش خانگی) در منزل در دکوراسیون و زیبایی فضا نقش مهمی دارد. ما در این مطلب قصد داریم تا نکاتی را پیرامون محل مناسب برای سیستم صوتی و تصویری در بخش‌های مختلف خانه، برایتان بیان کنیم.

اتاق نشیمن بهترین انتخاب است

بهترین مکان برای قرار دادن سیستم صوتی و تصویری در منزل، اتاق نشیمن است؛ زیرا محیطی است که شما از آن برای اوقات فراغت و استراحت میان روز در کنار خانواده استفاده می‌کنید، هم ‌چنین بودن این تجهیزات در این مکان باعث می ‌شود که هم میهمان ‌های شما که در بخش پذیرایی منزل هستند از صدای تلویزیون و ضبط در امان باشند و هم این که هر فردی که بخواهد برنامه ‌ای را ببیند و یا به موسیقی گوش دهد از هیاهوی میهمانی به دور باشد. اما این یک انتخاب ایده‌آل است که شاید خیلی از خانه ‌های امروزی از آن بی ‌بهره باشند. زیرا به علت فضای کوچک خانه ‌های آپارتمانی و نیز کم بودن اتاق ‌ها معمولا اتاقی مخصوص نشیمن وجود ندارد و بنا به شرایط بخشی از هال و پذیرایی منزل با چیدمانی مناسب به اتاق نشیمن تبدیل می ‌شود؛ اما هرچند که این فضای جدید آرامش اتاق نشیمن ‌های جدا را ندارد اما باز هم انتخابی مناسب برای قرار دادن سیستم‌های صوتی و تصویری هستند. توصیه ما این است که به هیچ عنوان این سیستم‌ ها را در اتاق پذیرایی منزل قرار ندهید.

امان از تابش نور

نکته‌ای که در قرار دادن تلویزیون باید به آن توجه کنیم، جایگاه آن نسبت به تابش نور از پنجره است. برای داشتن دیدی مناسب از صفحه نمایشگر بهتر است آن را در روبه‌ روی پنجره و یا پشت به آن قرار ندهید زیرا یا از شدت نور زیاد نمی توانید دیدی مناسب از صفحه نمایشگر داشته باشید و یا با تابش شدید نور به چشم‌هایتان از دیدن برنامه مورد علاقه خود منصرف می‌شوید. ما توصیه می کنیم که سیستم تصویری منزل را در جایی قرار دهید که سمت راست و یا چپ پنجره با یک فاصله مناسب باشد تا هم از نعمت روشنایی برخوردار باشید و هم صفحه نمایشگر را به خوبی مشاهده کنید. در ضمن دقت کنید که این دسته از وسایل الکترونیکی در مسیر جریان هوا (نزدیک به پنجره‌ها و در ورودی) نباشند زیرا با گذشت زمان و نشستن گرد و غبار روی قطعات داخلی این سیستم ‌ها هم مصرف برق در آن ‌ها افزایش می ‌یابد و هم باعث آسیب رسیدن به برخی از قطعات الکترونیکی درون آن‌ها می‌شود.

تضاد مدرنیته و سنت

شاید با این تیتر فکر کنید که می‌خواهیم حرفی فلسفی بزنیم اما نه فقط می‌خواهیم بگوییم سیستم‌های صوتی و تصویری که اکنون در بازار موجودند و در خانه همه ما وجود دارند زاده دنیای مدرن و فناوری‌های جدید هستند و بهتر است برای تزئین اطراف آن از وسائل تزئینی مدرن و شیک استفاده کنید زیرا این تضاد ناهمگون از زیبایی دکوراسیون منزل شما کم می‌کند. مثلا اگر قرار است روی میز تلویزیون خود شمعدانی بگذارید بهتر است از طرح‌های مدرن استفاده کنید نه شمعدان‌های چندشاخه قدیمی، یا از قرار دادن وسائلی مانند کوزه، سینی‌های مسی و یا نقره که نماد سنت هستند، پرهیز کنید. در ضمن از قرار دادن تابلو درست در بالای تلویزیون خودداری کنید.

به سیم های برق سر و سامان دهید

سیم ‌های برقی که از دستگاه ‌هایی چون تلویزیون، ضبط ‌صوت و انواع پخش‌کننده‌ ها خارج می‌شوند در پشت این سیستم‌ها فضای زشت و به‌هم ریخته‌ای را تولید می‌کنند که روی زیبایی فضای اتاق تاثیری منفی می‌گذارد. برای رفع این مشکل ما دو پیشنهاد داریم: اول این که می ‌توانید از میز تلویزیون ‌هایی استفاده کنید که پشت آن‌ ها بسته است و سیم‌ های برق در پشت این نوع از میزها پنهان می‌ شود؛ اما اگر به هر دلیلی نتوانستید از این میزها بهره ‌مند شوید، توصیه می ‌کنیم از داکت ‌های پلاستیکی سفید (کانال‌هایی که از آن برای انتقال سیم‌های شبکه استفاده می‌شود) برای قرار دادن سیم‌ها استفاده کنید تا هم از شلوغی و خاک‌گرفتگی سیم‌ها در امان باشید و هم نمای زیبای سیستم صوتی خود را حفظ کنید.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar