تسنیم/ ۱۲.۳ درصد جمعیت بیش از ۹۰ هزار نفری گناباد را سالمندان تشکیل می‌دهند و این شهرستان دومین شهر سالمند کشور به‌شمار می‌رود؛ این درحالی است که ۱۸ سال است مردم روستای دیسفان شاهد تولد در این روستا نبوده‌اند.
 
روستای دیسفان گناباد یکی از روستا‌هایی است که تمامی جمعیت آن افراد مسن هستند و جوانان روستا برای کار به شهر‌های اطراف مهاجرت کرده‌اند.
 به‌دلیل مهاجرت و نبود جوانان در روستا دیگر تولدی در این روستا صورت نگرفته و حدود ۱۸ سال است که مردم شاهد تولدی در روستای دیسفان نبوده‌اند و دلیل اصلی این مهم نیز مهاجرت افراد است.
‌خانمی که در یکی از ادارات گناباد شاغل است، در این باره اظهار داشت: فرزند امید به زندگی است و کمتر خانمی وجود دارد که فرزند را دوست نداشته باشد، ولی شرایط برای فرزندآوری محیا نیست. بانوان از زمان بارداری تا زمانی که فرزندشان به دنیا می‌آید و حداقل یکساله می‌شود نیازمند کمک‌هایی هستند، اما متاسفانه باید خانم‌های کارمند تا روز‌های آخر بارداری در محل کار باشند و بعد از آن هم برای مرخصی زایمان یا شیردهی مشکلاتی دارند.

شهروند دیگری که به یکی از نهاد‌های حمایتی مراجعه کرده بود، گفت: دو فرزند دارم و برای بارداری سوم اقدام کرده‌ام؛ در حال حاضر دو‌قلو باردار هستم، هزینه درمان به قدری زیاد است که مجبور شده‌ام به این نهاد حمایتی مراجعه کنم. خانم‌های زیادی را می‌شناسم که دوست دارند، فرزند داشته باشند، ولی به‌دلایل اقتصادی و ترس از مشکلات و مخارج آن اقدام نمی‌کنند.

مرد جوانی نیز بیان داشت: به نظر شما با این شرایط اقتصادی و هزینه‌های بالا کسی به فکر بچه است؟، اگر می‌خواهند فرزندآوری افزایش یابد، باید حمایت‌ها را بیشتر کنند. در حال حاضر حمایت از فرزند‌آوری در حد شعار باقی مانده و کسی که قصد فرزنددار شدن دارد، حمایتی صورت نمی‌گیرد و بعد از این که وارد بحث فرزند شد و با مشکلات روبه‌رو می‌شود، ناخودآگاه این مشکلات به آیینه‌ای برای تبلیغات منفی تبدیل می‌شود.

روند کاهشی موالید در گناباد ادامه دارد
جواد صادقی‌نسب، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گناباد نیز اظهار داشت: در یک‌سال گذشته تعداد موالید در این شهرستان ۴۰۰ مورد کاهش داشته و این روند نیز ادامه خواهد داشت. سن ازدواج در کشور افزایش یافته که به طبع در گناباد نیز این مهم اتفاق افتاده و براساس آخرین آمار، متوسط سن ازدواج برای مردان در گناباد ۲۸ سال و برای خانم‌ها به ۲۲ سال رسیده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گناباد سقط جنین را یکی دیگر از دلایل کاهش جمعیت دانست و افزود: در یک سال اخیر ۲۵۰ مورد سقط جنین در گناباد صورت گرفته که بیشتر آن‌ها مجوز‌های لازم را داشته‌اند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar