خراسان/ مردی 25 ساله هستم. شاغل و با شرایط معمولی. مشکلم این است که استرسی هستم و دلشوره هم زیاد دارم به حدی که تحملش برایم بسیار سخت شده است. این مشکلات، سوهان روانم شده و در جوانی دارم پیر می‌شوم. راهنمایی ام کنید.

مخاطب‌گرامی، نکته مهم و قابل بیان این است که شما باید بتوانید با مدیریت و حل کردن مشکلات‌ و دغدغه‌هایتان، شرایط زندگی عادی را به دست بیاورید. چند تا تکنیک برای کنترل استرس و دلشوره زیاد پیشنهاد می‌کنم تا انجام دهید. البته حتما برای حل این مسئله، کشف دلایل آن و... به صورت حضوری به یک روان شناس مراجعه کنید.
   مراقب باشید درگیر حس درماندگی نشوید
تمام عوامل استرس‌زا تحت کنترل شما نیستند، اما می توانید برخی از آن‌ها را کنترل کنید. سعی کنید بخش‌هایی از زندگی خود را که می‌توانید تغییر دهید و در ابتلای شما به استرس موثر هستند، تحت کنترل خود درآورید. یکی از راه‌های کاهش اضطراب این است که بیشتر نه بگویید. این به‌ویژه در صورتی که شما وظایفی بیش از توان خود تقبل می‌کنید، کاربردی است زیرا کلنجار رفتن با مسئولیت‌های فراوان، می‌تواند در شما حس درماندگی ایجاد کند. اگر انتخاب کنید که کدام وظایف را بپذیرید و به مواردی که به صورت غیرضروری، بار وظایف شما را افزایش می‌دهند نه بگویید، می‌توانید سطح استرس خود را کاهش دهید.
    به 3 دلیل، ورزش را جدی بگیرید
ورزش یکی از مهم‌ترین راه‌های کاهش اضطراب است. در صورتی که با ورزش، بدن خود را تحت فشار جسمانی قرار دهید، می‌توانید از فشار و استرس‌ذهنی خود بکاهید و البته، این کار دلایلی دارد:
1- کاهش هورمون‌های استرس‌زا| ورزش در بلندمدت، سطح هورمون‌های استرس‌زا (مثل کورتیزول) را در بدن شما پایین‌تر می‌آورد. همچنین به رهاسازی اندورفین کمک می‌کند که متشکل از ترکیباتی شیمیایی است که روحیه شما را بهبود می‌بخشد و به عنوان یک مسکن طبیعی عمل می‌کند.
2- بهبود کیفیت خواب| ورزش، کیفیت خواب شما را که ممکن است تحت تاثیر منفی استرس و اضطراب قرار داشته باشد، بهبود می بخشد و به همین علت یکی از موثرترین راه های کاهش اضطراب است.
3- افزایش اعتمادبه‌نفس| وقتی شما به‌طور منظم ورزش می‌کنید، ممکن است احساس کنید که قابلیت و اعتماد به نفس بیشتری در خصوص بدن‌تان دارید و این موضوع به نوبه خود، سبب ارتقای وضعیت سلامت ذهنی شما می‌شود.
    ذهن‌آگاهی را تمرین کنید
منظور از ذهن‌آگاهی، تمرینی است که شما را در لحظه کنونی قرار می‌دهد. این تمرین می تواند با تاثیرات اضطراب‌آور افکار منفی مقابله کند. چندین راه برای افزایش ذهن‌آگاهی وجود دارد از جمله شناخت درمانی مبتنی بر ذهن آگاهی، کاهش استرس مبتنی بر ذهن‌آگاهی، یوگا و... . یک تحقیق جدید روی دانشجویان کالج نشان داده که ذهن‌آگاهی می‌تواند در افزایش اعتماد به نفس مفید باشد که به نوبه خود به کاهش علایم اضطراب و افسردگی می‌انجامد.
 
نویسنده : دکتر سیدعلی ظریفی | روان‌شناس

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar