جام جم/ حکم دوستی غیرمتعارف دختر و پسر، حکم داستانی است که از همان اول نباید آغاز می شد. دوستی با جنس مخالف هرچند حاوی شور و هیجان عاطفی است؛ اما بررسی های روان شناسان و استادان علوم اجتماعی نشان داده است که آسیب های ناشی از روابط ناپایدار و گذرا، هر دو طرف ارتباط را به شدت درگیر مشکلاتی نظیر اختلالات اضطرابی، افسردگی و ضعف اعتماد به نفس می کند.

آسیب های دوستی با جنس مخالف

انرژی و نشاط جوانی با قرار گرفتن در یک ارتباط پنهانی و غیراخلاقی به تدریج تحلیل می رود و کم کم کار به جایی می رسد که زیان این ارتباط روح و جسم افراد را فرسوده می کند. معمولا گسسته شدن یک ارتباط عاطفی با این سبک و سیاق، عوارضی همچون افت تحصیلی، بروز مشکلات جسمی، بی توجهی به مسئولیت ها، تنهایی و انزوا، گوش دادن به موسیقی های غم انگیز و اشتغال ذهنی با خاطرات را در پی دارد. فارغ از این که این ارتباط به چه دلیل و در چه شرایطی شکل گرفته باشد، افراد باید مهارت های به پایان بردن چنین ارتباطی را بدانند تا میزان آسیب های ناشی از ارتباط و سوگواری ناشی از قطع آن به کمترین میزان ممکن برسد.

پایان دادن، سالم ترین تصمیم است

پایان دادن به رابطه ای ناسالم، کار آسانی نیست. به خصوص زمانی که رابطه، مدت زمان زیادی به طول انجامیده باشد. اگر تصمیم گیری برای پایان دادن این رابطه، دوطرفه باشد، باز هم آسان تر از زمانی است که یکی از طرفین، تصمیم می گیرد، جدا شود و رابطه را قطع کند. به هر حال، در چنین روابطی، جدا شدن، سالم ترین تصمیمی است که می توان گرفت. اصول و مراحل ذیل کمک می کند تا چنین تصمیمی بهتر و راحت تر انجام شود.

در وهله اول تصمیم جدی بگیرید

اولا سعی کنید تصمیم خود را درباره قطع یا ادامه رابطه بگیرید. فراموش نکنید دوره مهم و سختی را می گذرانید. ابتدا، تکلیف خود را روشن کنید و در مرحله بعد، تصمیم خود را با طرف مقابل در میان بگذارید. باید از اصول تصمیم گیری صحیح استفاده کنید. با این حال با توجه به ویژگی های خاص سوء استفاده عاطفی و پیچیدگی های آن بهتر است به مواردی که در ادامه مطرح می شود، توجه کنید.

تهیه فهرستی از نکات منفی

یکی از مواردی که افراد در پایان دادن به یک رابطه ناسالم با آن رو به رو می شوند، این است که گاه بر قسمت های مثبت و گاه بر بخش های منفی آن تمرکز می کنند. معمولا چنین روابطی، طی زمان شکل می گیرد و طولانی می شود و طبیعی است که در این مدت، هم تجارب خوب و خوشایند و هم تجارب ناخوشایند و صدمه زننده در رابطه وجود داشته است. به همین دلیل، گاهی تمرکز بر منفی ها و مثبت ها، فقط باعث تردید و تزلزل در تصمیم گیری می شود.

به همین دلیل، ابتدا، فهرستی از نکات منفی رابطه خود تهیه کنید. تا جایی که می شود این فهرست در جایی مثل تقویم شخصی تان باشد تا اگر دچار تردید شدید با نگاهی گذرا به این فهرست، بر تردیدتان فائق آیید. در این تصمیم گیری به خودتان توجه کنید یکی از مواردی که باعث تردید در تصمیم گیری می شود آن است که افراد به موضوعات و مشکلاتی فکر می کنند که مربوط به آن ها نیست. این که طرف مقابل، چه صدمه ای می خورد، این که به آن ها نیاز دارد و... فقط باعث می شود که احساسی تصمیم گیری کنید. همچنین، فکر کردن به این که طرف مقابل چه می گوید، چه واکنشی نشان می دهد، شما را مسئول کدام مشکل می داند و... فقط باعث گیجی شما می شود. اگر به درستی نمی دانید نقش شما در این مشکلات کدام است، بهتر است با یک نفر سوم به خصوص با یک مشاور در این باره صحبت کنید. نکاتی درباره در میان گذاشتن تصمیم به جدایی بعد از این که تصمیم گرفتید رابطه را قطع کنید، حالا موقع آن است که تصمیم خود را به طرف مقابل اطلاع دهید. در این زمینه، توجه به چند نکته به شما کمک می کند تا بهتر بتوانید از وی جدا شوید.

کوتاه، مختصر و روشن صحبت کنید:

تصمیم خود را کوتاه، مختصر و روشن با طرف مقابل در میان بگذارید. سعی نکنید سخنرانی کنید، تاریخچه مشکلات و مسائل قبلی و صدمه هایی را که خوردید مطرح کنید بلکه فقط توضیح دهید که به چه علتی تمایل به قطع رابطه دارید.

هیجانی نشوید:

اگر کوتاه و مختصر صحبت کنید، هیجانی(احساسی) نخواهید شد. اشک، گریه، عصبانیت، ترحم و... نه تنها کمکی به قضیه نمی کند، بلکه شما را در موضع ضعف قرار می دهد. فقط جدی باشید و احساس خود را بیان کنید.

جدی صحبت کنید:

سعی کنید رفتار غیرکلامی شما با آنچه می گویید، متناسب باشد. مراقب باشید حالت بدن شما هم نشان دهنده جدی بودن شما باشد. به همین دلیل، لبخند نزنید، بلکه فقط جدی صحبت کنید.

به برخوردهای طرف مقابل اعتنا نکنید:

معمولا افرادی که قصد سوء استفاده عاطفی دارند وقتی با جدیت طرف مقابل برای قطع رابطه روبه رو می شوند، رفتارهای مختلفی از خود نشان می دهند. در برخی موارد به بیان متقابل مشکل، طرد، اتهام و خشم می پردازند و در برخی دیگر، متوسل به وعده و وعید و معذرت خواهی می شوند. بسیاری از اوقات، قول می دهند که وضعیت صدمه زننده، سوء تفاهمی بیش نبوده و طرف مقابل اشتباه متوجه شده است و گاهی اوقات نیز قول می دهند که همه چیز درست خواهد شد. شما تصمیم خود را گرفته اید و مهم است که براساس تصمیم خود عمل کنید.

نامه بنویسید:

اگر نمی توانید تصمیم خود را به وی بگویید، از نامه یا تلفن استفاده کنید. نحوه برخورد با طرف مقابل را تمرین کنید؛ اما اگر به دلیل صدمه هایی که متحمل شده اید، قادر نیستید حضوری درباره تصمیم خود صحبت کنید، می توانید از تلفن استفاده کنید و اگر برقراری تماس تلفنی نیز برای شما سخت است، می توانید از ارسال ایمیل استفاده کنید. مهم این است که شما بتوانید تصمیم خود را به وی اطلاع دهید.

تماس هایتان را قطع کنید:

پس از بیان تصمیم تان به طرف مقابل، هر نوع ارتباطی را با وی قطع کنید. مالی، مشورتی، حمایتی و.... گاهی مواقع، ضروری است که ارتباط با تعدادی از دوستان خود را نیز قطع کنید. همچنین به تماس های طرف مقابل جواب ندهید. از آن جا که در این نوع روابط، سابقه اقدام به قطع های مکرر رابطه وجود داشته است و همچنین، از این نظر که طرف سوءاستفاده گر، ادامه رابطه را حق خود می داند ممکن است به تصمیم شما اعتنایی نکند و همچنان در پی ادامه رابطه باشد. به همین دلیل، علاوه بر این که تصمیم خود را به اطلاع وی می رسانید، مهم است که در تصمیم خود ثابت قدم باشید و به تماس های مکرر وی جواب ندهید. ارسال پیامک یکی از شایع ترین و مستمرترین اقداماتی است که آنان انجام می دهند؛ با جدیت به تماس ها و پیامک ها جواب ندهید و حتی در مواردی خوب است که خط تلفن خود را واگذار کنید.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar