مجله دلگرم/ پوسته پوسته شدن اطراف بینی و خشکی پوست روی پوست بینی دلایل مختلفی مانند کم آبی بدن یا تغییر آب و هوا دارد اما با روش های مراقبت پوست می توانید از خشکی پوست بینی جلوگیری کنید.
 
علل خشکی پوست اطراف بینی
برای برطرف کردن پوسته ریزی بینی و اطراف آن از چه راه حل هایی می توانیم کمک بگیریم چه توصیه هایی به ما در این زمینه کمک خواهند کرد تیرگی اطراف بینی و خشکی پوست آن مشکل اغلب جوانان است آلرژی و تغییرات آب و هوایی در ایجاد این عارضه نقش زیادی دارند.با این بخش از دلگرم همراه باشید تا با راه های مناسب برای درمان پوسته پوسته شدن اطراف بینی آشنا شوید.

شایع ترین علت برای خشکی پوست اطراف بینی
قرار گرفتن در شرایط زیست محیطی با حرارت بالا و رطوبت کم است. علاوه بر این پوست خشک نیز می تواند در نتیجه آلرژی ، آکنه و تعداد زیادی از مشکلات پوستی ایجاد شود. از جمله دلایل دیگر که سبب خشکی پوست اطراف بینی می شوند می توان به شروع فصل زمستان اشاره کرد که این امر باعث خشکی پوست دست ، پا و صورت و اطراف بینی و دهان می شود.

خارش زمستانی
آب و هوای سرد اثرات تخریبی بر روی پوست دارد. بطوریکه رطوبت پوست کم شده یا از بین می رود که در نتیجه مستعد خشکی و خارش است.برای کاهش بروز این مشکل سعی کنید صورت خود را با آب بسیار داغ نشویید و همچنین محلول های شستشوی صورت را جایگزین صابون کنید زیرا آنها ملایم تر هستند و برای محافظت از پوست های ظریف و حساس تهیه می شوند. همچنین در فصل زمستان بطور روزانه از کرم های مرطوب کننده استفاده کنید.

پسوریازیس صورت
پسوریازیس غیرمسری و البته یک بیماری مزمن است که منجر به بروز تکه های قرمز رنگ پوسته پوسته بر روی پوست می شود. یکی از علل خشکی و خارش پوست اطراف بینی ابتلا به بیماری پسوریازیس است. داروهای استروئیدی موضعی نظیر کرم هیدروکورتیزون معمولا برای درمان پسوریازیس مورد استفاده قرار می گیرند. یک نوع خفیف از درماتیت سبورئیک نیز ممکن است در پوسته پوسته شدن اطراف بینی نقش داشته باشد.

کم آبی
یکی از دلایل رایج و اصلی برای خشکی پوست کم آبی بدن است.کراتین موجود در پوست برای نرمی و سلامت خود به آب نیاز دارد. با این حال اگر پوست رطوبت خود را از دست دهد سخت شدن ، خشکی و کشش پوست صورت را سبب خواهد شدکم آبی باعث از بین رفتن کراتین بدن و در نتیجه پوسته پوسته شدن نواحی اطراف بینی می شود. حال چرا بینی زیرا بینی سطح کوچکتری دارد و اثرات در این ناحیه برجسته تر خواهند بود.

محصولات مراقبت از پوست
از دلایل دیگر می توان به وجود مواد شیمیایی خشن در محصولات مراقبت از پوست به خصوص صابون و پاک کننده های پوستی اشاره کرد. این مواد بدون شک باعث می شوند پوست روطبت خود را از دست بدهد. زمانی که صورت خود را می شویید مطمئن شوید که تمام صابون موجود را از روی صورت خود شسته اید ، زیرا در صوت بای ماندن بر روی پوست می تواند خشکی آن را سبب شود قسمت‌هایی از پوست صورت مثل گوشه‌‌های لب و کناره پره بینی می‌توانند‌‌ حساس‌تر از سایر نقاط به د‌‌نبال خصوصاً مصرف د‌‌ارو باشند‌‌. بسیاری از مواقع د‌‌ید‌‌ه شد‌‌ه که د‌‌ر فصول سرد‌‌ سال کناره بینی و گوشه لب‌ها خشک و حساس و حتی د‌‌ر موارد‌‌ی زخم می‌شوند‌‌ و یا پس از استفاد‌‌ه از د‌‌اروهای لایه‌برد‌‌ار این مناطق بیشتر از سایر قسمت‌ها د‌‌چار سوزش و قرمزی و حتی پوسته‌ریزی می‌شوند‌‌ که د‌‌ر این موارد‌‌ توصیه می‌شود‌‌ از مصرف د‌‌ارو د‌‌ر این د‌‌و قسمت پرهیز شود‌‌.

بنابراین بهترین راه جهت پیشگیری و حتی د‌‌ر طی د‌‌رمان پرهیز از مصرف د‌‌اروها د‌‌ر این قسمت‌ها و پرهیز از قرار گرفتن د‌‌ر معرض سوز و سرما می‌باشد‌‌. کسانی که به د‌‌نبال آلرژی و حساسیت فصلی د‌‌چار آب‌ریزش شد‌‌ید‌‌ هستند‌‌ و مرتباً‌ اقد‌‌ام به استفاد‌‌ه از د‌‌ستمال کاغذی جهت پاک کرد‌‌ن بینی خود‌‌ می‌کنند‌‌ نیز د‌‌ر معرض خشکی کنار بینی و حتی د‌‌ر موارد‌‌ شد‌‌ید‌‌ التهاب و حتی تیرگی کنار بینی هستند‌‌بهتر است پس از پرهیز از موارد‌‌ گفته شد‌‌ه مرتباً کنار بینی خود‌‌ را چرب کنید‌‌ به مد‌‌ت 5 روز کنار بینی را با پماد‌‌ بتامتازون روزی 2 بار و سپس با پماد‌‌ A+D چرب نگه د‌‌ارید‌‌. یکی از موارد‌‌ کاربرد‌‌ لیزر رفع لکه‌‌های پوستی و کک ومک می‌باشد‌‌ که د‌‌ر طی چند‌‌ مرحله انجام می‌شود‌‌ ولی باید‌‌ یاد‌‌آور شوم که کک ومک د‌‌ر فصول پر آفتاب و به د‌‌نبال آفتاب‌ گرفتن قابل برگشت و پررنگ شد‌‌ن است، بنابراین د‌‌ر هنگام د‌‌رمان چه به وسیله لیزر چه هر وسیله‌ی د‌‌یگر توجه د‌‌اشته باشید‌‌ که محافظت کافی از اشعه د‌‌ر کنار د‌‌رمان بسیار ضروری است.

اقدامات خود مراقبتی
1. بدن خود را هیدراته یا آبدار نگه دارید. نوشیدن شش تا هشت لیوان آب در روز به از بین بردن مشکل خشکی پوست به طور کلی، چه خشکی دست، پا و یا پوست صورت‌تان کمک می‌کند.

2. داشتن استرس و کمبود خواب همچنین می‌تواند موجب کنده و پوسته پوسته شدن پوست اطراف بینی‌تان گردد. انجام مدیتیشن و تمرینات سبک ورزشی می‌تواند به حل این مشکل کمک کند.

3. اگر پوست خشکی دارید که به صورت پوسته پوسته است، آنگاه ممکن است موجب به وجود آمدن دانه‌های سر سیاه و لکه‌های سیاه ‌شود به این دلیل که سلولهای مرده منافذ پوستتان را مسدود می‌سازند. لایه برداری منظم پوست به جهت دور ساختن خشکی آن ضرورت دارد. کرم لایه بردار صورت، لیف حمام و یا حتی یک پارچه خیس می‌توانند به از بین بردن پوست مرده‌ی بینی شما کمک کنند.

4. اگر پوست خشکی دارید، پس باید آن را مرطوب نگه دارید. کرم‌های پوست غنی از ویتامین E و مرطوب کننده‌های طبیعی مانند آلوئه ورا و روغن زیتون می‌توانند به کاهش خشکی و پوسته پوسته شدن پوست کمک کنند.

5. صورت خود را با آب ولرم و پاک کننده‌های ملایم به جای صابون‌های قوی و ناملایم بشویید.
علاوه بر این، از لوازم آرایشی و بهداشتی و سایر محصولاتی که مخصوص نوع پوست‌تان است، استفاده کنید. در صورت مشاهده‌ی مشکلات خشکی پوست مداوم در اطراف بینی، علی رغم انجام این اقدامات، بایستی با یک متخصص پوست جهت انجام توصیه‌های مناسب مشورت نمایید.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar