بهداشت نیوز/ بیشتر افراد برای مقابله با احساس خواب‌آلودگی در طول روز سریعا از قهوه، چای یا دیگر محصولات حاوی کافئین کمک می‌گیرند، اما راهکارهای جایگزین، علمی و اثربخش دیگر را نادیده می‌گیرند.
براساس آمارهایی که نهادهای معتبر اعلام کرده‌اند، بخش قابل توجهی از مردم جهان (ازجمله ۸۴ درصد از مردم آمریکا) حداقل یک روز در هفته را با احساس خواب‌آلودگی سپری می‌کنند.
بخشی از این مشکل به نداشتن خواب شبانه باکیفیت برمی‌گردد، درحالی که باید سبک زندگی پُراسترس و شتابزده را هم در کنار الگوهای تغذیه‌ای غیرسالم در نظر گرفت.

بیشتر افراد برای مقابله با احساس خواب‌آلودگی در طول روز سریعا از قهوه، چای یا دیگر محصولات حاوی کافئین کمک می‌گیرند، اما راهکارهای جایگزین، علمی و اثربخش دیگر را نادیده می‌گیرند که به ترتیب عبارتند از:

۱. استفاده از کیوی
براساس مطالعه‌ای که Advances in Nutrition منتشر کرده است، ‌خوردن دو عدد کیوی در ساعات منتهی به خواب شبانه می‌تواند کیفیت خواب را ارتقا دهد و حتی حدود ۳۵ دقیقه به مدت‌ خواب باکیفیت اضافه کند. این اثربخشی جالب توجه به تراکم بالای سروتونین در کیوی مرتبط است که درواقع به‌ عنوان ترکیب پیش‌ساز برای هورمون ملاتونین عمل می‌کند؛ یعنی همان هورمونی که چرخه خواب و بیداری را کنترل می‌کند. 

۲. نوشیدن آب ساده
امروزه ثابت شده است که دریافت آب ساده کافی در طول روز، انرژی بدن را افزایش می‌دهد. طبق گزارشی که Nutrition Reviews منتشر کرده، کم‌آبی بدن مستقیما با تضعیف خلق‌وخو، احساس خستگی و کاهش سطح هوشیاری مرتبط است. بنابراین اگر آب مورد نیاز بدن را تامین نکنید، بدن مجبور است که برای جبران کمبودهای مختلف با شدت بیشتری فعالیت کند، درحالی که همین روند می‌تواند سطح انرژی بدن را کاهش دهد. توجه داشته باشید که اگر رنگ ادرار شما همیشه نسبتا شفاف به نظر برسد، یعنی آب مورد نیاز بدن را به‌خوبی تامین می‌کنید. 


۳. تنفس هوای تازه
وقتی که احساس خستگی و بی‌حالی می‌کنید، همیشه نباید سراغ قهوه بروید. مطالعه منتشرشده در Journal of Environmental Psychology نشان می‌دهد که فقط ۲۰ دقیقه راه رفتن آرام در فضای آزاد مستقیما احساس سرزندگی و سطح انرژی را افزایش می‌دهد.

به‌ گفته متخصصان، حضور در فضای آزاد و تماشای منظره‌های سرسبز به ترمیم ذهن و بدن کمک می‌کند. اگر شرایط شغلی و زندگی شما به گونه‌ای است که نمی‌توانید به‌راحتی در فضای آزاد و آرام قرار بگیرید، حداقل برای تغییر محیط کار، اتاق کار یا محیط زندگی خودتان تلاش کنید. اگر محل زندگی یا محل کار شما نورگیر باشد، از نظر احساس شادابی و انرژی در وضعیت بهتری قرار خواهید گرفت. 

۴. دریافت آهن
احتمالا خودتان هم می‌دانید که کم‌خونی می‌تواند باعث احساس خستگی شود، اما یکی از بررسی‌های جامع که در British Journal of Nutrition منتشر شده است، نشان می دهد که پایین بودن نسبی سطح آهن در بدن نیز می‌تواند احساس خستگی و فرسودگی زیادی به‌ وجود بیاورد. پس اگر به اندازه کافی می‌خوابید ولی همیشه خسته هستید، حتما برای بررسی سطح آهن خون از پزشکان کمک بگیرید. بعضی افراد برای جبران این مشکل به استفاده از مکمل نیاز دارند، اما بعضی افراد هم با مصرف منابع طبیعی سرشار از آهن می‌توانند شرایط خودشان را بهتر کنند. 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar