خراسان/ در بیشتر جوامع و فرهنگ‌ها معمول است که وقتی کسی عاشق می‌شود مردم می‌گویند «عقل از سرش پریده» یا «هوش و حواسش را از دست‌ داده است». به‌ عبارت‌ دیگر عامه مردم ،عاشق‌شدن را با کاهش هوش و حواس برابر می‌دانند. این در حالی است که محققان و دانشمندان علوم اعصاب ،عکس این تصور غالب را ثابت کرده‌اند.
نحوه انجام این پژوهش
گروهی از محققان دانشگاه شیکاگو برای رسیدن به این نتیجه که عشق ما را عاقل‌تر می‌کند، مغز چندین زوج را که عاشق یکدیگر بودند اسکن کردند. این تصاویر در کنار دیگر آزمایش‌ها نشان داد افرادی که عاشق هستند، سریع‌تر فکر می‌کنند، عقاید و رفتارهای دیگران را با وضوح بیشتری درک می‌کنند و خلاقیت بیشتری دارند. محققان برای رسیدن به این نتیجه‌گیری‌ها از الکترودها استفاده کردند. آن‌ها الکترودها را روی سر شرکت‌کنندگان قرار دادند و سپس یک سری عکس، از جمله عکس همسرشان را به آن‌ها نشان دادند.
 آن‌ها همچنین نام‌های مختلفی ازجمله نام همسرشان را به آن‌ها گفتند. محققان کشف کردند که ۱۲ ناحیه مغزی با دیدن عکس یا شنیدن نام همسر این افراد فعال می‌شود. یکی از مناطقی که فعالیت شدید خاصی را نشان می‌داد
 چین‌خوردگی‌های قشر مغز بود
 منطقه‌ای که به‌طور سنتی با تفکر انتزاعی و خلاقیت مرتبط است.

نتایج این پژوهش
همچنین مطالعات و تحقیقات نشان داده‌اند که عشق ما را باهوش‌تر می‌کند. این محققان دریافتند که مغز ما «شبکه عصبی عشق» و بیوشیمی خاصی دارد که یک‌سری توابع شناختی را فعال و عملکرد آن‌ها را افزایش می‌دهد. وقتی فرد عاشق می‌شود، چند چیز در فیزیولوژی مغز او تغییر می‌کند و به این دلیل عاشق‌شدن تجربه‌ای بسیار خاص و منحصربه‌فرد است. بنا به نتایجِ تحقیقات صورت‌گرفته، کسی که عاشق باشد، خصوصاً در اوایل رابطه، احساس بیداری و ارتباط عاطفی بیشتری با دنیا دارد. همچنین، آن ها همدل‌تر و دلسوزتر هستند. واقعیت این است که عشق باعث می‌شود ما انسان‌های بهتری باشیم. علاوه بر آن، دانشمندان علوم اعصاب کشف کردند که عشق باعث می‌شود ما هوشمندتر شویم. همان طور که گفتیم «شیمی عشق» در درجه اول در مغز قرار دارد و دگرگونی ناشی از عاشق‌شدن در مناطقی از مغز رخ می‌دهد که مسئول عملکردهای شناختی هستند.
برای نوشتن این مطلب از عصرایران کمک گرفته شده است

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar