خراسان/ کودکان در حدود دو سالگی در زمان بازی یکدیگر را هل می دهند، گاز می گیرند یا کتک می زنند. آن ها به شدت از رفتار همسالان خود خشمگین می شوند زیرا هنوز رابطه برابر را نیاموخته اند. کتک زدن در ٣ سالگی یا بعد از آن، طبیعی نیست و به بررسی نیاز دارد.

* آیا والدین باید دخالت کنند؟ این وظیفه کودکان در این محدوده سنی نیست که از خود مراقبت کنند. آن ها نیاز دارند شخص بزرگسالی کنارشان باشد تا اگر کودکی به زدن یا هل دادن دیگری اقدام کرد، فرد بزرگسال بدون داد زدن یا دعوا کردن اقدام او را متوقف کند.

* اگر زد تو هم بزن این جمله، آسیب فراوانی به کودک ما خواهد زد. تمام آموخته های فرزندتان را زیر سوال می برد و این سوال پیش می آید پس اگر کسی کار بدی کرد من هم می توانم آن را تکرار کنم؟ به علاوه او را در خطر آسیب فیزیکی بعضا جبران ناپذیر قرار می دهید و به کودکان خشم، مجازات و کینه ورزی را آموزش خواهید داد.

* پس چه رفتاری داشته باشیم؟ باید بداند زمانی که کار به برخورد فیزیکی رسید، بهتر است دست خود را بالا بیاورد و بگوید نزن. با آموزش این رفتار به فرزند خود، به او می آموزید که در رابطه با دیگران می تواند حد و مرز مشخصی قرار دهد و از خود دفاع کند. اگر طرف مقابل به کار خود ادامه داد، فرزند شما باید محیط را ترک کند. با این کار به فرزندتان می آموزید که انسان هایی در زندگی سر راه ما قرار خواهند گرفت که دچار اختلالات رفتاری هستند و عاقلانه ترین واکنش این است که با این افراد درگیر نشویم. ترک کردن محیط نه نشانه ترسو بودن شخص است و نه دلیل بر بی عرضگی او بلکه تنها نشان می دهد شخص فرق خوب و بد و درست و غلط را می داند. 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar