logo
  1. جذاب ترین ها
دخترونه زنونه

نشانه های خراب شدن لنز چشم

منبع
مجله دلگرم
بروزرسانی
نشانه های خراب شدن لنز چشم

مجله دلگرم/ خرابی لنز چشم شاید یکی از دغدغه های افرادی باشد که از لنز چشم به طور مداوم استفاده می کنند و وقتی لنز چشم آن ها را اذیت می کند، نگران این هستند که به چشم شان آسیبی وارد نشود.
به دلیل آنکه چشم یکی از حساس ترین اعضای بدن است مراقبت و بهداشت آن نیز بسیار اهمینت دارد. بسیاری از دوستانی که از لنز چشم استفاده می کنند چه لنز رنگی و یا لنز طبی و طبی رنگی سوالات زیادی در خصوص علائم خرابی لنز چشم می پرسند و می خواهند بدانند آیا سوزش، خارش، قرمزی و خشکی چشم آن ها به دلیل استفاده از لنز نا مرغوب و خراب بوده است یا خیر؟ 
لنز چشم خوب و سالم چه ویژگی هایی دارد؟
همیشه برای خرید لنز چشم باید یکسری فاکتورهایی را در نظر بگیرید البته برخی از این فاکتورها برای همه افراد یکسان نیست. اما توجه به برند و کیفیت لنز از اصلی ترین فاکتورهایی خرید لنز چشم است. لنز چشم خوب باید دارای ویژگی های زیر باشد:
دارای وزن سبکی باشد تا کاربر احساس خستگی نکند
سطح صاف و صیقلی و براقی داشته باشد ترجیحا از فناوری پلاسما در آن استفاده شده باشد.

در چشم فرد احساس راحتی ایجاد کند یعتی باعث سوزش و التهاب و قرمزی نشود.
در مقابل رسوبات و آلودگی های محیطی مقاوم باشد.
میزان آب کافی و اکسیژن رسانی بالایی داشته باشد
باعث ایجاد خشکی چشم نشود. (آب چشم را جذب نکند)
از فیلترهای UVA و UVB برخوردار باشد تا از چشم در برابر اشعه های مخرب محافظت نماید.
مورد تایید وزارت بهداشت جهاتی باشد(CE,GMP,FDA)
از قطر مناسبی برخوردار باشد تا سطح قرنیه را بپوشاند.
لنز طبی رنگی و رنگی ترجیحا دارای تنوع رنگی باشد تا افراد با توجه به رنگ پوست و مو خود بتوانند بهترین لنز را نتخاب نمایند.

علائم خرابی لنز چشم چیست؟ چه عواملی باعث عفونت چشم می شود؟
یکی از بهترین خدماتی که فروشگاه های لنز چشم می توانند در اختیار مشتریان خود قرارد دهند گارانتی لنز چشم است. درست است که لنز فقط مصرف شخصی دارد و به محض باز شدن آن به جز برای خود آن شخص کاربرد دیگری برای کسی ندارد اما با استفاده از گارانتی لنز می توانید یک لنگه از لنز را باز کنید و در چشم بگذارید اگر علائم خرابی لنز چشم را در آن احساس کردید به فروشنده لنز خود اطلاع دهید تا آن را برای شما تعویض نماید.
خراب بودن لنز می تواند آسیب های جبران ناپذیری به فرد وارد کند. پس هرگاه شاهد علائم خرابی لنز چشم که در ادامه به آن می پردازیم بودید هرگز از ان استفاده نکنید. البته ممکن است خود فرد نتواند تشخیص دهد که لنز وی خراب است یا خیر به همین دلیل حتما به پزشک یا اپتومتریست مراجعه نمائید تا به طور دقیق تری لنز را بررسی نماید و از صحت و خرابی آن شما را آگاه سازد. علائم خرابی لنز عبارتند از:

پارگی و خراش (که بسیار باعث ناراحتی و آبریزی چشم می شود و فرد احساس وجود جسم خارجی در چشم دارد)
احساس سوزش چشم (التهاب و قرمزی همراه با آبریزش و سوزش چشم)
تجمع رسوبات (ناشی از پروتئین و آلودگی)
اتمام تاریخ انقضای لنز چشم (لنز روزانه، لنز فصلی، لنز ماهانه، لنز سالانه)عوامل ابتلا به عفونت چشم
چه عواملی باعث عفونت چشم می شود؟
اگر به علائم خرابی لنز چشم توجه نکنید بدون شک چشم شما عفونت خواهد کرد. چشم یک عضو بسیار حساس است که در برابر شرایط نامطلوب خیلی زود واکنش نشان می دهد و سریعا عفونت می کند. در صورتی که به علائم خرابی لنز چشم توجهی نشود و باز از همان لنز استفاده کنید ممکن است به قرنیه آسیب وارد شود که درمان آن بسیار کار مشکلی است .
توجه نکردن به بهداشت لنز چشم که بارها در خصوص این موضوع صحبت کرده ایم یکی از مهم ترین عوامل ایجاد عفونت چشم و خرابی لنز چشم است. بسیاری از دوستانی که مدعی رعایت بهداشت لنز چشم هستند به بسیاری از نکات ریز، برای مراقبت از لنز چشمی توجه نمی کنند و به همین خاطر پس از چند وقت استفاده از لنز دچار عفونت و یا اختلالات چشمی می شوند.
یکی از عوارض خوابیدن با لنز چشم، عفونت چشمی است. حتی الامکان با لنز نخوابید. مگر در مواقعی که ناچار باشید.

مراقبت صحیح از لنز چشمی
توجه به تاریخ انقضای لنز چشم (تمامی لنزها دارای تاریخ انقضا هستند و بلند مدت ترین آن ها لنز سالانه است که باید پس از یک سال استفاده، لنز را تعویض نمایید. بر روی تمامی لنزها تاریخ انقضای آن ها درج گردیده است. لنز روزانه، لنز ماهانه، لنز فصلی و لنز سالانه که استفاده بیشتر از آن ها موجب عونت چشمی می شود)
رفتن به مکان های آلوده و پر گرد و غبار(علاوه بر تجمع رسوبات چشمی ذرات هوای آلوده وگرد و غبار هم به لنز می چسبد و اگر به درستی با محلول لنز و یا قرص لنز شستشو داده نشود باعث عفونت چشم می شود)
شستن لنز با آب شهری و سرم شستشو که باعث خرابی لنز چشم و عفونت می شود.
خرید لنز از مراکز نامعتبر و یا آرایشگاه ها که زیر نظر اپتومتریست و چشم پزشک نمی باشد و ممکن است لنز نامرغوب و خرابی بفروشند که باعث عفونت چشم شود.
استحمام و شنا با لنز چشم
استعمال دخانیات (افرادی که دخانیات مصرف می کنند به نسبت افراد دیگر بیشتر در خطر ابتلا به زخم قرنیه هستند و دود ناشی از دخانیات می تواند سبب بروز عفونت چشمی شود)
سشوار کشیدن با لنز (حتی الامکان توصیه می شود زمانی که فرد به آرایشگاه می رود به دلیل وجود ذرات شیمیایی در هوا و مو از لنز استفاده نشود. این ذرات می تواند باعث عفونت چشم شود. اگر با لنز چشم سشوار می کشید حتما زیاد پلک بزنید).در زمان خرید لنز به علائم خرابی لنز چشم توجه کنید تا دچار آسیب های چشمی و عفونت چشمی نشوید.
از مهم ترین علائم خرابی لنز چشم می توان به خارش و سوزش چشم در هنگام لنز گذاشتن، مشاهده پارگی و خوردگی بر روی سطح لنز چشم اشاره کرد که در این مواقع لنز را باید دور انداخت و دیگر قابل استفاده نیست.
از عواملی که باعث عفونت چشمی و خرابی لنز چشم می شود خودداری کنید. مراقبت از لنز چشم از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و عدم توجه به آن باعث عفونت چشمی می گردد.
از تهیه لنز چشم در مراکز نا معتبر که تحت نظر اپتومتریست و چشم پزشک نیست خودداری کنید.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره
اخبار بیشتر درباره