نماد آخرین خبر
  1. جذاب ترین ها
دخترونه زنونه

آیا بعد از لیزر موهای زائد دوباره رشد می کند و علت آن چیست؟

منبع
بيتوته
بروزرسانی
آیا بعد از لیزر موهای زائد دوباره رشد می کند و علت آن چیست؟

بیتوته/ لیزر موهای زائد روشی دائمی برای از بین بردن موهای بدن است ولی در برخی موارد به دلیل تغییرات هورمونی یا رعایت نکردن فاصله مناسب جلسات ممکن است موها ریشه کن نشده و دوباره رشد کنند. 
لیزر موهای زائد یکی از روش های دائمی از بین بردن موهای زائد محسوب می شود ولی میزان موفقیت آن به عوامل مختلفی از جمله سن ، رنگ مو ، ضخامت مو و تعداد جلسان درمانی دارد به همین دلیل نتیجه لیزر موهای زائد در هر فردی متفاوت است و برای برخی ممکن است 90 – 99 درصد موهای زائدشان از بین برود و برخی دیگر فقط با کاهش 50 - 70 درصدی موهای زائدشان روبرو شوند. 
به طور کلی بعد از هر جلسه لیزر موهای زائد  حدود 15 - 25 درصد از کل موها به طور کامل از بین می روند. 
برگشت موهای زائد بعد ز لیزر میتواند دائمی یا طولانی مدت باشد ، برای برخی از افراد برگشت موهای زائد میتواند 10 سال به طول بیانجامد که این عدد در افراد مختلف متفاوت است. 
در برخی افراد نیاز است که چند جلسه ترمیمی بعد از اتمام کار داشته باشند ، جلسات ترمیمی هر 6 ماه تا 1 سال تکرار شود. 
معمولا میزان رضایت از لیزر موهای زائد بسیار بالاست ولی برخی از افراد از برگشت موها شکایت میکنند ، ما در این مقاله میخواهیم علت برگشت مو بعد از لیزر موهای زائد را به  همراه شما بررسی کنیم. 


مکانیسم عملکرد لیزر موهای زائد
لیزر موهای زائد با استفاده از پرتوی لیزر ، رنگدانه های مو یا پیگمنت های مو را هدف قارر می دهد و اشعه لیزر از طریق ساقه مو پایین رفته و به فولیکول مو می رسد. 
حرارت ایجاد شده توسط اشعه لیزر ، فولیکول مو را میسوزاند و تخریب می کند و با از بین رفتن فولیکول مو ، دیگر امکان رشد مو وجود نخواهد داشت. با این تعاریف پس نتیجه لیزر موهای زائد دائمی است ولی چرا برخی از برگشت موها بعد از لیزر موهای زائد شکایت دارند؟
برای این که درک بهترین از مکانیسم لیزر موهای زائد داشته باشید باید با مراحل رشد مو و زمانی که لیزر توانایی از بین بردن فولیکول مو را دارد، آشنا باشید. 
چرخه تولید و رشد موها شامل سه مرحله زیر می شود :
1 – مرحله رشد که در این مرحله فولیکولها با دریافت خون و اکسیژن رشد می کنند و موها در حال بلند شدن هستند که برای هر نفر بسته به ژنتیک ، تغذیه و محل رویش مو کاملا متفاوت است. 
2 – مرحله انتقال که حدود 2 – 3 هفته طول می کشد. 
3 – مرحله استراحت که فولیکول مو وارد مرله غیر فعال شده و به اصطلاح می خوابد و ریزش مو اتفاق می افتد. 
لیزر زمانی میتواند موهای زائد را از بین ببرد که فولیکول مو در حال رشد باشد و روی فولیکولهایی که وارد فاز استراحت شده اند هیچ تاثیری ندارد و امکان برگشت و رشدشان بعد از لیزر وجود  دارد. 
به همین دلیل توصیه می شود که لیزر موهای زائد در چند مرحله انجام شود تا به تدریج بتوانید هر گروه فولیکولهای مو را که وارد فاز رشد می شوند از بین ببرید. 
هر جلسه لیزر موهای زائد فقط فولیکول هایی که در مرحله رشد قرار دارد را از بین می برد و تکرار جلسات در نهایت منجر به از بین رفتن بالای 99 درصد موهای زائد خواهد شد. 


ترفند دائمی کردن نتایج لیزر موهای زائد
معمولا برای رسیدن به نتیجه دلخواه و از بین بردن حداکثری موهای زائد نیاز به 5 – 6 جلسه درمانی دارید. 
موهای چانه و زیر بغل نسبت به سایر قسمتها مقاوم ترند و نیاز به تعداد جلسات درمانی بیشتری دارند و ممکن است 6 – 8 جلسه تا اتمام درمان نیاز باشد. 
جلسات لیزر موهای زائد با فاصله 1 ماه تا 45 روز انجام می شود ولی سرعت رشد موها در افراد مختلف کاملا متفاوت است ، پس ممکن است موهای باقیمانده شما در زمان تعیین شده برای جلسه بعدی لیزر هنوز شروع به رشد نکرده باشند که در اینصورت لیزر کردن شما بی نتیجه خواهد بود و فولیکول موی فعالی برای تخریب وجود ندارد ، بنابراین تا زمانی که موهای جدید از زیر پوست بیرون نیامده اند جلسه بعدی لیزر را به تعویق بیندازید.
با این روش میتوانید نتیجه دائمی لیزر موهای زائد را تا حدود بسیار زیادی تضمین کنید. 
 
حرارت لیزر را پایین نیاورید 
براساس تحقیقات انجام شده فولیکول مودر معرض حرارت 65 درجه نابود می شود و هر دمایی کمتر از آن باعث تقویت فولیکولهای مو می شود. در صورتیکه مراجعه کننده کم تحمل باشد و در کار تکنیسین تداخل ایجاد کند و او به اشتباه درجه لیزر را به 45 درجه برساند، موهای زائد شما نه تنها از بین نخواهد رفت بلکه بلندتر و ضخیم تر خواهد شد. 

بنابراین توصیه می شود تمام جلسات را با یک اپراتور بگذرانید تا از درجه حرارت مناسب پوست شما مطلع باشد. 
عوامل موثر در برگشت مو بعد از لیزر موهای زائد
تخریب فولیکولهای مو در حال رشد توسط لیزر دائمی است به همین دلیل است که دیگر مو در ناحیه ای که لیزر شده ، رشد نمی کند و کاملا متوقف می شود ولی با این وجود عواملی چون قدرت دستگاه ، نوع موها ، نازک بودن موها و مهارت تکنیسین روی نتیجه نهایی لیزر موهای زائد میتواند تاثیر گذار باشد.
از آنجایی که حتی اگر فولیکولهای مو بعد از لیزر تخریب نشده باشند ، آسیب دیده اند ، موهایی که بعد از لیزر ، برمیگردند به مراتب نسبت به قبل نازک تر هستند و سرعت رشد کمتری دارند. 


مهم ترین عامل برگشت موهای زائد بعد از لیزر میتواند تغییرات هورمونی یا بروز توده های خاص در بدن باشد بنابراین بهتر است این موارد را با پزشک خودتان در میان بگذارید. 

یکی از مشکلات هورمونی که باعث برگشت موهای زائد در خانم ها میشود سندرم تخمدان پلی کیستیک است که معمولا یک پنجم خانم ها را درگیر میکند و با افزایش تولید هورمونی های مردانه در بدن باعث افزایش رشد موهای زائد می شود. موهایی که به دلیل تغییرات هورمونی رشد میکنند معمولا سیاه و ضخیم هستند. 
از آنجا که در برخی موارد ، تخریب کامل فولیکول مو ها به دلیل ، زمان بندی نادرست بین جلسات ، رنگ پوست ، رنگ مو ، توان کم دستگاه ، نازک بودن مو یا کمرنگ بودن مو به طور کامل توسط لیزرامکان پذیر نیست ، شما رشد مجدد موها بعد از اتمام جلسات لیزر را تجربه میکنید. 
لیزر موهای زائد روی افرادی که پوست روشن و موهای تیره و ضخیم دارند بهترین نتیجه را میدهد. افرادی که پوستشان تیره است به تعداد جلسات لیزر بیشتری نیاز دارند و بهتر است از دستگاههایی که موج بلندتری دارند استفاده نمایند. 

احتمال برگشت موهای زائد در کدام قسمت بدن بیشتر است
سرعت و احتمال برگشت موهای زائد بعد ز لیزر در قسمت چانه ، گردن و صورت بیشتر از بدن است که علت آن میتواند تغییرات هورمونی و فعال شدن دوباره فولیکولهای مو توسط هورمونها از جمله تستوسترون باشد. 
در برخی از خانم ها رشد دوباره موها همزمان با یائسگی و کاهش تولید استروژن در بدنشان اتفاق می افتد. 
احتمال برگشت مجدد مو در پاها ، زیربغل و بیکینی هم وجود دارد ولی موهایی که مجددا رشد میکنند نازک تر و روشن تر است قبل هستند. 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره