خراسان/ پسری 17 ساله و فرزند اول خانواده هستم. یک برادر کوچک‌تر از خودم دارم. من نمی‌توانم با افراد غریبه‌ای که دور و برم هستند رابطه دوستانه و گرمی داشته باشم. اما با دوستانم بسیار شوخی می‌کنم.

پاسخ مشاور

با سلام، با اطلاعاتی که به من دادید متوجه شدم که شما دارای ارتباط های اجتماعی هستید اما به دلایل نامعلومی در حضور افراد ناآشنا آن قدر که نیاز دارید، احساس امنیت نمی‌کنید تا صمیمی شوید. هرچند برای حل این مسئله به ارائه اطلاعات بیشتری نیاز داریم، با این حال موارد ذیل در بهتر شدن شرایط به شما کمک می‌کند:

خود را آماده سازید

برای حل این مسئله ابتدا به خودتان اطمینان دهید که می‌توانید از پس این موضوع برآیید و عبارت کلیدی "من می‌توانم مشکلم را حل کنم"، را تکرار کنید. این کار شما را برای مواجهه با مسئله موردنظر آماده می‌سازد. علاوه بر این فهرستی از جملات مثبت که در افزایش آمادگی شما تاثیرگذار است، تهیه کنید مانند:" داشتن رابطه دوستانه و گرم با دیگران تجربه خوبی برای من خواهد بود" یا "وقتی با دیگران صمیمی می‌شوم احساس ناامنی به سراغم می‌آید ولی در این شرایط، احساسم طبیعی است".

افکارتان را ارزیابی کنید

افکاری را که در حین روبه رو شدن با افراد غریبه در ذهن شما رژه می‌روند و مانع از ایجاد صمیمیت می‌شوند، کشف و یادداشت کنید. هریک از افکاری را که یادداشت کرده اید، وارسی کنید و دلایل تایید و رد آنها را بنویسید، حتی می‌توانید برای ارزیابی افکارتان و بررسی شواهد تائید یا رد آنها از دوستی صمیمی کمک بگیرید و درباره این افکار نظر وی را بپرسید. مواردی را که رد شدند و شواهدی درباره صحت آنها وجود نداشت با افکار مثبت جایگزین کنید. مثلا: "افراد غریبه آدم های قابل اعتمادی نیستند پس نمی‌توان روابط گرمی با آنها برقرار کرد"، را با این فکر که "می توان با غریبه ها با حفظ حد و مرز خود، روابط دوستانه برقرار کرد"، جایگزین کنید.

تغییر تاکتیک دهید

صحت و درستی این افکار را به بوته آزمایش بگذارید بدین صورت که خود را در موقعیت هایی که افراد غریبه‌ای حضور دارند، قرار دهید و به جای اجتناب از صمیمیت این بار صمیمی شدن را امتحان کنید. مهارت شما در شوخی کردن می‌تواند بسیار کمک کننده باشد. البته توصیه می‌کنم این شیوه را در موقعیت هایی که حداقل یک فرد آشنا هم در جمع حضور دارد شروع کنید.

در خور ذکر است که این راهکار فقط، یکی از راه‌حل های موجود برای این مسئله است. ابتکار عمل به خرج دهید به خاطر داشته باشید که در تمامی موقعیت ها بیش از یک راه درست وجود دارد پس باید فهرستی از راه حل های دیگری را که به ذهن تان می‌رسد یادداشت کنید و مناسب‌ترین‌ آنها را برگزینید. سپس نتایج و پیامدهای احتمالی آن را در نظر آورید آنگاه اقدام کنید. اگر اولین انتخاب شما کارآمد نبود باید راهکارهای دیگری را امتحان کنید.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar