باشگاه خبرنگاران/ حضرت زینب (س) نقش ویژه‌ای در شناخت حماسه کربلا و شناخت هرچه بیشتر شخصیت‌های کربلا دارد و اگر ایشان نبود واقعه عاشورا در کربلا دفن می‌شد.

فاطمه جعفری کارشناس مذهبی گفت: حادثه کربلا از بدو امر بر مبنای پاسداری از عزت و کرامت انسان‌ها شکل گرفته است، و عزت محوری در گفتار و کردار امام حسین (ع) نمود بارزی دارد.

فاطمه جعفری ادامه داد: درخشان‌ترین الگوی عزت محوری پس از امام حسین (ع) در عملکرد حضرت زینب (س) قابل مشاهده است. حفظ اقتدار و عزت در لباس اسارت، کار بزرگی است که تنها عقیله بنی هاشم توان انجام آن را دارد.

وی افزود: حضرت زینب (س) نقش ویژه‌ای در شناخت حماسه کربلا و شناخت هرچه بیشتر شخصیت‌های کربلا دارد و اگر ایشان نبود واقعه عاشورا در کربلا دفن می‌شد.

جعفری گفت: همان بانویی که در دامان پرمهر حضرت فاطمه زهرا (س) و مولای متقیان، حضرت علی (ع) تربیت یافته و درس زندگی آموخته است تا رسالتی عظیم در نهضت حسینی برعهده گیرد.

این کارشناس تصریح کرد: خطبه‌های آتشین و غرای ایشان، پیام نهضت امام حسین (ع) را در تاریخ جاودانه ساخت و امروز سالیان سال هم که می‌گذرد اسلام به برکت نهضت حسینی زنده، سرپا و پویا است.

جعفری گفت: سرگذشت و سیره عملی این بانوی بزرگوار بسیار نیکو برای زنان مسلمان و ترسیم کننده جایگاه و مسئولیت زنان در جامعه است.

این مدرس حوزه افزود: مدیریت حوادث بعد عاشورا، جهت دهی به وقایع بعدی، جلوگیری از سوء استفاده دشمن و افشای جنایات بنی امیه بیانگر مدیریت و درایت حضرت زینب (س) در آن شرایط بحرانی است.

وی ادامه داد: حضرت زینب (س) دو ماموریت اصلی خود را به خوبی به انجام رساند؛ نخست برانگیختن روح قیام در مسلمانان و دیگر تلاش برای اصلاح و رشد فکری مسلمانان.

این کارشناس بیان کرد: حضرت زینب (س) با ایراد خطبه‌های بسیار مهم آن هم چهار روز پس از شهادت برادر بزرگوارشان در کوفه و شام، نقش مهمی را در رساندن و ابلاغ پیام عاشورا بر عهده می‌گیرد؛ به گونه‌ای که از این بانوی بزرگوار به عنوان علمدار کربلا یاد می‌کنند.

جعفری افزود: خون امام حسین (ع) به تنهایی نمی‌توانست درخت نوپای اسلام را از طوفان تحریف و بدعت‌ها حفظ کند، حضرت زینب (س) با ابلاغ پیام خون شهدای کربلا، کار را به اتمام رساند.

وی گفت: همراهی اش با امام حسین (ع) در صحرای طف، نگهداری از کودکان و زنان داغ دیده بعد از جنگ و پرستاری و دفاع از امام سجاد (ع)، سخنرانی‌ها و خطبه هایش در بین مردم کوفه و در مجلس ابن زیاد و یزید، گویای شهامت و رشادت شیرزن کربلا بود.

این کارشناس افزود: حضرت زینب کبری (س) پس از شهادت برادر بزرگوارش حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و یاران باوفایش در کربلا، رسالت خویش را در کوفه و شام به خوبی انجام داد و با استفاده از فرصت‌های بدست آمده، ضربه‌های کاری بر دشمن وارد ساخت.

جعفری ادامه داد: عقیله بنی هاشم، با خطبه‌های غرا و استدلال‌های قوی، تبلیغات دروغین بنی امیّه را خنثی نمود با سخنان کوبنده خود، مردم کوفه را به خاطر پیمان شکنی مورد عتاب قرار داده و از خواب غفلت بیدار ساخت.

وی عنوان کرد: فصاحت و بلاغت، ویژگی بارز این خطبه است و مخاطبان آن تحت تاثیر بیان شیوای حضرت زینب (س) واقع شدند و ایشان با سلاح سحرآمیز بیان، به افشاگری و رسوایی دولت اموی پرداختند.

این کارشناس در خاتمه خاطرنشان کرد: نقش حضرت زینب (س) بعد از واقعه عاشورا در دفاع از حریم ولایت و اثبات حقانیت امام حسین (ع) با خطبه‌ها و سخنرانی هایش و دفاع از جان امام سجاد (ع) برای تداوم امامت، بسیار چشمگیر بود.

منبع:دانا

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar