پارسینه/ در یک روز گرم تابستان اطراف محله خود گشتی بزنید، خواهید دید که روش‌های بسیاری برای آبیاری گیاهان وجود دارد. بعضی از صاحب‌خانه‌ها در پایان یک روز کاری شلنگ را برمی‌داند، درحالی که بعضی دیگر برنامه‌های آبپاشی اتوماتیک روزانه را در سپیده‌دم به مدت ۱۵ دقیقه اجرا می‌کنند.

در هرحال زمان آبیاری شما نه تنها به سالم‌تر ماندن گیاهان‌تان منجر خواهدشد، بلکه می‌تواند باعث صرفه‌جویی در مصرف آب و درنتیجه پایین آمدن صورتحساب آن شما شود.
 
آبیاری صبح به جای بعدظهر
آبیاری در صبح سخت‌تر از آبیاری بعدظهر است. اما بهترین زمان چه موقع است؟ این بستگی دارد.
به طور کلی عاقلانه‌ترین راه آبیاری استفاده از دستگاه‌هایی مثل آبفشان و سر شیلنگ آبپاش و به هنگام صبح است. آبیاری در صبح به شاخ و برگ گیاهان اجازه می‌دهد تا به‌سرعت خشک شوند تا از ایجاد اسپور قارچی بر روی برگ‌های آن‌ها جلوگیری شود. درهرحال همه افراد زمان کافی برای ایستادن در حیاط در ساعت ۶ صبح را ندارند. اگر زمان باغبانی شما بعدظهر است ایرادی ندارد، به شرط آنکه مراقب باشید که آب را دقیقا به ریشه برسانید، جایی که گیاه بیشترین نیاز را به آن دارد.

چگونگی برخورد با گیاهان پژمرده
وقتی گیاهی پژمرده می‌شود، مرده به نظر می‌رسد و در بعضی موارد ممکن است همینطور باشد. مواردی مانند آفات و بیماری‌ها و حتی آبیاری بیش از حد گیاه می‌تواند موجب پژمردگی آن شود. علاوه‌بر اینها، گیاهان می‌توانند در یک روز گرم، به عنوان راهی برای مقابله با درجه حرارت بالا پژمرده شوند، و پس از اینکه شب هوا خنک می‌شود به شکل اول خود بازگردند؛ بنابراین می‌توانید گیاه خود را زمان غروب چک کنید. از این طریق متوجه خواهید شد که آیا پژمردگی ناشی از فشار حرارت بالاست یا خیر. اینکار را قبل از آبیاری انجام دهید.

گیاهان یکساله و چندساله
دانستن اینکه گیاهانتان یکساله‌اند یا چندساله، مهمترین فاکتور برای تصمیم‌گیری درمورد زمان آبیاری آن‌ها طی فصل گرماست.
یکساله‌ها گیاهانی هستند که کل دوره حیات آن‌ها در یک سال به پایان می‌رسد. این شامل گیاهان باغچه‌ای محبوب از جمله شمعدانی، گل جعفری آفریقایی و گل حنا می‌باشد. این گیاهان دارای سیستم ریشه‌ای بسیار کم عمق هستند و در تابستان زمانی که چند سانتی‌متر بالای خاک باشند خشک می‌شوند. باید آن‌ها را به صورت منظم و گاهی روزانه آبیاری کنید.

گیاهان چندساله دارای سیستم‌های ریشه‌ای عمیق هستند که آن‌ها را قادر می‌سازد تا در دوره‌های خشکی، از یک فصل به فصل دیگر زنده بمانند. بعضی از چندساله‌ها دارای ریشه‌های اصلی ضخیمی هستند که آب را در خود ذخیره می‌کنند و تا چند سانتی‌متر در خاک فرو می‌روند. بهترین زمان برای آبیاری گیاهان چند ساله یک یا دو بار در هفته، به آرامی و عمیق است. به‌طوریکه قبل از اینکه آب کاملا درون خاک را خیس کند، بخار نشود.

گیاهان گلدانی
وقتی گیاهان درون گلدان قراردارند آب تقریبا مانند کود عمل می‌کند: گیاهان خوب ابیاری شده رشد شادابب خواهند داشت. بهترین زمان برای آبیاری دو بار در روز، یک بار در صبح قبل از اینکه خورشید شروع به داغ شدن کند و یک بار در شب برای جایگزین کردن آنچه که در روز از بین رفته است. گلدان‌هایی با قطر حداقل ۴۵ سانتی‌متر را انتخاب کنید تا بتوانید به اندازه کافی درون آن را با آب پر کنید.

باغچه‌های سبزی
چیزی به عنوان مقاومت سبزیجات در مقایل بی آبی وجو ندارد. نادیده گرفتن آبیاری باغچه سبزیجات می‌تواند منجر به افتادن شکوفه‌ها، کوتاه‌شدن ساقه‌ها و یا حتی مرگ آن‌ها شود. سبزیجاتی که نیاز به آب اضافی در طول فصل گرما دارند، شامل گل‌کلم، کرفس، خیار، فلفل، تربچه و کدو هستند. این گیاهان به طور مداوم به خاک مرطوب برای تولید محصول بهتر نیاز دارند. از آبیاری قطره‌ای برای آب دادن به آن‌ها استفاده کنید. همچنین می‌توانید شلنگ را در پایه گیاهان خود قرارداده تا از مرطوب شدن برگ‌ها جلوگیری کنید. اگر از آبپاش‌های چرخشی استفاده می‌کنید، صبح زود زمان مناسب‌تری برای آبیاری گیاهانتان است، زیرا به خورشید اجازه می‌دهد که شاخ و برگ‌ها را خشک کند.

درختان و بوته‌ها
گمان نکنید که باریدن باران به اندازه کافی به درختان و بوته‌ها آب می‌رساند. گیاهانی با طول عمر زیاد به آبیاری عمیق نیاز دارند تا سیستم ریشه‌ای سالمی داشته‌باشند. گاهی بهترین زمان برای آبیاری درختان و بوته‌ها درست بعد از یک نم باران است. این کار موجب حفظ رطوبت خاک و هدایت آن به سطح عمیق‌تر آن می‌شود. زمان آن مهم نیست. شلنگ را پایه درخت یا بوته قرارداده و اجازه‌دهید تا آب به اندازه ۲۰ سانتی‌متر بالای خاک را پر کند. میزان آبیاری گیاهان تازه کاشته‌شده در تابستان حداقل دو بار در هفته است، زیرا سیستم‌های ریشه‌ای آن‌ها هنوز کوچک و درحال توسعه‌اند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar