ایسنا/ اولی‌ها همیشه مهم بوده‌اند؛ اولین گریه بعد از پاگذاشتن به این دنیا، اولین واژه‌ها، اولین قدم‌ها، ... و حالا دوباره اولین روز ورود به دنیای درس و مشق و دفتر و کتاب؛ آغاز مسیرِ یاد گرفتن‌، تجربه کردن‌ وَ آزمون و خطا برای فرزندانمان فرا رسیده است؛ جشنی برای شکوفه‌ها، برای دخترها و پسرهای کوچکمان که باید از امروز با بهترین آموزگارها گشت‌وگذار در سرزمین پهناور عجایب علم و آگاهی را تجربه کنند.

روز اول مدرسه برای خیلی از هم‌نسل‌های ما پرده عریض سینمایی بود که بازیگر نقش اول فیلمش خودمان بودیم؛ آلیس در سرزمین عجایب. آن‌قدر همه‌چیز عجیب و بزرگ و دور از دسترس بود که احساس می‌کردیم داریم گم می‌شویم، داریم غرق می‌شویم. هم حیرت و ذوق آن‌همه رنگ و تازگی و شادمانی قلقلک‌مان می‌داد، هم عظمت آن‌همه تازگی توام با غریبگی، هراسناک‌مان می‌کرد. 

گشت‌وگذارمان در سرزمین عجایب، بلدِ راه می‌خواست و الفتمان با دنیای شگفتی‌ها، مربی. دست‌های مهربانش که دستمان را می‌گرفت، چتر آرامش و اطمینان روی سرمان باز می‌شد و پا می‌گذاشتیم به جهانی که گرچه تا ۱۲ سال بعدش هم همچنان سرزمین عجایب می‌ماند، دیگر راه‌ورسم زیستن و نفس کشیدن در هوایش را آموخته بودیم؛ چرا که کوله‌بار انس، کشف، درک و دریافت از تازه‌هایش را روز اول از دست بهترین‌ معلمان عمرمان گرفته بودیم.

اولی‌ها همیشه مهم بوده‌اند؛ اولین گریه بعد از پاگذاشتن به این دنیا، اولین واژه‌ها، اولین قدم‌ها، ... و حالا اولین روز ورود به دنیای درس و مشق و دفتر و کتاب؛ آغاز مسیرِ یاد گرفتن‌، تجربه کردن‌ وَ آزمون و خطا برای فرزندان عزیزمان فرا رسیده است؛ جشنی برای شکوفه‌ها، برای دخترها و پسرهای کوچکمان که باید از امروز با بهترین آموزگارها گشت‌وگذار در سرزمین پهناور عجایب علم‌وآگاهی را تجربه کنند.

۱.۵ میلیون کلاس اولی به مدرسه می‌روند

امسال ۱۶ میلیون و ۳۰ هزار دانش‌آموز در کلاس‌های درس حضور پیدا می‌کنند که از این تعداد  هشت میلیون و ۷۰۴ هزار و ۳۲۱ دانش آموز در دوره ابتدایی ثبت نام کرده‌اند و یک میلیون و ۴۹۱ هزار و ۹۰۷ نفر کلاس اولی هستند.

معصومه نجفی پازوکی، سرپرست معاونت آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش درباره برگزاری جشن شکوفه‌ها در روز جاری می‌گوید: جشن شکوفه‌ها امروز، پنج شنبه، ۳۱ شهریورماه برای کلاس اولی ها در سراسر کشور برگزار می‌شود. تلاش می‌کنیم با توجه به قرار گرفتن جشن شکوفه ها بین دومناسبت اربعین حسینی و دهه آخر ماه صفر، فضایی توام با نشاط معنوی فراهم کنیم.

وی می‌افزاید: پیش‌بینی کردیم موکب نقاشی، شعرخوانی و بازی‌های آموزشی داشته باشیم که بچه‌ها در فضای راحت‌تری بتوانند سال تحصیلی را شروع کنند. باتوجه به برپایی موکب‌هایی در سطح شهر و آشنایی بچه‌ها با فضای موکب‌ها، خوب است که در جشن شکوفه‌ها موکب‌هایی مانند موکب قصه‌گویی، نقاشی و پذیرایی در مدارس دایر شود. سرود "سلام فرمانده" را هم بچه‌ها شنیده‌اند و می‌توان آن را در فضای مدرسه پخش کرد. به عبارت دیگر در این صورت، آن اتفاقاتی که بچه‌ها در روز اول مدرسه از مادر به سختی جدا می‌شدند و گریه می‌کردند را دیگر نخواهیم نداشت. 

به گفته سرپرست معاونت آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش، برای امسال با چالش معلم مواجه بودیم، اما با تمهیدات انجام شده کلاس بدون معلم در دوره ابتدایی نخواهیم داشت.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar