ایرنا/ تیم ملی والیبال زنان در حالی با شیرینی کسب مدال نقره بازی‌های کشورهای اسلامی گام به جام کنفدراسیون آسیا (AVC) گذاشت که نتایجی جز شکست برابر حریفانی با ترکیب غیراصلی برایمان نداشت.

دوازدهم دی ماه الکساندرا کمپدلی سرمربی تیم ملی والیبال زنان شد و همه کارشناسان و رسانه‌ها از آغاز تغییر در تیم ملی صحبت کردند.

تغییری که شاید به نوبه خود در حضور بانوان در بازی‌های همبستگی کشورهای اسلامی مثبت و قابل قبول بود اما به دنبال آن عملکرد ضعیف ملی‌پوشان را در جام کنفدراسیون آسیا توجیه نمی‌کند.

پنجمین دوره بازی‌های همبستگی کشورهای اسلامی از ۱۸ تا ۲۷ مردادماه در شهر قونیه کشور ترکیه برگزار شد و تیم ملی والیبال زنان ایران برای نخستین بار در این مسابقات شرکت کرد.

مسابقات والیبال زنان بازی‌های همبستگی کشورهای اسلامی با حضور هشت تیم در ۲ گروه مقدماتی برگزار شد و شاگردان کمپدلی در گروه (الف) با تیم‌های ازبکستان، اندونزی و ترکیه همگروه شدند و در گروه (ب) نیز افغانستان، سنگال، کامرون و جمهوری آذربایجان به مصاف یکدیگر رفتند.

تیم ملی کشورمان در این رقابت‌ها با برتری برابر ازبکستان و جمهوری آذربایجان و ۲ شکست برابر ترکیه نائب قهرمان این بازی‌ها شد. هر چند تیم ملی در این بازی‌ها نخستین مدال نقره خود را برگردن انداخت و کمپدلی هم در گفت و گویی عنوان کرد که توقع چنین مدالی را از تیم ملی والیبال زنان نداشته است. او حتی بعد از آن از مسیر رو به جلوی ملی‌پوشان و پیشرفت سخن گفت.

این در حالی است که عملکرد ملی پوشان در جام کنفدراسیون آسیا ضعیف بود. ملی‌پوشان چهار روز پس از خوشحالی از کسب نقره در بازی‌های کشورهای اسلامی، راهی هفتمین دوره مسابقات والیبال جام کنفدراسیون زنان آسیا در شهر پاسیگ کشور فیلیپین شدند.

مرحله مقدماتی مسابقات جام کنفدراسیون زنان آسیا نیز در ۲ گروه برگزار شد که در گروه (الف) تیم‌های ایران، کره‌جنوبی، فیلیپین، چین و ویتنام و در گروه (ب) ژاپن، تایلند، چین تایپه و استرالیا قرار داشتند.

ملی‌پوشان در نخستین دیدار خود موفق به شکست کره‌جنوبی شدند و از آن به عنوان نخستین پیروزی تاریخی خود یاد کردند اما شاگردان کمپدلی با پذیرش شکست برابر ویتنام، فیلیپین و چین راهی مرحله یک چهارم نهایی شدند ولی بازی را به ژاپن واگذار کردند. تیم ملی در نیمه نهایی برابر چین تایپه شکست خورد و در نهایت با برتری برابر استرالیا در رده هفتم این مسابقات قرار گرفت.

کمپدلی هم عنوان کرد که نوع عملکرد بازیکنان برابر تیم‌های بزرگی چون چین و ژاپن، حکایت از ایجاد تغییری محسوس در والیبال زنان ایران دارد.

در حالی این سخنان مطرح شد که تیم ملی والیبال زنان ایران امسال ششمین حضور خود در این رقابت‌ها را تجربه کرد و کسب رتبه ششمی سال ۲۰۱۶ بهترین عملکرد این تیم در پنج دوره قبلی محسوب می‌شد. 

این تیم سه رتبه هشتمی در سال‌های ۲۰۱۰، ۲۰۱۲ و ۲۰۱۸ و جایگاه هفتمی سال ۲۰۱۴ کسب کرده است.

در ۶ دوره قبلی جام کنفدراسیون والیبال زنان آسیا پنج کشور چین، تایلند، کره‌جنوبی، قزاقستان و ژاپن روی سکو رفتند که والیبال چین با پنج قهرمانی و یک نایب قهرمانی پرافتخارترین تیم در این رقابت‌ها است. در این دوره نیز ژاپن بر روی سکوی قهرمانی رفت.

کمپدلی در حالی از عملکرد بازیکنان خود در این رقابت‌ها راضی بود که تیم‌های مطرحی چون ژاپن، کره‌جنوبی و چین با ترکیب دوم و یا سوم در این رقابت‌ها حاضر شدند، با این وجود ملی‌پوشان نتوانستند مقابل آنان مقابله کنند و شکست را پذیرا شدند.

بازیکنان نه تنها نتوانستند با وجود سرمربی ایتالیایی بهترین عنوان خود یعنی ششمی را در این رقابت ها تکرار کنند بلکه در رده هفتم هم جای گرفتند و تنها از برد خود برابر کره‌جنوبی و استرالیا که با ترکیب دوم خود حضور یافته بودند، ابراز رضایت و خوشحالی کردند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar