خراسان/ پسری هستم 25 ساله. همسرم 15 سال دارد و سر هر موضوع کوچکی دعوا راه می‌اندازد (به‌خصوص سرخرید). به پدر و مادرش هم سریع خبر می‌دهد. خسته شدم، چکار کنم. جدا شویم بهتر نیست؟

پاسخ مشاور

با توجه به توضیحاتی که درباره همسرتان در پیامک ارائه کرده‌اید به نظر می‌رسد برخی مشکلات شما با همسرتان به تجربه ناکافی او در برخورد با چالش‌ها و کاستی‌ها در زندگی مشترک بر می‌گردد؛ برای مثال در جریان قرار دادن والدین برای هر مسئله کوچکی، مشکلات زیادی به وجود می‌آورد. بررسی پاداش رفتارهای منفی همسرتان به نظر می‌رسد تقلای همسرتان برای به دست آوردن خواسته‌هایش در گذشته عموما با پاسخ مثبت اطرافیان همراه بوده است و این ذهنیت برای او تقویت شده که برای حفظ موضع خود و به دست آوردن منافع فردی (مادی و روانی) استراتژی تحت فشار قرار دادن دیگران می‌تواند موثر واقع شود و چنانچه خواسته‌های او بنا به هر دلیلی برآورده نشود دچار تنش و جلوه‌های پرخاشگرانه می‌شود.

توجه کنید که یک قانون کلی درباره شکل‌گیری و ادامه رفتارهای منفی به خصوص در زندگی مشترک وجود دارد و آن قانون، این است که رفتارهای منفی در صورتی ادامه پیدا می‌کنند که پاداش دریافت کنند و تقویت شوند. درباره رفتار همسر شما نیز باید بررسی کرد که رفتارهایش مانند جر و بحث کردن درباره هر موضوع کوچکی، چه امتیازاتی برایش به همراه دارد؛ برای مثال ممکن است دعوا کردن او با شما باعث شود سریع‌تر به خواسته‌هایش برسد یا در حالت عادی از طرف شما محبت کمی دریافت می‌کند و از این طریق می‌خواهد توجه و محبت بیشتری از شما دریافت کند.

جدایی راه‌حل شما نیست درخور ذکر است اشاره شما به جدایی در پیامک‌تان علاوه بر این که نشان‌دهنده شرایط سخت شماست اما ناآشنایی شما با مهارت‌های حل مسئله را هم ثابت می‌کند. فراموش نکنید همیشه آخرین، تلخ‌ترین و آسیب‌زاترین راه در مواجهه با مشکلات در زندگی مشترک، طلاق است و شما باید با توجه به سن و شخصیت همسرتان و خانواده‌ای که در آن بزرگ شده است، مشکلات‌تان را ریشه‌یابی کنید و به دنبال راه‌حل‌های رفع آن‌ها باشید. در این راه می‌توانید از تاثیر شگرف گفت و گوی اصولی هم با همسرتان بهره بگیرید. شما باید در موقعیتی مناسب با کمال خونسردی به حرف‌های همسرتان گوش کنید و علاوه بر بیان نظراتتان به نظرات او هم گوش و توجه کنید.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar