خراسان/ به‌بهانه روز جهانی «آرزو»، فراموش نکنید که اگر بدون آمادگی به آرزوی خود برسید، فقط باعث هدر رفتن فرصت‌ها شده‌اید
  همه ما در سرمان آرزوهایی داریم که امیدواریم روزی به همه آن‌ها دست یابیم و زندگی پرشورتری داشته باشیم. امروز یعنی 26 سپتامبر، روز جهانی آرزوست. رایج‌ترین آرزوها هم در بین عموم جامعه، دستیابی به عشق، سلامتی، پول و آرامش است. با این حال، بهتر است در آرزو کردن حواس‌مان را جمع کنیم. یک عبارت معروف وجود دارد که می‌گوید: «هنگامی که سرنوشت قصد تنبیه انسان را دارد، آرزوهایش را برآورده می‌کند» اما چطور ممکن است که دستیابی به عشق، سلامتی، آرامش و پول تنبیه باشد؟

   یادگیری ملزومات عشق قبل از عاشق‌شدن
بسیاری از ما آرزوی داشتن عشق را داریم  اما آیا آمادگی کامل برای یک رابطه واقعی را داریم؟ یا صرفا تصوری که از ازدواج عاشقانه  داریم محدود به هدیه دادن یا گرفتن گل‌سرخ و ... است؟ روزهای زیادی از یک ازدواج به روزمرگی می‌گذرند و هیچ هیجان خاصی ندارند. یک رابطه مهارت‌های بسیاری را طلب می‌کند. آیا توان حل تعارض را دارید؟ آیا می‌توانید از زاویه طرف‌مقابل نگاه کنید؟ گوش کردن فعال به گفته‌هایش را چه؟ آیا حوصله بی‌حوصلگی‌ها، روزمرگی‌ها، نق‌زدن‌ها و بهانه گرفتن‌های او را دارید؟ آیا آن‌قدر بزرگ شده‌اید که جهان را از زاویه دیگری ببینید و فقط خود را در اولویت قرار ندهید؟ بسیاری آرزوی عشق می‌کنند بدون آن‌که آمادگی داشته باشند و فرد مدنظر را با اشتباهات کودکانه از دست می‌دهند. پس قبل از آرزو کردن عشق، الزاماتش را یاد بگیریم.
   شخصیت پولداری در خود ایجاد کرده‌ایم؟
آرامش و سلامتی هم مانند یکدیگر هستند. آیا تا امروز قدر سلامتی خود را دانسته‌ایم؟ واقعا از تمام توان ذهنی و جسمی خود استفاده کرده‌ایم یا صرفا با تجربه ناخوشی قدر سلامتی خود را دانسته‌ایم؟ آرامش هم صرفا با تجربه تلاطم قابل درک است. اگر همیشه آرامش برقرار باشد، آن را ملالت خواهیم نامید؛ و پول، آیا شخصیت پولداری در خود ایجاد کرده‌ایم؟ یا صرفا پول را برای درآوردن چشم دیگران می‌خواهیم؟ باید قبل از به دست آوردن چیزی جنبه آن را هم  در خود ایجاد کنیم یا اگر امروز پولدار شدیم دیگر هیچ فردی را نمی‌شناسیم یا از آن بدتر آیا برای پول حاضرید هرکاری بکنید؟
   وقتی به‌جای شادی، حسرت باقی می‌ماند
ممکن است این حرف‌ها کلیشه‌ای باشند اما بسیار مهم هستند. «تکیه بر جای بزرگان نتوان زد به گزاف، مگر اسباب بزرگی همه آماده کنید». فراموش نکنید اگر بدون آمادگی به آرزوی خود برسید، فقط باعث هدر رفتن فرصت‌ها شده اید و به جای شادی، حسرت باقی خواهد ماند.

نویسنده : دکتر مهدی سودآوری|‌ روان شناس و مدرس دانشگاه

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar