فرارو/ نکاتی برای صرفه‌جویی در مصرف آب در کارهای مختلف خانه

شستشوی لباس

برای لباسشویی همیشه از ظرفیت کامل ماشین استفاده نمایید ماشین لباسشویی‌های معمولی که تا قبل از سال ۲۰۱۱ ساخته شده‌اند حدود ۱۵۰ لیتر آب را در ازای هر بار شستشو مصرف می‌کنند و این در حالی است که ماشین لباسشویی‌های جدید کارآمد‌تر بوده و حتی تا ۵۷ لیتر مصرف آب هم به ازای هر بار شستشو دارند. سطح آب ماشین لباسشویی را در حد مقدار مورد نیاز لباس‌هایی که در آن ریخته شده تنظیم نمایید. بعضی از ماشین لباسشویی‌های کارآمد جدید این تنطیم را خودبخود انجام می‌دهند. اگر زمان تعویض ماشین لباسشوییتان فرا رسیده است، ماشین لباسشویی با کارآیی بالا و مصرف آب کم را انتخاب کنید. ماشین‌هایی که آب کمتر مصرف می‌کنند، کارآیی بیشتری در لباسشویی دارند. حداکثر تعداد ستاره‌های مدل‌های رایج ۶ است هرچند مصرف آب کمتر را در بسیاری از ماشین‌هایی که در دسترس هستند و کارشان را خوب انجام می‌دهند می‌توان یافت. برای نائل شدن به بالا‌ترین درجه صرفه جویی در مصرف آب دنبال ماشین لباسشویی‌هایی بگردید که کمترین مصرف آب را دارند.

ظرف شویی

اگر ظرفشویی را با دست انجام می‌دهید پر کردن سینک نسبت به باز گذاردن مستمر شیر آب ارجحیت دارد. در خانه‌تان یک ظرفشویی کارآمد نصب کنید. پیشرفت‌های فناوری مورد استفاده در ماشین‌های ظرفشویی استفاده از آب کمتر را برای نائل کردن آن‌ها به‌‌ همان هدف (شستشوی تمیز ظروف) ممکن نموده است. انتخاب یک ماشین ظرفشویی جدید که در هر چرخه (هر بار) آب کمتری مصرف می‌کند، مصرف آب خانگی را کاهش خواهد داد. ظرفشویی را فقط با ظرفیت پر به کار بیندازید. از جریان آب برای آب کردن یخ غذا استفاده نکنید. به جای آن با قرار دادن غذا در یخچال برای تمام شب، یخ آن را آب کنید.

شیر‌ها

تمامی شیرهایی که چکه می‌کنند را پیدا کرده و تعمیر نمایید. نشت ۶۰ قطره آب در دقیقه موجب اتلاف ۷۲۷ لیتر آب در ماه خواهد شد. این میزان در هر سال ۸. ۷ متر مکعب می‌شود. شیرهای کارآمد نصب کنید و یا از هوا دهنده‌های شیر استفاده نمایید. برنامه» حساسیت در برابر آب «سازمان حفاظت محیط زیست امریکا شیرهای کارآمد و هواده‌هایی که دست بالای آب مصرفی را ۵. ۷ لیتر در دقیقه می‌کنند، برچسب زنی می‌نماید. برای انتخاب شیرهای جدید یا هواده‌ها در جستجوی برچسب» حساسیت در برابر آب «باشید. موقعی که دست‌هایتان را صابون می‌زندید یا صورتتان را اصلاح می‌کنید و یا دندا‌‌نهایتان را مسواک می‌زنید شیر آب را ببندید آبیاری باغ و باغچه اگر از یک سیستم آبیاری استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که بخوبی اجرا شده و مراقبت می‌گردد. گیاهان را بر مبنای نیازهای آبیشان آبیاری نمایید. در صورت امکان آبیاریتان را با کنترلی هوشمند که بر پایه آب و هوا کار می‌کند انجام دهید. لازم است که این سیستم بخوبی برنامه ریزی و نگهداری شود. برای سیستم آبیاریتان یک سنسور باران باسیم یا بی‌سیم نصب کرده و از آن خوب مراقبت کنید.

سر آب پاش‌ها را بصورت دوره‌ای بازدید کنید و مطمئن باشید که آسیب ندیده و بد کار نمی‌کنند. آب پاش‌ها را به گونه‌ای تنظیم کنید که آب را به سطوح پوشیده‌ای همچون پیاده رو یا جاده نپاشند. برای باغ و باغچه‌تان از گل‌ها و گیاهان بومی که نیاز به آب کمتری دارند استفاده کنید. چمن را فقط در جاهایی به کار ببرید که مردم به قصد تفریح از آن استفاده می‌کنند. باغ و باغچه‌تان را به حوزه‌های آبی تقسیم کنید. گل‌ها و گیاهان دارای نیاز آبی مشابه را در یک حوزه قرار دهید. این امر مانع از این می‌شود که برخی از گل‌ها و گیاهان بیش از نیاز آب بخورند و در عوض به بعضی از آن‌ها کمتر از احتیاج آب برسد. خاک باغ و باغچه را سالم و تندرست نگه دارید و با مالچ پاشی مانع از هدر روی آب در نتیجه تبخیر گردید. اگر برای آبیاری از شلنگ استفاده می‌کنید از سر آبپاش‌هایی کمک بگیرید که می‌توانند جریان آب را (بدون باز و بستن شیر) قطع و وصل نمایند.

آبیاری صبحگاهی از هدر روی آب در نتیجه تبخیر جلوگیری می‌کند. در مواقع طوفانی از آبیاری اجتناب نمایید. از بشکه آب باران استفاده کنید و آب باران را برای آبیاری باغ و باغچه در آن ذخیره کنید. به سیستمتان یک سیستم» آب خاکستری «اضافه کنید که آب ماشین لباسشویی یا دوش و حمام را جمع کرده و آن را به مصرف آبیاری باغ و باغچه می‌رساند.

دوش‌ها برای اینکه آب داغ به دوش‌ها برسد زمان زیادی طول می‌کشد و شما این اختیار را دارید که آب را برای استفاده‌های دیگر مثل آبیاری گل‌ها و گیاهان جمع آوری نمایید.

سر دوشی‌هایی که بیش از ۹. ۵ لیتر در دقیقه جریان آب ایجاد می‌کنند را عوض کنید. اگر سردوشی دارای برچسب نیست، میزان جریان آب می‌تواند با گرفتن زمانی که آب دلوی با حجم مشخص (مثلا ۳. ۸ لیتر) را پر می‌کند بدست آید. اگر زمان پر شدن زیر ۲۴ ثانیه است (دلو با حجم ۳. ۸ لیتر) جریان سردوشی از ۹. ۵ لیتر در دقیقه بیشتر است.

برنامه «حساسیت نسبت به آب» سازمان حفاظت از محیط زیست امریکا سر دوشی‌های کارآمدی که کمتر از ۷. ۶ لیتر در دقیقه جریان دارند را برچسب زنی می‌کند. دوش‌های کوتاه مدت بگیرید اگر سردوشی‌ها از انواع دارای جریان ۹. ۵ لیتر در دقیقه باشند به ازای کاهش زمان دوش گرفتن از ۱۰ دقیقه به پنج دقیقه ۴۷. ۳ لیتر آب را صرفه جویی می‌کنند. (حتی بیشتر اگر جریان سر دوشی‌ها بیشتر باشد) دستشوئی ها توالت‌های (فرنگی) قبل از ۱۹۹۴ را با توالت‌های کارآمد تعویض کنید توالت‌های قدیمی با هر بار جریان ۱۳. ۲ لیتر آب مصرف می‌کنند و حال آنکه توالت‌های جدید با مصرف ۴. ۸۵ لیتر، در هر بار استفاده ۴. ۸۵ لیتر صرفه جویی می‌کنند. اگر توالت در هر روز به طور متوسط ۶ بار مورد استفاده قرار گیرد، ۴۹. ۲ لیتر در روز و ۱۷. ۹ متر مکعب در سال صرفه جویی به عمل خواهد آمد.

بعضی توالت‌های قدیمی‌تر حتی تا ۲۶. ۵ لیتر به ازای هر بار استفاده مصرف آب دارند. توالت‌ها را کنترل کنید که درست کار می‌کنند مطمئن باشید که سطح آب خیلی بالا نیست، شیر پر کننده بخوبی کار می‌کند و فلپر (راه بند جریان) نشتی ندارد. یک توالت دارای نشت می‌تواند روزی چند صد لیتر آب هدر دهد. توصیه‌های دیگر صورت حساب زیاد موردی شما دلالت بر مصرف آب زیاد دارد و ممکن است دال بر هدر روی آب باشد. نشت شیر، توالت و لوله‌ها اتفاقات عمومی هستند که همگی مقدار زیادی آب هدر می‌دهند. وقتی نشت وجود دارد صورت حساب آب شما اغلب مصرف غیر طبیعی آب رانشان می‌دهد.

کمپوست ضایعات غذایی موجب می‌شود که آب مصرفی دفع زباله کاهش یابد (توضیح مترجم: در امریکا پسماندهای غذایی را وارد شبکه‌های جمع آوری فاضلاب می‌کنند) پوشش استخر‌ها از هدرروی آب در نتیجه تبخیر جلوگیری می‌کند. پوشش استخر در عین حال در مصرف انرژی صرفه جویی کرده و نیاز به مواد شیمیایی را کم می‌کند. به جای استفاده از شلنگ بیرون خانه‌تان را با جارو، تمیز کنید. ماشینتان را برای شستشو به کارواش‌هایی ببرید که از سیستم بازچرخش آب استفاده می‌کنند. اگر ماشین شویی را در خانه انجام می‌دهید، از لوله آب پاشی که شیر قطع و وصل دارد استفاده کنید.

*این مقاله ترجمه بوده و لذا ممکن است برخی از توصیه‌های آن در کشور ما اجرایی نباشد! با این وجود از آنجا که آگاهی از آن‌ها برای مردم و مسئولین بهتر از عدم اطلاع از آن‌ها تشخیص داده شده، مبادرت به ترجمه کل متن و درج آن در اینجا گردید.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar