خراسان/ خانم من بسیار حسود است. حسادت چشم های او را کور کرده است، کمکم کنید چکار کنم؟

پاسخ مشاور

با سلام خدمت شما مخاطب عزیز، در مورد حسادت همسرتان باید توضیحات بیشتری در اختیار ما می گذاشتید تا بتوان راهنمایی بهتری انجام داد؛ برای مثال نمونه هایی از این حسادت را مطرح می کردید تا بتوان به تشخیص دقیق تر و ارائه راهکارهایی اصولی تر پرداخت؛ اما با توجه به همین متن کوتاه پیامک تان می توان گفت حسادت، رفتاری است که بیشتر از همه خود شخص از آن رنج می برد.

درباره حسادت:

رفتار حسادت گونه رفتاری است که شخص در طول دوران رشد خود آن را یاد می گیرد. عموما خانواده ها با مقایسه کردن فرزندان خود با همسالان شان به آن ها حسادت کردن را یاد می دهند؛ البته این مقایسه کردن در دخترها بیشتر احساس حسادت را به وجود می آورد. در حسادت، شخص فکر می کند آنچه دارد از آنچه که حقش بوده است، کمتر است. همچنین در حسادت، ترسی پنهان هم وجود دارد، ترس از دست دادن چیزهای مورد علاقه و شخص، همیشه نگران از دست دادن آن هاست ولی می توان گفت وقتی شخصی حسودی می کند که آن چه دیگری دارد برایش مهم باشد.

3توصیه :

به همسرتان برای شناخت خودش کمک کنید. برای کمک به همسرتان باید او را در شناخت توانمندی ها و استعدادهایش یاری کنید تا بتواند از آن ها استفاده کند چون افراد حسود به شناخت خود و توانمندی هایشان بسیار کم پرداخته اند. به همین دلیل همیشه خود را با کسانی مقایسه می کنند که با آن ها تفاوت زیادی دارند. به این دلیل افراد حسود به انسان های بسیار عصبانی یا افسرده تبدیل می شوند.

داشته هایتان را به او یادآوری کنید. به همسرتان کمک کنید نقطه ای متعادل بین ایده آل و واقعیت را برای خود انتخاب کند. کمک کنید تا بتواند برای آنچه که دارد ارزش قائل شود و یاد بگیرد داشته های خودش را بشمارد نه داشته های دیگران را . کمک کنید بتواند این موضوع را درک کند که زندگی همه چیز را به یک نفر نمی دهد و همه افراد در کنار نقاط مثبت و دارایی هایشان نقاط منفی و کمبودهایی نیز دارند. به او یادآوری کنید ما هم دارای چیزهایی هستیم که ممکن است دیگران آرزوی داشتن آن را داشته باشند.

عوامل افزایش حسادت همسرتان را بشناسید. از همسرتان بخواهید واقع بینانه به امور نگاه کند. به او نشان دهید افراد برای به دست آوردن هر چیزی ناچار چیزهایی را از دست داده و هزینه کرده اند. سعی کنید نوع تفکر او را بشناسید و ببینید چه رفتارهایی می تواند میزان احساس حسادتش را کاهش دهد، همچنین چه چیزهایی او را خوشحال می کند و چه چیزهایی عصبانی اش می کند. با توجه به این شناخت ها باید رفتارهایتان را تنظیم کنید تا احساس حسادت را در همسرتان کمرنگ تر کنید.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar